R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 26 sierpnia 2021 roku
2021-08-26 17:17:01 Artykuł czytany 73 razy


Rozpoczęła się budowa Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Michał Wiśniewski zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wyjaśnił w audycji ,,Kwadrans o wsi i rolnictwie”, że jest to pionierskie i innowacyjne działanie, które polega na zaprojektowaniu, budowie i rozwoju platformy informatycznej wykorzystującej synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych do monitorowania upraw rolnych na terenie całego kraju.


Głównym celem tego projektu jest  wspomaganie decyzji użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Innowacyjność Systemu wychodzi naprzeciw zagrożeniom, które współczesnemu rolnictwu stawiają w ostatnich latach nasilające się zmiany klimatyczne oraz wykorzystuje możliwości tworzone przez dynamicznie rozwijający się sektor kosmiczny na świecie. Metody zdalnego monitorowania oraz analizy danych przestrzennych umożliwią śledzenie przebiegu procesu wzrostu roślin i prognozowanie plonów najważniejszych roślin uprawnych.

Prace nad System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych uwzględniają doświadczenia projektu pilotażowego ,,Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa”,  który zrealizowany został w 2019 r. W jego ramach wykonano badania  dotyczące wykorzystania danych z satelitów do monitorowania suszy rolniczej, wymknięć oraz wymarznięć roślin uprawnych. Michał Wiśniewski podkreślił, że skomplikowanie Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych sprawia, iż prace nad nim będą powierzone wielu specjalistom z różnych branż, począwszy od usług satelitarnych, poprzez specjalistów z zakresu upraw rolniczych, na branży informatycznej kończąc.
Korzyści dla rolników, jakie przyniesie realizacja Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych S2MUR to przede wszystkim zapewnianie odpowiednich danych rolnikom w czasie okresu wegetacyjnego, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych, które pozwolą na szybszą reakcje w przypadku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. To również dostarczenie informacji o przewidywanych plonach i produkcji rolnej w całym kraju, oraz przyspieszenie rozpatrywania wniosków o dopłaty lub odszkodowania i skrócenie okresu oczekiwania na pomoc. Dzięki w pełni działającemu systemowi satelitarnemu S2MUR również administracja państwowa zyska wymierne korzyści. To zmniejszenie kosztów bezpośrednich związanych z zaangażowaniem pracowników w pracach komisji do spraw szacowania suszy rolniczej i innych szkód w rolnictwie, oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania aktualnego systemu szacowania strat obszarowego z wykorzystaniem fizycznych badań terenowych.

Dyrektor Michał Wiśniewski dodał, że System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych powinien być gotowy w ciągu trzech lat.

Paszportyzacja polskiej żywności

Projekt  Paszportyzacji Polskiej Żywności wchodzi w kolejną fazę. Rusza pilotaż rynku wołowiny, wieprzowiny i ziemniaków. Chodzi o zagregowanie wszystkich informacji związanych z danym produktem żywnościowym. Od tego, gdzie został wyprodukowany, jakie środki produkcji, czyli np. nawozy czy pasze, były używane, jakimi metodami został przetworzony i w jaki sposób trafił do handlu. Obecnie nad poszczególnymi etapami drogi produktów od pola do stołu czuwają różne instytucje. Wszystkie mają swoje bazy danych. Żeby się nimi wymienić, potrzeba specjalnych uprawnień. Paszportyzacja żywności ma być jedną wielką bazą danych dostępną dla wielu podmiotów, w tym konsumentów.

Zastępca dyrektora Generalnego KOWR Michał Wiśniewski podkreślił, że pozwoli to na dokonywanie świadomych wyborów przez konsumentów oraz na wzrost identyfikowalności i rozpoznawalności polskiej żywności na świecie.

Projekt Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nadzorowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierany jest przez GovTech Polska działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Michał Wiśniewski dodał, że paszportyzacja polskiej żywności została zgłoszona na Szczyt Systemów Żywnościowych ONZ , którego celem jest zidentyfikowanie sposobów wzmocnienia systemów żywnościowych oraz osiągnięcie postępu w realizacji celów zrównoważonego rozwoju . Paszportyzacja polskiej żywności została również wpisana w ramy Polskiego Ładu. Polski Ład.

Dobre wyniki eksportu polskiej żywności

Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski od stycznia do czerwca 2021 r. (w porównaniu z tym samym okresem roku 2020) wzrosła o 5,3% do 17,6 mld euro. Ponad 70% wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych uzyskano ze sprzedaży do krajów Unii Europejskiej. W strukturze towarowej eksportu dominowało mięso i produkty mięsne Import towarów rolno-spożywczych był o ponad 3% wyższy niż przed rokiem, osiągając 11,8 mld euro. Od stycznia do czerwca 2021 r. w porównaniu do roku ubiegłego polski eksport towarów rósł w tempie szybszym od importu, co skutkowało 9,8% wzrostem dodatniego salda wymiany handlowej, które wyniosło 5,8 mld euro.
Konsultacje WPR

Do 15 września 2021 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  prowadzi konsultacje II wersji Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027. Uwag przyjmowane sa na stronie internetowej Resortu.

POSŁUCHAJ AUDYCJI


AI/DW


wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje