R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 30 października 2020 r.
2020-10-30 19:17:38 Artykuł czytany 71 razy


Kolej na jabłko! W Światowym Dniu Owoców i Warzyw, który przypadał 16 października, został podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Fundacją Grupy PKP i Stowarzyszeniem Sady Grójeckie. Celem wspólnych działań jest jak najszersza popularyzacja certyfikowanych jabłek z Grójecczyzny oznaczonych znakiem ,,Produkt Polski”.


Potwierdza on, że wyrób został wyprodukowany w kraju na bazie rodzimych surowców. W niedzielę 18 października  Jabłka Grójeckie z unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne otrzymali  w ramach poczęstunku pasażerowie PKP Intercity S.A., podróżujący tego dnia pociągami Pendolino. Światowy Dzień Owoców i Warzyw był doskonałą  okazją, by  przypomnieć o wysokiej jakości i niepowtarzalnym smaku, a także o zaletach odżywczych owoców i warzyw. Przede wszystkim polskich jabłek. Jednocześnie przypomina on Polakom, jak wysokiej jakości żywność, w tym warzywa i owoce, otrzymujemy właśnie od krajowych przedsiębiorców.

Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP wyraziła satysfakcję, że warto kupować polskie owoce i warzywa ze względu na ich świeżość, walory smakowe i wartości odżywcze. Dodała, że jest to wyraz nowoczesnego patriotyzmu.

Marcin Wroński zastępca dyrektora generalnego KOWR podkreślił, że Akcja „Kolej na jabłko”, bo taka nazwę otrzymała, to element  kampanii #KupujŚwiadomie, której celem jest promowanie produktów rodzimych producentów, a w konsekwencji wspieranie rozwoju polskiej gospodarki.

Dyrektor Wroński dodał, że kupowanie polskich produktów jest zachowaniem proekologicznym. Import żywności oznacza bowiem używanie środków transportu, a te, zużywając paliwo, zostawiają ślad węglowy.
Magdalena Wrotek-Figarska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie  powiedziała, że działania promujące polską żywnosć, w tym jabłka są konieczne. Wbrew pozorom polski konsument nie wie za wiele o różnorodności i jakości polskich produktów. Powinniśmy więc iść tropem „mistrzów”, a więc Francji i Włoch, gdzie lojalność konsumentów i duma z wytwarzanych produktów jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście jest to efektem wielu lat prowadzenia takich kampanii, jak Kolej na jabłka.
Marcin Wroński podkreślił, że jest to kolejna inicjatywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa związana z polską żywnością, realizowana wspólnie z partnerami państwowymi czy prywatnymi.

Wsparcie pszczelarzy


Duża część produkcji żywności w Polsce uzależniona jest pośrednio od owadów zapylających. Z tego powodu pszczelarstwo pełni funkcję bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz zapewnia zrównoważony rozwój naszego rolnictwa i obszarów wiejskich - podkreślił Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR podczas konferencji towarzyszącej VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku, która odbyła się w połowie października  w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Do rozwoju krajowego pszczelarstwa przyczynia się w dużym stopniu realizowany od akcesji Polski do UE (w tym przez KOWR) mechanizm WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Jednym z wymiernych efektów realizacji tego mechanizmu jest zwiększająca się liczba rodzin pszczelich w Polsce (w ciągu dekady o 50%).

Paweł Poleski kierownik Wydziału Wsparcia Pszczelarstwa w KOWR podkreślił, że zgodnie z unijnymi zasadami współfinansowanie z budżetu UE może stanowić do 50 procent  wydatkowanych środków. Refundacji podlegają całkowite lub częściowe, w zależności od kierunku wsparcia, koszty netto poniesione na realizację działań określonych w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa.
Właściciele pasiek wsparcie otrzymują za pośrednictwem organizacji pszczelarskich.
W ramach unijnego mechanizmu wsparcia pszczelarstwa i Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa dofinansowane może być prowadzenie szkoleń i konferencji, zakup leków do zwalczania warrozy, urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej, wykonywanie analiz jakości miodu, zakup pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego. Ze względu na specyfikę branży pszczelarskiej unijny i Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa są trzyletnie. W 2020 roku rozpoczęła się kolejna trzylatka programowania. Programy opracowywane są przez Ministerstwo Rolnictwa we współpracy z pszczelarzami.

W latach 2020–2022 na krajowe programy pszczelarskie w UE może zostać wydatkowane 240 mln euro, tj. o 11% (24 mln euro) więcej niż w latach 2017–2019, o 20% (41 mln euro) więcej niż w latach 2014–2016 i o 74% więcej niż  w latach 2005-2007.

Producenci wina-ważny termin

W piątek 30 października upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2020/2021 zobowiązani są do złożenia Deklaracji o szacowanej ilości winogron lub moszczu winogronowego, które będą wykorzystane do wyrobu wina w danym roku gospodarczym.

Piotr Burkot główny specjalista Departamentu Rynków Rolnych KOWR powiedział, że produkcja polskiego wina rośnie z roku na rok. Winnice zakładane są w całym kraju- nie tylko na południowym zachodzie, w woj. lubuskim, ale również na Podlasiu, okolicach Sandomierza, w  woj. warmińsko-mazurskim czy kujawsko-pomorskim.

Piotr Burkot dodał, że nie wszyscy właściciele plantacji winorośli produkują wina. Niektórzy sprzedają tylko surowiec.  Szacuje się, iż w Polsce jest około 300 producentów wina. POSŁUCHAJ



Fot.: KOWR, Facebook/PRODUKT POLSKI

AI [ja]


wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje