R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 17 maja 2019 r
2019-05-17 13:25:00 Artykuł czytany 64 razy


Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że rolnicy, którzy poniosą straty z powodu suszy, będą mogli liczyć na wsparcie państwa. Nie wykluczył też pomocy unijnej.


Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że obecnie susza to najważniejszy problem rolników. Dodał, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, rząd podejmie odpowiednie decyzje. Jak mówił Jan Krzysztof Ardanowski, obecnie susza to najważniejszy problem rolników. Dodał, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, rząd podejmie odpowiednie decyzje. "Premier Mateusz Morawiecki dał wyraźny sygnał, że jeżeli problem suszy będzie się utrwalał, to zostaną uruchomione środki na pomoc dla rolników, tak jak to było w ubiegłym roku"- wyjaśniał. 

Problem suszy występuje także w innych krajach Unii Europejskiej, takich jak: Czechy i Słowacja.
Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że te kraje włącznie z Polską, zwrócą się do Komisji Europejskiej o pomoc. Minister rolnictwa podkreślił, że w ubiegłym roku Komisja Europejska nie udzieliła żadnej pomocy krajom, w których wystąpił problem suszy.

Sytuacja w Polsce na bieżąco jest monitorowana przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Ponad 100 firm z różnych regionów Polski zaprezentowało  swoją żywność na  pikniku  "Poznaj Dobrą Żywność - Polska smakuje na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie. 
Swoje stoiska przygotowały  też organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe, naukowe oraz muzea rolnicze. W czasie pikniku  można było zobaczyć też zabytkowe maszyny i urządzenia służące rolnikom. Swoją ofertę pokazały również gospodarstwa agroturystyczne.

Tegoroczny Piknik odbył się w roku obchodów 80-lecia powstania Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. Specjalnym wydarzeniem imprezy była gonitwa o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podczas Pikniku Poznaj Dobrą Żywność odbył się również Mazowiecki finał ,,Bitwy Regionów”. To ogólnopolski  konkurs  kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W "Bitwie Regionów" Koła Gospodyń Wiejskich mają przygotować regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.  Najlepszym w woj. mazowieckim okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Łuzek koło Łosic. Panie z Łuzek przyrządziły "Dziki bigos z dziczyzną i czerwoną porzeczką" podawany w chlebie. W stolicy Koło reprezentowały Alicja Pawłowska, Aneta Wojtczuk i przewodnicząca Justyna Trębicka. Drugie miejsce zajęło w nim KGW ,,Korniczanki” ze Starej Kornicy w powiecie łosickim. W finałowej dziesiątce znalazło się też KGW z Ostromęczyna Kolonii. KGW w Łuzkach liczy jedenaścioro członków. Wśród tego grona jest jeden pan. Panie z Łuzek będą reprezentować województwo mazowieckie na finale Bitwy Regionów we wrześniu w Poznaniu.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim przedstawili programy priorytetowe dotyczące usuwania materiałów szkodliwych oraz ochrony gleb, które będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” oraz  „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z działalności rolniczej”. Ten ostatni najpierw będzie realizowany pilotażowo przez kilka tygodni w siedmiu gminach powiatów ostrołęckiego i ostrowskiego woj. mazowieckiego. Wszystkie programy zakończą się w 2023 roku.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Słowenię, Estonię, Litwę, Łotwę i Francję. Spotkanie zorganizowane zostało przez Słowację w Starej Leśnej w Tatrach Wysokich, jako podsumowanie słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Rozmowy toczyły się w ramach dwóch sesji:
1.    Inicjatywa Bioeast  - Bioekonomia jako akcelerator badań i rozwoju
2.    Podwójna jakość żywności

– Biogospodarka zaczyna być wyzwaniem dla całego świata. Trudno sobie wyobrazić, abyśmy stali z boku. Wykorzystując tzw. rentę zapóźnienia powinniśmy być raczej liderami nie tylko żywnościowego wykorzystania produkcji rolniczej – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Ministrowie rolnictwa dyskutowali o podwójnej jakości żywności w kontekście zatwierdzenia przez Parlament Europejski dyrektywy w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześniania przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Minister J. K. Ardanowski poinformował, iż podwójne standardy produktów nie maja uzasadnienia na wspólnym rynku europejskim, a zasady uczciwej konkurencji zobowiązują, aby wszyscy konsumenci byli traktowani jednakowo.

Na marginesie spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej w poszerzonej formule, odbyło się spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z  ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.  Dotyczyło przede wszystkim współpracy polsko-czeskiej w kwestiach odnoszących się do bezpieczeństwa i jakości żywności.

Polskie produkty spożywcze cieszą się coraz większym uznaniem chińskich konsumentów. Ponad 60 firm z Polski brało  udział w tegorocznej edycji największych targów importowanej żywności w Chinach - SIAL w Szanghaju. Do Szanghaju przyjechała też oficjalna delegacja ministerstwa rolnictwa. Na targach SIAL 2019 swoją ofertę prezentowali m.in. producenci polskich słodyczy, mleka i jego przetworów, czy też drobiu - ponownie dopuszczonego do sprzedaży na chińskim rynku jesienią ubiegłego roku. Przedstawiciele ponad 60 firm z Polski w trakcie trzech dni targów poszukiwali chińskich kontrahentów. Coraz większą popularnością na chińskim rynku cieszy się polskie mleko, którego sprzedaż do Chin w tym roku - według ekspertów branży - może być rekordowa.

Do Szanghaju przyjechała także polska delegacja, której przewodniczył wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Po targach w pobliskim Hangzhou minister wziął udział w spotkaniu ministrów rolnictwa krajów 16+1. Rozmawiano m.in. o  zwiększeniu liczby dopuszczeń na chiński rynek dla producentów drobiu z Polski czy kwestii regionalizacji.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że po konsultacjach przychylił  się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych o przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Można je składać do końca maja. POSŁUCHAJ


Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Ł'OK LIVE: spektakl z okazji Dnia Dziecka

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

Rusza plenerowe kino w łukowskim amfiteatrze

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Spotkanie kapłanów posługujących w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę

więcej »
4 5

ŁUKÓW, 05.06

Ł'OK LIVE: Dziewczynka w kółeczku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Łuków: różne oblicze piękna

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Promenada w Mrozach - koncert plenerowy 6 czerwca

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Oscarowa sobota w kinie Mikroklimat

więcej »

ŁUKÓW, 06.06

Dzień Dziecka w Łukowie

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.06

Msza prymicyjna biskupa Suchodolskiego w Łukowie

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.06

Festiwal Pierogów Świata po raz drugi w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 13.06

IV Radzyńskie Dni Fotografii

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

Festiwal Pierogów Świata po raz drugi w Łukowie

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje