R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 15 czerwca 2018 r.
2018-06-15 18:35:00 Artykuł czytany 886 razy


Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział, że celem kierowanego przez niego resortu jest zapewnienie opłacalności produkcji rolnej. Minister przedstawił w Sejmie informację bieżącą na temat sytuacji na rynku warzyw i owoców. Wniósł o to klub Prawa i Sprawiedliwości.


Podczas wystąpienia Krzysztof Jurgiel zwracał uwagę, że w ostatnim czasie pojawiły się problemy na rynku ziemniaków. Wyjaśniał, że chodzi ich import i eksport. Mówił też o problemach, jakie w tej sprawie zgłaszają przedstawiciele organizacji rolników oraz o rozwiązaniach przygotowanych przez ministerstwo.
Minister Jurgiel zapowiedział wprowadzenie przepisów, które zobowiążą do oznaczenia kraju pochodzenia ziemniaków na wszystkich etapach handlu.

Krzysztof Jurgiel poinformował też, że cały czas prowadzone są kontrole dotyczące fałszowania żywności, między innymi przepakowywania produktów. Zapowiedział, że wkrótce zostanie przygotowana ustawa, która zaostrzy kary za taki proceder do wysokości 10 procent przychodu rocznego danej firmy.
Kiedy powstanie jedna instytucja kontrolująca żywność?  Sejmowa Podkomisja ds. utworzenia Urzędu Bezpieczeństwa Żywności rozpatrzyła informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat sytuacji kadrowej i finansowej Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych.  Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski powiedział, że ustawa powinna już dawno obowiązywać. Ustawa o powołaniu do życia Urzędu Bezpieczeństwa Żywności w dalszym ciągu jest procedowana w Sejmie.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się dzisiaj z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University. W składzie delegacji, której przewodniczył profesor Jim Mazurkiewicz, znaleźli się młodzi rolnicy z Teksasu, którzy przyjechali do Polski w ramach programu wymiany młodych rolników Polska-Texas, organizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Podczas spotkania młodzi rolnicy z Teksasu mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi danymi dotyczącymi polskiego rolnictwa i polityki rolnej UE.  Wiceminister Zarudzki podkreślił znaczenie modernizacji jaka dokonała się w polskim rolnictwie w związku z transformacją gospodarki do modelu rynkowego, jak również przystąpieniem do UE. Wskazał na stały wzrost eksportu produktów polskiego rolnictwa na rynki UE oraz wielu państw świata, który w 2017 r. osiągnął rekordowy poziom 30,7 mld USD. Profesor Jim Mazurkiewicz wskazał na fakt, iż program wymiany młodych rolników Polska-Teksas jest jednym z najlepiej ocenianych projektów tego rodzaju, realizowanych przez Texas A&M University.  Projekt prowadzony jest od 2013 r.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich. Projekt ustawy zawiera zmiany wynikające z bieżącej oceny funkcjonowania przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz z postulatów, wniosków i petycji zgłaszanych przez rolników oraz organizacje rolnicze. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował projekt tej ustawy do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.  Po szczegóły odsyłamy do strony internetowej resortu rolnictwa.
Na Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju wsi mówiono o  procedurze rejestracji środków ochrony roślin w Polsce oraz propozycji  jej zmian. Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski powiedział, że obecne przepisy obowiązują od pięciu lat. Po konsultacjach z zainteresowanymi środowiskami, uznano, że procedury rejestracji środków ochrony roślin zostaną  uproszczone.

Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach. Zawarto już ok. 4,5 tys. takich umów. Umowę zawiera rolnik (prowadzący gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika). Rozwiązania w niej zawarte wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach produktów rolnych, podczas których dochodzi do spiętrzenia prac. Chodzi przede wszystkim o to, że w większości owoce, warzywa, tytoń, zioła i rośliny zielarskie dojrzewają jednocześnie w krótkim czasie i muszą być zbierane ręcznie ze względu na dużą podatność na zniszczenie i zepsucie. W sytuacjach wymagających wsparcia przy zbiorach nagminnie stosowane były dotychczas umowy o dzieło, które nie zabezpieczają osób przy nich pracujących i nie przystają do charakteru prowadzonej pracy. Umowa o pomocy przy zbiorach (na odpłatne wykonywanie tych prac) zawierana jest w formie pisemnej na okres nie dłuższy niż 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Do pracy wykonywanej na podstawie tej umowy nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej.

Do tej pory rolnikom, którzy zaprzestali hodowli świń w wyniku niespełnienia wymogów bioasekuracji, wypłacono ponad 250 tysięcy złotych pomocy. Taką informację przekazała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger. Przypomniała również, że rolnicy w terenów objętych afrykańskim pomorem świń mają do dyspozycji kilka form pomocy.
Od połowy grudnia do Agencji wpłynęło 325 wniosków od rolników, którzy utrzymywali nie więcej niż 50 sztuk świń. O rekompensatę mogą się starać właściciele stad, którzy nie są w stanie dostosować się do wymogów bioasekuracji i otrzymali nakaz uboju zwierząt - powiedziała Maria Fajger.
Maria Fajger podkreśliła też, że rolnicy mogą skorzystać z mechanizmu wyrównywania dochodów dla producentów trzody chlewnej z obszarów dotkniętych afrykańskim pomorem świń. Do tej pory Agencja wypłaciła im ponad 14 milionów złotych.

Producenci świń mogą skorzystać też z nieoprocentowanej pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilno-prawnych. Zawarto już ponad 230 umów o wartości powyżej 41 milionów złotych.
Obowiązkowa bioasekuracja w związku z ASF weszła w życie w całym kraju 28 lutego. Rolnik niespełniający wymogów będzie musiał dokonać uboju zwierząt. Przepisy zakładają odizolowanie świń od innych zwierząt. Przed wejściami i wyjściami do pomieszczeń muszą leżeć maty nasączone środkiem dezynfekującym. Jest też wymóg, by tylko określone osoby zajmowały się opieką nad świniami i żeby nie obsługiwały innych zwierząt.

W piątek 15 czerwca minął podstawowy termin składania wniosków  o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. opóźnienia w składaniu wniosków skutkować będą redukcjami w płatnościach. Im będą one dłuższe, tym mniej środków trafi na konta rolników. Do 10 lipca dalej można składać i uzupełniać wnioski, ale wówczas każdego dnia płatność będzie pomniejszana o 1 procent. Rolnicy w tegorocznej kampanii składają wnioski przez internet. W tym roku w Polsce uprawnionych do ubiegania się o dopłaty jest ponad milion 300 tysięcy osób.



AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje