R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans o Wsi i Rolnictwie z 31 lipca 2020 r.
2020-07-31 13:10:14 Artykuł czytany 57 razy


Polscy pszczelarze mogą liczyć na unijne wsparcie. Działania wspierające branżę pszczelarską realizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR wypłaca środki finansowe dla uczestników mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej „Wsparcie rynku produktów pszczelich” za pośrednictwem organizacji pszczelarskich.


O wsparciu polskich pszczelarzy Andrzej Ilczuk rozmawiał z Pawłem Poleskim  kierownikiem Wydziału wsparcia Pszczelarstwa w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Zgodnie z unijnymi zasadami współfinansowanie z budżetu UE może stanowić do 50 procent  wydatkowanych środków. Refundacji podlegają całkowite lub częściowe, w zależności od kierunku wsparcia, koszty netto poniesione na realizację działań określonych w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa.

Właściciele pasiek wsparcie otrzymują za pośrednictwem organizacji pszczelarskich. W tym roku dofinansowanie przyznano 436-ciu programom złożonym przez 98 organizacji pszczelarskich. Wraz końcem lipca mija termin rozliczenia większości z nich.

W ramach unijnego mechanizmu wsparcia pszczelarstwa i Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa dofinansowane może być prowadzenie szkoleń i konferencji, zakup leków do zwalczania warrozy, urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej, wykonywanie analiz jakości miodu, zakup pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego. Ze względu na specyfikę branży pszczelarskiej unijny i Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa są trzyletnie. W 2020 roku rozpoczęła się kolejna trzylatka programowania. Programy opracowywane są przez Ministerstwo Rolnictwa we współpracy z pszczelarzami.

Według danych pochodzących od organizacji pszczelarskich w Polsce jest ok. 1 mln 600 tys. rodzin pszczelich. Liczba ta z roku na rok rośnie.

Nowy surowiec na Platformie Żywnościowej


Od 24 lipca działająca w ramach Giełdy Papierów Wartościowych Towarowa Giełda Energii wprowadziła  na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych możliwość handlu wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C. Obrót żytem, podobnie jak pszenicą, będzie odbywał się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym. Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie. Z kolei system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał.

Piknik Dyplomatyczny

Na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, odbył się Piknik Dyplomatyczny z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego placówek zagranicznych akredytowanych w Polsce oraz ich rodzin, zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. KOWR podczas spotkania reprezentował Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego.

Wydarzenie było okazją do zacieśnienia więzi dyplomatycznych oraz omówienia zagadnień istotnych z punktu widzenia interesów polskiego sektora rolno-spożywczego. Polska ma ogromny potencjał eksportowy, jednak, jak podkreślił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski w swoim inauguracyjnym wystąpieniu, z uwagi na uwarunkowania klimatyczne, nie wszystko możemy uprawiać, ale dzięki temu możemy próbować produkty pochodzące z innych krajów oraz rozwijać wymianę handlową, odnosząc obopólne korzyści.

Dyplomaci mieli możliwość przekonać się, kosztując dań przygotowanych z wysokiej jakości polskich produktów, jak różnorodna i bogata w smaki jest polska kuchnia. Budowanie świadomości marki polskiej w środowisku międzynarodowym jest istotnym działaniem na rzecz wspierania eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Zaproszeni goście mieli również okazję zaznajomić się tez z kultywowaną od wieków na ziemiach polskich tradycją wyścigów konnych. 10 gonitw, w których uczestniczyły konie czystej krwi arabskiej oraz pełnej krwi angielskiej, stanowiło  atrakcję sobotniego spotkania.

Wyniki konkursu ,,Podlaski przepis”

Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku ogłosił wyniki konkursu „Podlaski przepis”. Był on adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich z województwa podlaskiego. Konkurs był organizowany dla dwóch kategorii przepisów: na tradycyjną potrawę regionalną oraz na tradycyjny deser regionalny.

Komisja konkursowa oceniała dokumentację  historyczną  przepisu oraz zdjęcie wykonanej potrawy lub deseru. Wyłoniono 3 najlepsze zespoły, w każdej kategorii:

- przepis na tradycyjną potrawę regionalną:

Miejsce I  - KGW Roże w Rudce - Głowizna faszerowana

Miejsce II  - KGW Boróweczki

Miejsce III  - KGW Nadbużanki w Mielniku - Kluski na pęczaku

- przepis na tradycyjny deser regionalny:

Miejsce I - KGW Kaczynianki - Legómina z kaszy manny

Miejsce II - KGW w Rudzie - Ciasteczka sakiewki

Miejsce III - KGW Basiewianki - Knedle na parze

Konkurs fotograficzny ,,Polska smakuje”

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa po raz trzeci ogłosił ogólnopolski konkurs fotograficzny „Polska smakuje”. Celem konkursu jest promowanie produktów rolnych i żywnościowych, w tym szczególnie ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych. O tym przedsięwzięciu Andrzej Ilczuk rozmawiał z Marcinem Wrońskim zastępca dyrektora generalnego KOWR. Dyrektor Wroński podkreślił, że konkurs jest skierowany do każdego - zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Sposób przedstawienie polskiej żywności zależy od autora, jednak trzeba pamiętać, że praca konkursowa powinna przedstawiać dowolny polski produkt rolny lub rolno-spożywczy, w tym tradycyjny lub regionalny, posiadający certyfikat lub oznaczenie, z listy znajdującej się na stronie polskasmakuje.pl. Fotografia może prezentować produkty w różnych kontekstach, na różnych etapach produkcji - od pola do stołu.  Zgłoszenia przyjmują Oddziały Terenowe KOWR. To one wyłonią półfinalistów oceniając estetykę fotografii, wartość artystyczną, a także kreatywne i pomysłowe przedstawienie tematu konkursu.  Laureatów konkursu wybierze jury w Centrali KOWR. Nagrodami są tablety. Najlepsze prace będą wykorzystywane w materiałach promujących polską żywność. Prace konkursowe można zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej KOWR.  Termin ich nadsyłania mija 31 sierpnia tego roku.

AI/DW
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.01

Kryształowa Królowa Śniegu już 3 stycznia na kanale YouTube CKiS

więcej »
4 5

ŁUKÓW, 05.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

DROHICZYN, 05.01 18:30

Koncert kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli

więcej »
6

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01

Orszak Trzech Króli: challenge parafii w Ciechanowcu

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Kolędowanie z łukowską orkiestrą

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14

ŁUKÓW, 14.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.01

Nowenna poprzedzająca wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Mecz KPS-u w Polsacie Sport

więcej »
15 16 17

KRAJ, 17.01

17 stycznia: XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Szkło – spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

ŁUKÓW, 17.01

Koncert kolędowy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

więcej »
18 19 20 21 22

POWIAT BIALSKI, 22.01

Kodeń: rocznica zwycięskiej bitwy

więcej »
23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Premiera spektaklu Teatru ES pt. Kraina Śpiochów

więcej »

KRAJ, 24.01

WOT rośnie

więcej »

KRAJ, 24.01

24 stycznia: Dzień Solidarności z Chorwacją

więcej »

DROHICZYN, 24.01

W diecezji drohiczyńskiej odbędzie się zbiórka dla Chorwacji

więcej »

SOKOŁÓW, 24.01 00:00 - 24.01 13:00

Sokołowski kiermasz dla Antosi

więcej »

ŁUKÓW, 24.01

Łuków: 75. rocznica rozbicia Urzędu Bezpieczeństwa

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje