R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z ministrem rolnictwa – 19 lipca 2019
2019-07-19 18:52:09 Artykuł czytany 151 razy


Susza nie tak szkodliwa, jak zeszłoroczna Tam, gdzie zaistniała – dała się we znaki bardziej, niż rok temu. Ale w skali całej Polski nie była tak dotkliwa, jak w roku 2018. Takie są wstępne oceny skutków wiosennej suszy. Nad wyceną strat pracuje w Polsce 800 komisji w 370 gminach. Pas suszy przebiegał głównie przez środek Polski, od granicy niemieckiej przez lubuskie, wielkopolskie, łódzkie i część Mazowsza.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym, choć zastrzegł, że komisje jeszcze pracują i ostateczny obraz może się zmienić. Minister zapewnia, że najbardziej poszkodowani mogą liczyć na państwową pomoc, choć jej wielkość i kształt ustali się dopiero po podliczeniu strat.

Przy okazji przypomniano, że od 1 sierpnia rusza ogólnopolski program wapnowania gleb.  Choć jest to na pierwszy rzut oka nieoczywiste, poza poprawą parametrów gleby, wapnowanie może też przyczynić się do ograniczenia skutków niewystarczających opadów. – To czynnik zwiększający chłonność gleby, pomagający utrzymanie wody z opadów i podsiąkanie wody z głębszych warstw – tłumaczy min. Ardanowski.

Oprócz programu wapnowania, szykowany jest również program dopłat do nawodnień. W sierpniu, a najdalej we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie ujęć wód powierzchniowych i głębinowych oraz systemów nawodnieniowych i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy.

Rolnictwo górskie


W resorcie rolnictwa odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi rolnictwa na obszarach, które kojarzą się bardziej z turystyką, niż z rolnictwem. Jak przekonywał minister Ardanowski – niesłusznie, bo żywność z obszarów, które nie są łatwe do zagospodarowania, wcale nie musi być gorsza. Wraz z przedstawicielami tamtejszych samorządów, administracji, naukowców i organizacji rolniczych mówiono co trzeba zrobić, by rolnictwo na tamtych terenach nie tylko utrzymać, ale i rozwinąć. Niektóre proponowane na konferencji rozwiązania mogą być interesujące nie tylko tamtego regionu. Była mowa np. o przywracaniu małych ubojni w gospodarstwach. Zastanawiano się również nad uwypukleniem aspektu regionalnego w promocji. Tutaj nie trzeba wyważać otwartych drzwi, bo są wypróbowane wzorce z zagranicy. – Chcemy iść w kierunku zwiększenia ilości oznaczeń geograficznych. Świetnie robią to Włosi: 299 produktów z Włoch jest w 3 grupach oznaczeń geograficznych, a od nas raptem 42 – powiedział min. Ardanowski.

Po raz kolejny wskazano również możliwości, jakie daje rolniczy handel detaliczny. Po niedawnym odblokowaniu prawnym, ta dziedzina coraz bardziej się rozwija. W tej chwili w skali całego kraju 4,5 tysiąca gospodarstw sprzedaje żywność przetworzoną, a 11 tysięcy – produkty nieprzetworzone.

Przed końską galą

Trwają przygotowania do XLI  Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Impreza odbędzie się w Janowie Podlaskim od 9 do 13 sierpnia, pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do pokazu zgłoszono 110 koni od 29 hodowców, w tym od 26 prywatnych. To o połowę więcej, niż rok temu. Minister rolnictwa ocenił, że Polska nadal jest liczącym się hodowcą takich koni, ale rekordowe ceny sprzed kilkunastu lat raczej już na aukcji nie wrócą. Przyczyną są zmiany hodowlane, większa popularność i ogólny rozrost tej rasy koni. Państwowa hodowla będzie utrzymana, bo konie są częścią naszych narodowych tradycji i kultury. – To ważna działalność gospodarcza, ale i nasza wielka miłość i szacunek do koni. Chcę wspierać hodowlę koni w Polsce, ponosząc odpowiedzialność za część przypadającą państwu. Prywatny sektor hodowli koni świetnie się rozwija, ale bez pomocy państwa, bez utrzymywania przez państwo podstawowego zasobu genetycznego uległby zniszczeniu w kilka lat. Dlatego państwo się z tego nie wycofuje i w razie potrzeby będzie do tego dokładać – stwierdził minister rolnictwa.
Przygotowania do pokazów idą dobrze i w ocenie ministerstwa, może to być udana impreza, która przyczyni się do dalszej popularyzacji hodowli koni w Polsce i zada kłam plotkom o jej rzekomym upadku. Promocja czempionatu już trwa. Filmy reklamowe, mailing do 5 tysięcy hodowców na świecie i inne działania pochłonęły 29 tysięcy euro, co zważywszy na skalę i zasięg imprezy uchodzi za kwotę umiarkowaną.

Ryzykowna umowa z Ameryką Południową

Unijne kraje krytykują umowę handlową, podpisaną z Ameryką Południową. Polska chce mocnych klauzul ochronnych, bo obawia się zwiększonego importu do Wspólnoty - między innymi mięsa wołowego i drobiu. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że wzmocnione klauzule ochronne miałyby w sposób natychmiastowy ograniczyć import z Ameryki Południowej, w razie gdyby doszło do zakłócenia sytuacji na rynkach rolnych w Unii. Po unijnej naradzie relacjonował, że wszystkie kraje zgłosiły zastrzeżenia do umowy. Krytykowały też Komisję Europejską, że zbyt późno przesłała im porozumienie. Ministrowie rolnictwa z unijnych krajów poinformowali, że ich rządy ratyfikację uzależniają od odpowiedzi, jakich Komisja udzieli na ich szczegółowe pytania.

Omawiano też kształt przyszłej polityki rolnej Unii Europejskiej i to, jak rolnictwo miałoby uczestniczyć w osiąganiu celów ochrony środowiska i klimatu. Polska stoi tutaj na stanowisku, że uprawa roślin białkowych to nie tylko więcej cennej paszy, ale właśnie działanie prośrodowiskowe. Zwraca jednak uwagę, że wymagania względem rolników cały czas rosną, a na lata 2021-27 zaplanowano dla nich mniej środków budżetowych. Polska chciałaby też, żeby przyszła polityka rolna była  mniej skomplikowana. Małe gospodarstwa należy wyłączyć z warunkowości, a w zakresie kontroli dać  więcej elastyczności państwom  członkowskim.

W negocjowaniu zmian Polska szuka sojuszników między innymi w państwach bałtyckich, ale również we Włoszech, które choć nie popierają szybkiego wyrównania dopłat bezpośrednich, to mają podobne stanowisko w zakresie utrzymania  małych, rodzinnych  gospodarstw rolnych, wzmocnienia pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw żywności, a także zapewnienia stabilności w prowadzeniu produkcji rolnej.

Z przetwórcami o rynku mięsa

O wołowinie była też mowa na spotkaniu ministra rolnictwa z przedstawicielami sektora przetwórstwa mięsa. Temat jest gorący, bo produkcja wołowiny miała być jednym z motorów napędowych polskiego rolnictwa. Wspomniano więc o rozwijaniu nowych kierunków eksportu – między innymi do krajów arabskich i Turcji.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to minister rolnictwa kładzie akcent na tworzenie przez rolników silnych grup producenckich i ich partnerską współpracę z zakładami przetwórczymi – aby surowiec nie był sprowadzany z zagranicy, ale pochodził w jak największej części z polskich hodowli.
Rozmawiano o nowych polach produkcji i tutaj pojawił się temat narastającej mody na jagnięcinę. Może to być bardzo obiecujący segment rynku mięsa. POSŁUCHAJ

AB [ja]
wykop
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »
foto

Wysyłka paczki z Anglii do Polski - którego kuriera...
2019-10-09 14:41:20 Kategoria:

Wielu Polaków znalazło swoje miejsce do życia na Wyspach i zdecydowało się zamieszkać tam na stałe. Coraz większa grupa rodaków mieszkająca w Anglii wymusiła...

więcej »
foto

Kolejny projekt Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom,...
2019-10-08 10:46:20 Kategoria:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Osobom Dorosłym "Dom" z Miedzny realizuje kolejny projekt. Tym razem jest to: "Wsparcie samodzielności społecznej osób z...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

WŁODAWA, 01.10

80. rocznica Bitwy pod Wytycznem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Obraz MB Różańcowej w parafii św. Jana Pała II w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 01.10

Pieniądze na tomograf i mammograf dla łukowskiego szpitala

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Jubileuszowy benefis Eugeniusza Kasjanowicza w warszawskim Domu Literatury

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.10

Porozmawiajmy o Łukowie

więcej »
3

POWIAT BIALSKI, 03.10

Gmina Łomazy: wizyta wiceministra i nowy sprzęt dla strażaków

więcej »

GARWOLIN, 03.10

Debata z Janem Pospieszalskim

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 04.10

Nowa hala na stulecie szkoły w Rogoźnicy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

Wystawa Bogny Gniazdowskiej

więcej »

ŁUKÓW, 04.10

Gmina Adamów: 80. rocznica ostatniej bitwy Kampanii Wrześniowej

więcej »

ŁUKÓW, 04.10

Wola Gułowska: „Bitwa o honor”

więcej »

GARWOLIN, 04.10

Żelechów: XXXVI Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie

więcej »

PARCZEW, 04.10

Weekendowe rekolekcje

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.10

Wola Gułowska: „Bitwa o honor”

więcej »

LUBARTÓW, 05.10

Obchody 80. rocznicy Bitwy pod Kockiem

więcej »

KRAJ, 05.10

40. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników na Jasną Górę

więcej »

KRAJ, 05.10

40. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników na Jasną Górę

więcej »

ŁUKÓW, 05.10

Gmina Łuków: szachowy turniej o puchar dyrektora

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.10

26. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2019

więcej »

ŁUKÓW, 05.10

Łuków: Noc Bibliotek

więcej »

GARWOLIN, 05.10

Dwa jubileusze w miętneńskim Zespole Szkół

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.10

II Extremalna Piątka w gminie Siemiatycze

więcej »

RADZYŃ, 05.10 18:00

Spotkanie z poetą Adrianem Szarym w Radzyniu

więcej »

PARCZEW, 05.10 18:00

Uwielbienie w Parczewskiej Bazylice

więcej »

RADZYŃ, 05.10 19:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu włącza się w akcję „Noc Bibliotek”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.10 19:00

Noc Bibliotek z Jędrzejem Majką

więcej »
6

RYKI, 06.10

Przygotowania do konsekracji kościoła w parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.10

Zwierzątkowo. Koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

GARWOLIN, 06.10

Żelechów: powiatowe zmagania strażaków

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.10

Motocyklami do Pratulina

więcej »

ŁUKÓW, 06.10

Łuków: jak wygrać szczęście w małżeństwie?

więcej »

ŁOSICE, 06.10

II Cross Nadbużański

więcej »

WĘGRÓW, 06.10

Filharmonia w Węgrowie

więcej »

ŁUKÓW, 06.10

Łuków: półmaraton Jata 21 Serc

więcej »

ŁUKÓW, 06.10

Wola Gułowska: „Bitwa o honor”

więcej »

RADZYŃ, 06.10

Wkrótce V Radzyńska Paraolimpiada

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.10

Wręczenie nagród w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.10 09:30

9. Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »

GARWOLIN, 06.10 10:00

Dla uczczenia pamięci Piotra Ekierta

więcej »

RYKI, 06.10 14:00

Gmina Kłoczew świętować będzie Dzień Seniora

więcej »

RADZYŃ, 06.10 15:00

Wspomną zamordowanych mieszkańców Tchórzewa

więcej »

ŁOSICE, 06.10 15:30

Wojciech Sumliński przyjedzie do Łosic

więcej »
7

ŁOSICE, 07.10 17:30

Spotkanie z Haliną Grochowską

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.10

Muzyczne spotkanie „przy winylu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Pracownia Rysunku i Malarstwa SUTW. Otwarcie dorocznej wystawy

więcej »

WĘGRÓW, 08.10 18:00

Węgrów: Koncert Patriotyczny Fundacji TAK DLA RODZINY /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.10

Spotkanie dla rodziców z katolicką dziennikarką Małgorzatą Nawrocką

więcej »

RADZYŃ, 09.10

Warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży

więcej »

Kierowcy, 09.10

Ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „SMOG”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10 11:00

Inauguracja roku akademickiego SUTW z Arturem Barcisiem i Cezarym Żakiem

więcej »

ŁUKÓW, 09.10 18:00

Łuków: Msza Święta i modlitwa o uzdrowienie

więcej »
10

SOKOŁÓW, 10.10

Parasite w DKF Zbyszek

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.10

Inauguracja Roku Akademickiego w WSD

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.10

Dzień Spirometrii 2019 w bialskim szpitalu

więcej »

RADZYŃ, 10.10

Znany pianista Mariusz Drzewicki wystąpi w Radzyniu w ramach XXXVI Dni Karola Lipińskiego

więcej »

GARWOLIN, 10.10 17:00

Maciejowice: pamiętają o Naczelniku i jego kosynierach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.10 19:00

Czwartek kapłański w WSD

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.10

Stoczek Łukowski: Świętochowski znany i nieznany

więcej »

ŁUKÓW, 11.10

Łuków: obchody Dnia Edukacji Narodowej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.10 13:30

Pierwsze mLegitymacje studenckie w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym

więcej »

PARCZEW, 11.10 17:00

„Ostatni rozkaz” w Parczewie

więcej »

SOKOŁÓW, 11.10 18:00

Maleo Reggae Rockers w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.10 21:00

98. Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.10

KPS powalczy z zespołem z Lublina

więcej »

MIĘDZYRZEC, 12.10

Uczniowie szkoły muzycznej zagrają w Parku Potockich

więcej »

MIĘDZYRZEC, 12.10

Pierwszy mecz przed własną publicznością

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.10

Kolejny mecz bialskich szczypiornistów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.10

Sobota z rugby

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Dzień Papieski w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 13.10

Gmina Łuków: Festiwal Papieski „Barka”

więcej »

GARWOLIN, 13.10

Wielki finał biegowych zmagań

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.10 14:00

Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie

więcej »

GARWOLIN, 13.10 15:00

Koncert i film na XIX Dzień Papieski

więcej »

LUBARTÓW, 13.10 16:00

VII Festiwal Muzyki Kameralnej SEMPRE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10 17:00

Moniuszko kameralnie - koncert Eweliny Sielskiej-Badurek i Emilii Sitarz

więcej »
14

POWIAT SIEDLECKI, 14.10 15:30

Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Wodynie

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

Siedlce: Konferencja na temat zatrudnienia

więcej »

ŁUKÓW, 15.10 11:00

Powiat łukowski: sesja Rady Powiatu

więcej »

ŁUKÓW, 15.10 17:20

Dzień Dziecka Utraconego w łukowskiej Kolegiacie

więcej »
16

MIĘDZYRZEC, 16.10

Spotkanie z pisarzem Jakubem Małeckim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.10

Jubileusz o. Leona Knabita w WSD w Nowym Opolu

więcej »

KRAJ, 16.10

10. Forum Rozwoju Mazowsza

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.10 12:00

Rusza UTW w Zbuczynie

więcej »

SOKOŁÓW, 16.10 18:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna w Sokołowie Podlaskim

więcej »
17

KRAJ, 17.10

10. Forum Rozwoju Mazowsza

więcej »

WĘGRÓW, 17.10

Spotkanie autorskie z Wojciechem Kempą

więcej »

ŁUKÓW, 17.10

ŁOK: W podróży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Dzień Papieski i III Piesza Pielgrzymka Szkolna z siedlecką „Kolejówką”

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.10

Rusza rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Hinz-Wójcickiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Otwarcie wystawy fotografii Jerzego Chaberka

więcej »
18

KRAJ, 18.10 16:00

100 lat LO w Grajewie

więcej »

KRAJ, 18.10 16:00

100 lat LO w Grajewie

więcej »

WŁODAWA, 18.10 17:00

Wystawa malarstwa Jarosława Struka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 18:30

Polska i Ukraina takie same hołubce wycina

więcej »
19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.10

XVIII Podlasie Jazz Festival

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.10

Biała Podlaska: XVIII Podlasie Jazz Festival

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.10 16:00

DKF Kameleon - Dyskusyjny Klub Filmowy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.10 18:00

Biesiadnie w Mordach

więcej »
20

KRAJ, 20.10

20 października – korekta rozkładu jazdy na kolei

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.10

XVIII Podlasie Jazz Festival

więcej »

KRAJ, 20.10

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów od 20 października

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.10

Biała Podlaska: XVIII Podlasie Jazz Festival

więcej »

SOKOŁÓW, 20.10 10:00

Turniej Smaków – Jesień Na Wielkim Gościńcu Litewskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.10 17:00

Bułat Okudżawa – najpiękniejsze pieśni i ballady

więcej »
21 22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.10 17:00

Spotkanie z twórczością Franciszki Urszuli Radziwiłłowej z Wiśniowieckich

więcej »

SOKOŁÓW, 22.10 18:00

„Przestrzeń bez lawendy” – wystawa Olgi Langowskiej

więcej »
23

SOKOŁÓW, 23.10

26. Muzyczne Spotkania z Poezją Skarabeusz

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.10

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »
25

MIĘDZYRZEC, 25.10

100 lat „Jedynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.10

Nowe obiekty sportowe i plac zabaw przy SP2

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.10

Zapasy w Starych Kobiałkach

więcej »

ŁUKÓW, 26.10

Kino Łuków: Maraton Absurdalnych Horrorów

więcej »
27

WĘGRÓW, 27.10

113-lecie Orkiestry Dętej OSP w Liwie

więcej »
28 29 30

MIASTO SIEDLCE, 30.10

Polskie DNA – wolność tańcem malowana

więcej »
31

RADZYŃ, 31.10

Syn Garego Moore`a w Radzyniu!!!

więcej »

ŁUKÓW, 31.10

Ruszają zapisy na łukowskie Biegi Niepodległości

więcej »

Najnowsze Informacje