R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z ministrem rolnictwa – 19 lipca 2019
2019-07-19 18:52:09 Artykuł czytany 162 razy


Susza nie tak szkodliwa, jak zeszłoroczna Tam, gdzie zaistniała – dała się we znaki bardziej, niż rok temu. Ale w skali całej Polski nie była tak dotkliwa, jak w roku 2018. Takie są wstępne oceny skutków wiosennej suszy. Nad wyceną strat pracuje w Polsce 800 komisji w 370 gminach. Pas suszy przebiegał głównie przez środek Polski, od granicy niemieckiej przez lubuskie, wielkopolskie, łódzkie i część Mazowsza.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym, choć zastrzegł, że komisje jeszcze pracują i ostateczny obraz może się zmienić. Minister zapewnia, że najbardziej poszkodowani mogą liczyć na państwową pomoc, choć jej wielkość i kształt ustali się dopiero po podliczeniu strat.

Przy okazji przypomniano, że od 1 sierpnia rusza ogólnopolski program wapnowania gleb.  Choć jest to na pierwszy rzut oka nieoczywiste, poza poprawą parametrów gleby, wapnowanie może też przyczynić się do ograniczenia skutków niewystarczających opadów. – To czynnik zwiększający chłonność gleby, pomagający utrzymanie wody z opadów i podsiąkanie wody z głębszych warstw – tłumaczy min. Ardanowski.

Oprócz programu wapnowania, szykowany jest również program dopłat do nawodnień. W sierpniu, a najdalej we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie ujęć wód powierzchniowych i głębinowych oraz systemów nawodnieniowych i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy.

Rolnictwo górskie


W resorcie rolnictwa odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi rolnictwa na obszarach, które kojarzą się bardziej z turystyką, niż z rolnictwem. Jak przekonywał minister Ardanowski – niesłusznie, bo żywność z obszarów, które nie są łatwe do zagospodarowania, wcale nie musi być gorsza. Wraz z przedstawicielami tamtejszych samorządów, administracji, naukowców i organizacji rolniczych mówiono co trzeba zrobić, by rolnictwo na tamtych terenach nie tylko utrzymać, ale i rozwinąć. Niektóre proponowane na konferencji rozwiązania mogą być interesujące nie tylko tamtego regionu. Była mowa np. o przywracaniu małych ubojni w gospodarstwach. Zastanawiano się również nad uwypukleniem aspektu regionalnego w promocji. Tutaj nie trzeba wyważać otwartych drzwi, bo są wypróbowane wzorce z zagranicy. – Chcemy iść w kierunku zwiększenia ilości oznaczeń geograficznych. Świetnie robią to Włosi: 299 produktów z Włoch jest w 3 grupach oznaczeń geograficznych, a od nas raptem 42 – powiedział min. Ardanowski.

Po raz kolejny wskazano również możliwości, jakie daje rolniczy handel detaliczny. Po niedawnym odblokowaniu prawnym, ta dziedzina coraz bardziej się rozwija. W tej chwili w skali całego kraju 4,5 tysiąca gospodarstw sprzedaje żywność przetworzoną, a 11 tysięcy – produkty nieprzetworzone.

Przed końską galą

Trwają przygotowania do XLI  Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Impreza odbędzie się w Janowie Podlaskim od 9 do 13 sierpnia, pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do pokazu zgłoszono 110 koni od 29 hodowców, w tym od 26 prywatnych. To o połowę więcej, niż rok temu. Minister rolnictwa ocenił, że Polska nadal jest liczącym się hodowcą takich koni, ale rekordowe ceny sprzed kilkunastu lat raczej już na aukcji nie wrócą. Przyczyną są zmiany hodowlane, większa popularność i ogólny rozrost tej rasy koni. Państwowa hodowla będzie utrzymana, bo konie są częścią naszych narodowych tradycji i kultury. – To ważna działalność gospodarcza, ale i nasza wielka miłość i szacunek do koni. Chcę wspierać hodowlę koni w Polsce, ponosząc odpowiedzialność za część przypadającą państwu. Prywatny sektor hodowli koni świetnie się rozwija, ale bez pomocy państwa, bez utrzymywania przez państwo podstawowego zasobu genetycznego uległby zniszczeniu w kilka lat. Dlatego państwo się z tego nie wycofuje i w razie potrzeby będzie do tego dokładać – stwierdził minister rolnictwa.
Przygotowania do pokazów idą dobrze i w ocenie ministerstwa, może to być udana impreza, która przyczyni się do dalszej popularyzacji hodowli koni w Polsce i zada kłam plotkom o jej rzekomym upadku. Promocja czempionatu już trwa. Filmy reklamowe, mailing do 5 tysięcy hodowców na świecie i inne działania pochłonęły 29 tysięcy euro, co zważywszy na skalę i zasięg imprezy uchodzi za kwotę umiarkowaną.

Ryzykowna umowa z Ameryką Południową

Unijne kraje krytykują umowę handlową, podpisaną z Ameryką Południową. Polska chce mocnych klauzul ochronnych, bo obawia się zwiększonego importu do Wspólnoty - między innymi mięsa wołowego i drobiu. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że wzmocnione klauzule ochronne miałyby w sposób natychmiastowy ograniczyć import z Ameryki Południowej, w razie gdyby doszło do zakłócenia sytuacji na rynkach rolnych w Unii. Po unijnej naradzie relacjonował, że wszystkie kraje zgłosiły zastrzeżenia do umowy. Krytykowały też Komisję Europejską, że zbyt późno przesłała im porozumienie. Ministrowie rolnictwa z unijnych krajów poinformowali, że ich rządy ratyfikację uzależniają od odpowiedzi, jakich Komisja udzieli na ich szczegółowe pytania.

Omawiano też kształt przyszłej polityki rolnej Unii Europejskiej i to, jak rolnictwo miałoby uczestniczyć w osiąganiu celów ochrony środowiska i klimatu. Polska stoi tutaj na stanowisku, że uprawa roślin białkowych to nie tylko więcej cennej paszy, ale właśnie działanie prośrodowiskowe. Zwraca jednak uwagę, że wymagania względem rolników cały czas rosną, a na lata 2021-27 zaplanowano dla nich mniej środków budżetowych. Polska chciałaby też, żeby przyszła polityka rolna była  mniej skomplikowana. Małe gospodarstwa należy wyłączyć z warunkowości, a w zakresie kontroli dać  więcej elastyczności państwom  członkowskim.

W negocjowaniu zmian Polska szuka sojuszników między innymi w państwach bałtyckich, ale również we Włoszech, które choć nie popierają szybkiego wyrównania dopłat bezpośrednich, to mają podobne stanowisko w zakresie utrzymania  małych, rodzinnych  gospodarstw rolnych, wzmocnienia pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw żywności, a także zapewnienia stabilności w prowadzeniu produkcji rolnej.

Z przetwórcami o rynku mięsa

O wołowinie była też mowa na spotkaniu ministra rolnictwa z przedstawicielami sektora przetwórstwa mięsa. Temat jest gorący, bo produkcja wołowiny miała być jednym z motorów napędowych polskiego rolnictwa. Wspomniano więc o rozwijaniu nowych kierunków eksportu – między innymi do krajów arabskich i Turcji.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to minister rolnictwa kładzie akcent na tworzenie przez rolników silnych grup producenckich i ich partnerską współpracę z zakładami przetwórczymi – aby surowiec nie był sprowadzany z zagranicy, ale pochodził w jak największej części z polskich hodowli.
Rozmawiano o nowych polach produkcji i tutaj pojawił się temat narastającej mody na jagnięcinę. Może to być bardzo obiecujący segment rynku mięsa. POSŁUCHAJ

AB [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Kodeń: Diecezjalny Dzień Chorego/ZAPOWIEDŹ/

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Wkrótce obchody 80 rocznicy egzekucji radzyńskich harcerzy

więcej »

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »
5

RADZYŃ, 05.07

Rusza Letnia Scena Rok. W najbliższa niedzielę spektakl dla najmłodszych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.07

Zbiórka na koncesję dla Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

ŁOSICE, 05.07

Zbliża się 76 rocznica Bitwy pod Jeziorami

więcej »

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

MIŃSK MAZ., 05.07

Mrozy: wraca tramwaj konny

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: chcesz wstąpić do wojska?

więcej »

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: promocja rodzimych firm

więcej »
9 10

POWIAT BIALSKI, 10.07

Wystawa fotografii Katarzyny Kusznerczuk i Małgorzaty Piekarskiej - Światłem Malowana

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

Apple Pie na scenie IV Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.07

Będzie transmisja meczu Górnik Łęczna - Pogoń Siedlce

więcej »
12

RADZYŃ, 12.07

Gabriel Fleszar wystąpi w Radzyniu

więcej »
13

POWIAT BIALSKI, 13.07

Odsłonięcie muralu wg. obrazu prof. Ludwika Maciąga - Ogiery orientalne

więcej »
14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »

RADZYŃ, 18.07

Wkrótce koncert charytatywny dla pogorzelca z Nowin

więcej »

ŁUKÓW, 18.07

Łuków: wakacyjny turniej siatkówki

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.07

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje