R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 30 października 2020 r.
2020-10-30 19:17:38 Artykuł czytany 64 razy


Kolej na jabłko! W Światowym Dniu Owoców i Warzyw, który przypadał 16 października, został podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Fundacją Grupy PKP i Stowarzyszeniem Sady Grójeckie. Celem wspólnych działań jest jak najszersza popularyzacja certyfikowanych jabłek z Grójecczyzny oznaczonych znakiem ,,Produkt Polski”.


Potwierdza on, że wyrób został wyprodukowany w kraju na bazie rodzimych surowców. W niedzielę 18 października  Jabłka Grójeckie z unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne otrzymali  w ramach poczęstunku pasażerowie PKP Intercity S.A., podróżujący tego dnia pociągami Pendolino. Światowy Dzień Owoców i Warzyw był doskonałą  okazją, by  przypomnieć o wysokiej jakości i niepowtarzalnym smaku, a także o zaletach odżywczych owoców i warzyw. Przede wszystkim polskich jabłek. Jednocześnie przypomina on Polakom, jak wysokiej jakości żywność, w tym warzywa i owoce, otrzymujemy właśnie od krajowych przedsiębiorców.

Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP wyraziła satysfakcję, że warto kupować polskie owoce i warzywa ze względu na ich świeżość, walory smakowe i wartości odżywcze. Dodała, że jest to wyraz nowoczesnego patriotyzmu.

Marcin Wroński zastępca dyrektora generalnego KOWR podkreślił, że Akcja „Kolej na jabłko”, bo taka nazwę otrzymała, to element  kampanii #KupujŚwiadomie, której celem jest promowanie produktów rodzimych producentów, a w konsekwencji wspieranie rozwoju polskiej gospodarki.

Dyrektor Wroński dodał, że kupowanie polskich produktów jest zachowaniem proekologicznym. Import żywności oznacza bowiem używanie środków transportu, a te, zużywając paliwo, zostawiają ślad węglowy.
Magdalena Wrotek-Figarska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie  powiedziała, że działania promujące polską żywnosć, w tym jabłka są konieczne. Wbrew pozorom polski konsument nie wie za wiele o różnorodności i jakości polskich produktów. Powinniśmy więc iść tropem „mistrzów”, a więc Francji i Włoch, gdzie lojalność konsumentów i duma z wytwarzanych produktów jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście jest to efektem wielu lat prowadzenia takich kampanii, jak Kolej na jabłka.
Marcin Wroński podkreślił, że jest to kolejna inicjatywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa związana z polską żywnością, realizowana wspólnie z partnerami państwowymi czy prywatnymi.

Wsparcie pszczelarzy


Duża część produkcji żywności w Polsce uzależniona jest pośrednio od owadów zapylających. Z tego powodu pszczelarstwo pełni funkcję bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz zapewnia zrównoważony rozwój naszego rolnictwa i obszarów wiejskich - podkreślił Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR podczas konferencji towarzyszącej VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku, która odbyła się w połowie października  w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Do rozwoju krajowego pszczelarstwa przyczynia się w dużym stopniu realizowany od akcesji Polski do UE (w tym przez KOWR) mechanizm WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Jednym z wymiernych efektów realizacji tego mechanizmu jest zwiększająca się liczba rodzin pszczelich w Polsce (w ciągu dekady o 50%).

Paweł Poleski kierownik Wydziału Wsparcia Pszczelarstwa w KOWR podkreślił, że zgodnie z unijnymi zasadami współfinansowanie z budżetu UE może stanowić do 50 procent  wydatkowanych środków. Refundacji podlegają całkowite lub częściowe, w zależności od kierunku wsparcia, koszty netto poniesione na realizację działań określonych w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa.
Właściciele pasiek wsparcie otrzymują za pośrednictwem organizacji pszczelarskich.
W ramach unijnego mechanizmu wsparcia pszczelarstwa i Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa dofinansowane może być prowadzenie szkoleń i konferencji, zakup leków do zwalczania warrozy, urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej, wykonywanie analiz jakości miodu, zakup pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego. Ze względu na specyfikę branży pszczelarskiej unijny i Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa są trzyletnie. W 2020 roku rozpoczęła się kolejna trzylatka programowania. Programy opracowywane są przez Ministerstwo Rolnictwa we współpracy z pszczelarzami.

W latach 2020–2022 na krajowe programy pszczelarskie w UE może zostać wydatkowane 240 mln euro, tj. o 11% (24 mln euro) więcej niż w latach 2017–2019, o 20% (41 mln euro) więcej niż w latach 2014–2016 i o 74% więcej niż  w latach 2005-2007.

Producenci wina-ważny termin

W piątek 30 października upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2020/2021 zobowiązani są do złożenia Deklaracji o szacowanej ilości winogron lub moszczu winogronowego, które będą wykorzystane do wyrobu wina w danym roku gospodarczym.

Piotr Burkot główny specjalista Departamentu Rynków Rolnych KOWR powiedział, że produkcja polskiego wina rośnie z roku na rok. Winnice zakładane są w całym kraju- nie tylko na południowym zachodzie, w woj. lubuskim, ale również na Podlasiu, okolicach Sandomierza, w  woj. warmińsko-mazurskim czy kujawsko-pomorskim.

Piotr Burkot dodał, że nie wszyscy właściciele plantacji winorośli produkują wina. Niektórzy sprzedają tylko surowiec.  Szacuje się, iż w Polsce jest około 300 producentów wina. POSŁUCHAJFot.: KOWR, Facebook/PRODUKT POLSKI

AI [ja]


wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Debiutancka płyta aktora Janka Traczyka w Radiu Podlasie
2020-12-01 12:28:30 Kategoria:

Janek Traczyk - aktor, który znany jest szerszej publiczności z warszawskiego Teatru Roma, gdzie wcielał się w główne role w musicalach „Piloci" oraz „Aida" oraz...

więcej »


foto

Nielimitowany internet mobilny - LTE bez limitu - gdzie...
2020-12-02 10:24:49 Kategoria:

Pełna swoboda, duża niezależność i stały dostęp do sieci w dowolnym miejscu - Internet mobilny bez limitu to doskonały wybór zarówno do domu, jak i do biura. Jeszcze...

więcej »
foto

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić...
2020-12-01 10:41:27 Kategoria:

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić jakością i naszą pasją…. Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, w świecie informacji, w erze Internetu,...

więcej »
foto

Hity w sezonie jesień-zima!
2020-11-30 11:18:45 Kategoria:

Każdy sezon przynosi nam pewne nowości w modzie. Niektóre się powtarzają w nieco odświeżonym wydaniu, inne natomiast dopiero torują sobie drogę. Te na jesień-zimę są...

więcej »
foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Koncert LIVE zespołu VIBRANT już 4 grudnia!

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Siedlce: X Męski Różaniec

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 11:00

II Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką w formie wirtualnej

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Mikołajki z Renatą Piątkowską

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Najnowsze Informacje