R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa pod redakcją Andrzeja Ilczuka z 30 marca
2018-03-30 12:08:00 Artykuł czytany 967 razy


Sejmowa komisja rolnictwa omawiała kolejne propozycje walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Choroba jest śmiertelnym zagrożeniem dla pogłowia trzody chlewnej, niesie ze sobą także konsekwencje gospodarcze dla hodowców i przetwórców mięsa.


Na posiedzeniu komisji wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki przypomniał, że planowana jest budowa zapory mającej powstrzymać migrację dzików wzdłuż całej granicy wschodniej. Ruch zarażonych zwierząt ograniczać mają również blokady wzdłuż tras szybkiego ruchu:

Aktualnie aktywnych jest siedem obszarów występowania asf powiedział Jacek Bogucki. W przypadku pięciu dane wskazują, że ASF został przywleczony zza wschodniej granicy Polski. W przypadku dwóch - do zakażenia doszło w wyniku nielegalnego obrotu prosiętami oraz poprzez spożywanie przez dziki resztek żywności porzuconych w lasach.

Wiceminister powiedział, że przypadki ASF, które wystąpiły na przełomie 2017 i 2018 spowodowały, że międzyresortowy zespół d/s łagodzenia skutków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń przeanalizował rekomendacje z zakresie zwalczania choroby. Pojawiła się m.in. rekomendacja dotycząca budowy zapory wzdłuż wschodniej granicy oraz zamknięcia przepustów dla zwierząt wzdłuż autostrad A1 i A2. Ma to uchronić przed migracją zakażonych dzików.

Minister Krzysztof Jurgiel powiedział, że budowa wspomnianej zapory wzdłuż wschodniej granicy Polski powinna rozpocząć się we wrześniu. 

Minister rolnictwa razem z unijnym komisarzem do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem mówili na konferencji w Kancelarii Premiera o konkluzjach, które przyjęto podczas międzynarodowej konferencji państw europejskich na temat ASF. Krzysztof Jurgiel stwierdził, że z rozmów z przedstawicielami krajów unijnych oraz Rosji, Białorusi i Ukrainy wynika, że sytuacja w związku z afrykańskim pomorem świń "jest w miarę stabilna". ;.plan.

Komisarz Vytanis Anriukaitis podkreślił priorytetowe działania państw europejskich, które mają doprowadzić do zwalczenia choroby.

Są to wzmacnianie  kontroli na granicach, wymogów bioasekuracji, praktyk łowieckich oraz kontroli populacji dzikich zwierząt. To też promowanie programów wspierających Mołdawię i Ukrainę, wysyłanie ekspertów do diagnozowania ASF i przeprowadzanie misji rozpoznawczych w krajach członkowskich i poza Unią Europejską.

W międzynarodowej konferencji w Warszawie, która odbyła się w tym tygodniu,  brali udział ministrowie rolnictwa oraz służb weterynaryjnych z krajów Unii Europejskiej oraz Ukrainy, Białorusi i Rosji. Komisarz Vytenis Andriukaitis spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas dyskusji przedstawiciele różnych krajów wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi walki z ASF i omówili rozwiązania, które mają doprowadzić do usunięcia choroby z Europy.

Ponad 11 i pół miliarda złotych dopłat za ubiegły rok przekazała dotąd na konta rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Środki będą przekazywane sukcesywnie do końca czerwca. Łącznie będzie to ponad 14 i pół miliarda złotych.

Z unijnych płatności korzysta ponad milion trzysta tysięcy polskich beneficjentów. Podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Ryszard Zarudzki zauważa, że dzięki tej pomocy rolnicy mogą inwestować w sprzęt a konsumenci kupować żywność taniej:

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku rolnicy otrzymali 70-procentowe zaliczki na poczet dopłat. Teraz jest wypłacana pozostała część należnej kwoty.

Równolegle ARiMR rozpoczął przyjmowanie wniosków w sprawie tegorocznych dopłat.




AI/DJ
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje