R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans o Wsi i Rolnictwie z 3 kwietnia 2020 r.
2020-04-03 17:55:21 Artykuł czytany 98 razy


Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pracuje, jednak podobnie jak inne instytucje zachęca do załatwiania spraw bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Dostępna jest droga pocztowa, mailowa, e-PUAP i infolinia. Dane kontaktowe do jednostek organizacyjnych KOWR dostępne są na stronie internetowej Ośrodka.


Zmiana w ,,Programie dla szkół"

Produkty żywnościowe, których dostawa do placówek oświatowych w ramach „Programu dla szkół” została wstrzymana, można przekazywać organizacjom pożytku publicznego, szpitalom lub służbom mundurowym. W związku z zamknięciem placówek edukacyjnych, z powodu pandemii, nie są odbierane dostarczane do tej pory produkty takie jak: świeże owoce i warzywa oraz soki, przeciery owocowe, a także produkty mleczne.

,,Program dla szkół" został uruchomiony, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, w roku szkolnym 2017/2018 - przypomniał Marcin Wroński zastępca dyrektora generalnego KOWR.
Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania dzięki działaniom towarzyszącym o charakterze edukacyjnym.

W zakres Programu wchodzi dostawa owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, działania edukacyjne, a także określone koszty związane z promocją oraz oceną Programu.
Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (ok. 46%) oraz środków z budżetu krajowego (ok. 54%). Polska jest jednym z największych beneficjentów Programu w UE – pod względem przyznanego budżetu plasuje się na 4. miejscu. Wyższy budżet otrzymały tylko Niemcy, Francja i Włochy.

W Polsce grupą docelową „Programu dla szkół” są obecnie dzieci z klas I–V szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I–II ogólnokształcących szkół baletowych. W pierwszym semestrze dzieci otrzymywały jabłka, gruszki, śliwki, soki owocowe, przeciery owocowe lub zagęszczone przeciery owocowe, marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką, kalarepę, pomidorki, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne. Umowy ze szkołami podpisało 98 zatwierdzonych przez KOWR dostawców owoców i warzyw oraz 107 dostawców mleka i produktów mlecznych.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz zamknięciem placówek oświatowych, wstrzymana została realizacja „Programu dla szkół”. Aby zapobiec zmarnowaniu się tych produktów zatwierdzeni dostawcy wraz z Oddziałami Terenowymi KOWR w całym kraju przekazują je do szpitali, fundacji, stowarzyszeń i służb mundurowych.

Kamila Grzywaczewska pełniąca obowiązki dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Lublinie powiedziała Radiu Podlasie, że to poszczególne Oddziały KOWR-u wskazują placówki, do których żywność ma trafić. W województwie lubelskim żywność zmagazynowana przez przedsiębiorców, którzy dotychczas dostarczali ją do szkół, została przekazana szpitalom. Owoce i warzywa trafiły do Jednoimiennego Szpitala w Puławach, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie w Lublinie, Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. M. Kaczyńskiego SPZOZ w Lublinie oraz SPZOZ w Krasnymstawie.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił w rozmowie z Radiem Podlasie, że wspomniane działania związane z ,,Programem dla szkół" mają zapobiec marnowaniu żywności. Kto marnuje żywność, ten nie szanuje pracy rolnika dodał minister. Marnowanie żywności jest niemoralne i jest grzechem - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Do 3 czerwca  został wydłużony termin składania propozycji programów promocyjnych do KE. Termin ten dotyczy składania przez beneficjentów ww. propozycji programów promocyjnych, zarówno „prostych” jak i tzw. programów „wielonarodowych”, tj. takich w których uczestniczy wiele państw członkowskich.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi apeluje o niezamykanie targowisk. Handel na nich powinien odbywać się z zachowaniem wytycznych wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi liczby kupujących. Jednak zaplanowane w najbliższym czasie targi czy jarmarki związane z Wielkanocą zostały odwołane. Tymczasem  7-8 kwietnia na Facebooku, na profilu "Polska Smakuje" odbędzie się na żywo Jarmark Wielkanocny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To inicjatywa Oddziału Terenowego KOWR w Koszalinie. Jarmark wielkanocny KOWR w Internecie obędzie się na żywo  od  13.00 na Facebooku "Polska Smakuje". Produkty będzie można zakupić pozostawiając zamówienie w komentarzu pod relacją na żywo, a producenci sami będą się kontaktowali. Z wirtualnego studia, która zostanie zorganizowane w siedzibie KOWR będzie można oglądać  pokazy kucharskie. Swoją obecność na jarmarku potwierdziło kilkunastu producentów.

Platforma żywnościowa zaprasza do nauki. Jak czytamy na stronie KOWR pionierskie rozwiązanie, jakim jest Platforma Żywnościowa, stwarza nowe możliwości rozwoju polskiego rynku rolno-spożywczego. Warto zatem zapoznać się, jak funkcjonuje Giełda i jakie korzyści wynikają z jej wdrożenia w formie e-learningu.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikował komunikat dotyczący przetargów na dzierżawę gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w obecnej sytuacji. W tej sprawie należy kontaktować się z Oddziałami Terenowymi KOWR. Trwają prace nad opracowaniem technicznych rozwiązań, dzięki którym przetargi na sprzedaż i dzierżawę gruntów mogły odbywać się drogą elektroniczną. KOWR poprosił ewentualne zainteresowane osoby o zaopatrzenie się w sprzęt komputerowy z kamerą lub telefon komórkowy z dostępem do internetu.

Sebastian Pieńkowski - zastępca dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa powiedział, że jego instytucja stawia na dzierżawę a nie na sprzedaż ziemi. Wynika to z polityki państwa. Jest też ukłonem w stronę rolników, którzy nie musza wydawać ogromnych sum na zakup ziemi.

O sposobie gospodarowania ziemią będącą w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa w kolejnej audycji. POSŁUCHAJ

AI [ja]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Sekretariat Katolickiego Radia Podlasie wznawia...
2020-05-12 17:17:26 Kategoria:

Po przerwie, wznowił swoje funkcjonowanie sekretariat Katolickiego Radia Podlasie. Niektóre sprawy można już załatwiać osobiście od godz. 9.00 do 15.00 w budynku Radia...

więcej »


foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Galeria Siedlce zaprasza na zakupy. Wszystkie sklepy są już otwarte.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28 29 30

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje