R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 24 listopada 2022 r.
2022-11-24 17:16:51 Artykuł czytany 52 razy


Działania na rzecz odnawialnych źródeł energii, udział w XXIX Targach Mleczarskich MLEKO-EXPO 2022, kolejne kroki ku tworzeniu systemu paszportyzacji polskiej żywności oraz umowa z Polską Agencją Inwestycji i Handlu to zadania realizowane w ostatnim czasie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.


Działania KOWR na rzecz OZE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w rolnictwie i na terenach wiejskich. Prowadzi działania, które mogą pozytywnie wpływać na rozwój gmin, a w rezultacie na podnoszenie standardu życia społeczności lokalnych. O wspieraniu przez KOWR wykorzystania odnawialnych źródeł energii Andrzej Ilczuk rozmawiał z Mateuszem Balcerowiczem dyrektorem Departamentu Innowacji tej instytucji. Mateusz Balcerowicz przypomniał, że Dyrektor Generalny KOWR sprawuje nadzór nad rynkiem biogazu rolniczego, biokomponentów, biopłynów, a także funkcjonowaniem spółdzielni energetycznych oraz wytwarzaniem przez rolników biopaliw ciekłych na użytek własny. Dyrektor Generalny KOWR realizuje także działania ukierunkowane na promocję i wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności w rolnictwie.

Dyrektor Mateusz Balcerowicz podkreślił, że Polska jest krajem o bardzo dużym potencjale produkcji biogazu rolniczego, jednym z najwyższych w Europie. Istnieją różne szacunki co do wielkości tego potencjału, ale najczęściej przyjmuje się, że wynosi on około 7-8 mld m3 biogazu rocznie. Można założyć, że surowców, które mogą być wykorzystywane jako wsad w biogazowniach rolniczych z powodzeniem wystarczy do zasilenia nawet 2 tys. biogazowni.

Obszary wiejskie posiadają ogromny potencjał do rozwoju OZE. Świadczą o tym przede wszystkim bogate zasoby biomasy pochodzenia rolniczego, czy też dostępność gruntów, które mogą być przeznaczane na inwestycje fotowoltaiczne, wodne czy wiatrowe. Własna energia to przede wszystkim wymierne oszczędności dla lokalnych społeczności, poprawa środowiska naturalnego, a także aktywizacja gospodarcza całego regionu.

Od pewnego czasu istnieją rozwiązania prawne, które powinny przyczynić się do jeszcze szybszego niż dotychczas rozwoju OZE na terenach wiejskich.

Na koniec grudnia 2021 r. w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego wpisanych było 128 instalacji, należących do 109 podmiotów, z czego 104 podmioty ujęte w powyższym rejestrze zadeklarowały wykonywanie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego, a 5 podmiotów w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego oraz wytwarzania biogazu rolniczego w celu wykorzystania go w inny sposób.
Instalacje zarejestrowane na koniec 2021 r. pozwalały na wytworzenie ponad
513 mln m3 biogazu rolniczego rocznie.

Nowością w zakresie OZE jest możliwość zakładania spółdzielni energetycznych. Mateusz Balcerowicz przypomniał, że mogą one powstawać tylko na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To forma, której podstawą jest zrzeszenie lokalnego społeczeństwa, jednostek samorządu terytorialnego lub działających na tym obszarze przedsiębiorców, w celu budowy nowych lub łączenia ze sobą już istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących lokalnie dostępne zasoby. Takie rozwiązanie umożliwia także rozłożenie kosztów inwestycyjnych na większą liczbę podmiotów, tym samym daje możliwość wybudowania wydajniejszych instalacji, zaopatrujących w energię większą liczbę odbiorców.

W przypadku spółdzielni energetycznych, których działalność będzie opierała się na wytwarzaniu energii elektrycznej, będą one uprawnione do skorzystania z tzw. rozliczenia prosumenckiego. Oznacza to możliwość wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej niewykorzystanej energii w celu jej zmagazynowania, a następnie pobrania tej energii w okresach niedoboru produkcji.

Wykorzystanie biomasy do produkcji energii na terenach wiejskich znacznie zmniejszy ślad węglowy.

KOWR zorganizował m.in. szkolenie dla przedstawicieli samorządów dotyczące zakładania spółdzielni energetycznych,  uczestniczy też w organizowanych konferencjach i seminariach dotyczących OZE. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje warsztaty dla rolników poświęcone odnawialnym źródłom energii.  Do udziału w nich zaproszeni są przede wszystkim producenci rolników zajmujący się hodowlą bydła mlecznego  lub trzody chlewnej. W czasie szkoleń poruszone zostaną zagadnienia związane z zagospodarowaniem odchodów zwierzęcych poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej w mikrobiogazowniach rolniczych. Zaplanowano trzy spotkania. jedno z nich w województwie mazowieckim - 1 grudnia w Chamsku koło Żuromina. O tych warsztatach przeczytamy tez na stronie KOWR.

KOWR na MLEKO-EXPO 2022

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się XXIX Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2022. Targi są czołową imprezą branży mleczarskiej, na której producenci wyrobów mlecznych i przedsiębiorstwa produkujące na rzecz branży mogą zaprezentować swój dorobek. W uroczystości otwarcia XXIX Targów udział wzięli Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk i Dyrektor Generalny KOWR, Waldemar Humięcki.  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od ponad 20 lat aktywnie uczestniczy w tym wydarzeniu. Jednym z kluczowych zadań KOWR jest wspieranie eksportu produktów mleczarskich oraz promocja i zwiększanie ich konkurencyjności na rynku rodzimym i zagranicznym. W tym roku Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Waldemar Humięcki uhonorował 10 największych spółdzielczych eksporterów wyłonionych w rankingu Największych i najlepszych spółdzielni mleczarskich. Jest to wysoko cenione wyróżnienie w branży.

Kolejny krok ku tworzeniu systemu paszportyzacji polskiej żywności


Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy zawarła umowę z KOWR na testowe wdrożenie systemu dla śledzenia zdarzeń w produkcji ziemniaka w ramach realizowanego pilotażowego projektu Paszportyzacja Polskiej Żywności, koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Umowa obejmuje także dostarczenie: czujników, urządzeń, narzędzi zbierania i śledzenia danych, interfejsów umożliwiających przekazywanie niezbędnych danych do pilotażowego systemu w NASK–PIB i technologii potwierdzających autentyczność danych i produktów, a także zasilenie systemu danymi archiwalnymi oraz bieżącymi. W następnym kroku przeprowadzone zostaną konsultacje rynkowe, a następnie konkursy dla monitorowania zdarzeń występujących podczas cyklu produkcyjnego dla rynków mięsa wieprzowego i mięsa wołowego.

Umowa KOWR i PAIH


Krajowy  Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał umowę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Umowa zawarta została na potrzeby realizacji wspólnych działań na rzecz wspierania wymiany handlowej produktami żywnościowymi i rolnymi z zagranicą, w tym promocji polskiego sektora rolno-spożywczego. Dokument zakłada pogłębienie współpracy KOWR z wybranymi Zagranicznymi Biurami Handlowymi PAIH, działającymi na rynkach o największym potencjale eksportowym dla polskich firm.

AI/MR

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje