R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 23 sierpnia
2019-08-23 14:30:37 Artykuł czytany 144 razy


Rolnicza susza nie obejmuje swoim zasięgiem kolejnych obszarów kraju. Klimatyczny bilans wodny dla wszystkich gmin poprawia się - wynika z raportów Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Niedobory wody nadal dotyczą jednak 15 województw, poza warmińsko-mazurskim.


Współtwórca raportu profesor Andrzej Doroszewski z IUNG podkreśla, że susza ma różne natężenie w poszczególnych częściach kraju. Najmniej dotkliwa jest na Pomorzu i Podkarpaciu. Najbardziej - w województwach zachodnich:

Niedoborami wody objęte są nadal wszystkie monitorowane gatunki upraw. Z suszą borykają się m.in. obszerne plantacje słabo ukorzenionych truskawek, malin czy porzeczek.

W gminach pracuje zaś ponad półtora tysiąca komisji szacujących straty posuszowe na łącznej powierzchni miliona ośmiuset tysięcy hektarów.

Rolnicy, podobnie jak w roku ubiegłym, dostaną jednorazową pomoc liczoną od hektara upraw.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uruchomienie specjalnej pomocy klęskowej dla Polski. "Szacowane potrzeby to około miliard złotych" - powiedział minister.

Minister rolnictwa poinformował, że resort przeznaczy też ponad 400 milionów złotych na program nawodnień dla rolników.

Pierwsze wnioski będzie można składać już w przyszłym miesiącu.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że jego resort współpracuje z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przy wdrażaniu programu retencyjnego. Większość zbiorników retencyjnych powstanie na terenach wiejskich. Minister rolnictwa powiedział, że w przyszłości będzie możliwość budowania dużych systemów nawodnień, które będą czerpały wodę ze zbiorników retencyjnych. Na program retencyjny resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeznaczył 14 miliardów złotych.

Aronia - superowoc

Ministerstwo rolnictwa razem z inspektoratem sanitarnym i grupami zrzeszającymi producentów owoców promuje aronię, jako "superowoc" w akcji "Polska smakuje".

"Nasz kraj jest największym na świecie producentem tego owocu"- przypomina wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski:

Aronię "superowocem" po raz pierwszy nazwała w tytule swojej książki profesor Iwona Wawer, która prowadziła badania nad aronią w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dotyczyły osób zagrożonych zawałem- przypomina profesor. Jak zaznacza profesor, aronia ma wiele właściwości prozdrowotnych, regularne spożywanie jej przetworów w postaci soków czy dżemów korzystnie wpływa na wzrok, pracę serca, stymuluje regenerację u sportowców. Ciekawostką są badania naukowe wskazujące, że naturalna witamina P zawarta w owocach jest przydatna jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania. Aronia jest uprawiana w Polsce na ponad 4 tysiącach hektarów. W prezentacji zalet aronii uczestniczyli m.in. prezesi: Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta oraz Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska” Andrzej Karolak. Ponadto nie zabrakło przedstawicieli organizacji współtworzących jagodową sztafetę i kampanię „Czas na polskie superowoce!” - Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi, Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej i Partnera Merytorycznego - Fundacji Promocji Polskiej Borówki.

Podczas konferencji odbyła się prezentacja soków i dżemów w różnych wariantach smakowych. Owoce aronii wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle przetwórczym i zamrażalniczym do produkcji wartościowych przetworów, jak soki, napoje, nektary, dżemy, konfitury, wina i nalewki, do suszenia oraz jako dodatek do innych owoców. Mogą być także cennym dodatkiem do mięsa i drobiu. Cenną właściwością tych owoców jest wyjątkowy skład witamin, pozwalający zaliczyć aronię do roślin leczniczych i superowoców. Oprócz witaminy P zawierają również witaminy: C, PP, B2, B6, E i karotenoidy (prowitaminę A) oraz mikroelementy, takie jak: rad, molibden, bor, żelazo i jod.

Święto Konia Arabskiego

Wracamy jeszcze do Święta Konia Arabskiego i Aukcji Pride of Poland. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna aukcja koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim była bardzo udana. Szef resortu przypomniał,  że do licytacji przystąpiło pięćdziesięciu kupców z ponad dwudziestu krajów.

Podczas aukcji najwyższą cenę osiągnęła michałowska siwa klacz Galerida, za którą kupiec z Kataru zapłacił 400 tysięcy euro. Łącznie sprzedano 14 spośród 20 koni za 1 milion 396 tysięcy euro. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że na stadninach państwowych spoczywa obowiązek zachowania puli genetycznej polskich arabów. W trzech stadninach - w Białce, Michałowie i Janowie Podlaskim hoduje się około tysiąca koni arabskich czystej krwi.

W sumie - Podczas Aukcji Koni „Pride of Poland” oraz Summer Salle sprzedano 26 koni. Całkowita wartość sprzedanych zwierząt netto to 1 724 000 euro. W licytacjach brało udział 47 kupców. byli wśród nich także kupcy z Polski.

Tomasz Chalimoniuk - Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych zaznaczył, że w tym roku od razu po aukcjach podpisywane były umowy sprzedaży nieprzewidujące rezygnacji z transakcji. – Nie sprzedajemy koni poniżej ustalonej wcześniej przez hodowców ceny. Wycofaliśmy z aukcji kilka koni, za które ceny nie były satysfakcjonujące. Zostaną one przez najbliższy rok w Polsce. Naszą powinnością jest dbanie o rozwój polskiej hodowli – podkreślił szef resortu rolnictwa. Tegoroczny Narodowy Czempionat Koni Arabskich oraz aukcja Pride of Poland zakończyły się sukcesem. Zdaniem ministra Ardanowskiego, ważne jest także to, że stadniny nie poniosły kosztów organizacji w sytuacji, gdy odczuwają straty spowodowane suszą. – Wykorzystaliśmy duże zainteresowanie sponsorów, którzy sfinansowali czempionat i aukcję – podsumował minister. Prezes Chalimoniuk dodał, że koszty imprezy w 100 procentach zostały pokryte z wpływów sponsorów i ze środków uzyskanych z organizacji imprez towarzyszących.

Spotkania z rolnikami  i nowe przepisy

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski i zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Niemczuk spotkali się w Żurominie z rolnikami, hodowcami trzody chlewnej z tego powiatu.

Wiceminister rolnictwa przedstawił aktualną sytuację epizootyczną dotyczącą afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przekazał również szczegółowe informacje dotyczące aktualnych przepisów krajowych i europejskich dotyczących zwalczania ASF. Zastępca GLW przypomniał zasady bioasekracji oraz przedstawił inne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF.

Powiat żuromiński to zagłębię produkcji trzody chlewnej w tej części Mazowsza. Rocznie z tego powiatu sprzedawane jest ponad półtora miliona sztuk trzody chlewnej.

9 sierpnia 2019 r. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy ustanawiają zobowiązania w zakresie redukcji zanieczyszczeń powietrza, w tym m.in. poprzez opracowanie i upowszechnianie Kodeksu dobrej praktyki rolniczej w zakresie ograniczania emisji amoniaku.

Kodeks dobrej praktyki rolniczej został opracowany przez ekspertów z instytutów nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Określa on szereg praktyk rolniczych, mających na celu ograniczenie emisji amoniaku do atmosfery, które są możliwe do zastosowania w polskim rolnictwie. Obejmuje przede wszystkim kwestie niskoemisyjnych technik rozprowadzania i przechowywania nawozów oraz systemów utrzymywania i żywienia zwierząt. Dokument zawiera również zalecenia dotyczące racjonalizacji nawożenia azotowego. Przy wyborze praktyk kierowano się potencjałem ograniczenia emisji z uwzględnieniem kosztów zastosowania oraz skali trudności we wdrożeniu. Kodeks jest pomocnym narzędziem w upowszechnianiu metod ograniczania emisji amoniaku z rolnictwa, jak również racjonalnego zarządzania azotem w gospodarstwie rolnym.

12 sierpnia rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów dwóch rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowanych na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Celem tych regulacji jest ujednolicenie znaku graficznego stosowanego na żywności i paszach wyprodukowanych bez stosowania GMO, a także ujednolicenie zasad karmienia zwierząt, z których lub od których pozyskiwane będą produkty żywnościowe podlegające takiemu znakowaniu.

Tym samym wejście w życie projektowanych regulacji da konsumentowi pewność, iż oznakowana jako wolna od GMO żywność, spełnia jego oczekiwania jakościowe.

Producenci, przedsiębiorcy i hodowcy zainteresowani przystąpieniem do znakowania swoich produktów jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, a także organizacje konsumenckie mogą zgłaszać uwagi do projektów w terminie do dnia 1 września br.

Projekty dostępne są także na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny. POSŁUCHAJ

AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje