R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 24 maja 2019 roku
2019-05-24 15:08:05 Artykuł czytany 37 razy


Rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego, wsparcie dla kół gospodyń wiejskich czy program Czyste Powietrze to niektóre z rządowych rozwiązań zaprezentowanych podczas cyklu konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich". Podczas siedmiu spotkań w pięciu województwach przedstawiciele kilkunastu resortów i Kancelarii Prezydenta informowali o państwowych programach, które mają pomóc w rozwoju obszarów wiejskich. Cykl konferencji podsumowano podczas wydarzania w Belwederze z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.


Szefowa Kancelarii Halina Szymańska wyjaśnia, że głównym celem spotkań było informowanie samorządowców o możliwości skorzystania z różnych projektów resortu i inicjatyw prezydenckich. Dodaje, że elementem spotkań były również konsultacje i przyjmowanie wniosków dotyczących konkretnych działań, które - zdaniem mieszkańców wsi - należy podjąć.

Na spotkaniach rozmawiano między innymi o rozwoju aktywności społecznej. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ocenia, że sprzyja jej ustawa o kołach gospodyń wiejskich.

Z kolei przedstawiciele resortu środowiska szeroko informowali między innymi o programie Czyste Powietrze. Minister Henryk Kowalczyk nie wyklucza zmian w dofinansowaniu termomodernizacji budynków połączonej z wymianą kotłów.

Cykl konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" zainaugurowała ponad dwa miesiące temu w Sielinku w województwie wielkopolskim szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. W sumie zaprezentowano sto inicjatyw służących poprawie jakości życia na wsi.

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, przegłosowano zmiany w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej   które znoszą ograniczenia związane z ASF w kolejnych gminach położonych na terenie trzech województw. W warmińsko – mazurskim: chodzi o gminy Banie Mazurskie i Gołdap w powiecie gołdapskim oraz Kowale Oleckie w powiecie oleckim, w województwie podkarpackim. W związku z powyższym, w województwie podkarpackim żadna gmina nie będzie położona na obszarze zagrożenia, zaś w podlaskim ograniczenia nie będą obowiązywać w gminie: Śniadowo w powiecie łomżyńskim i Zambrów w powiecie zambrowskim.

 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w otwarciu Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się w Poznaniu. Wystawa była przeglądem najlepszych zwierząt z polskiej hodowli: bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec i kóz, drobiu i zwierząt futerkowych. Była prezentowana również jedna rodzina pszczela rasy środkowoeuropejskiej. Ogółem  311 wystawców prezentowało w ok. 1,5 tys. sztuk zwierząt. Podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych zespoły sędziowskie powołane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oceniali zwierzęta grupy konkursowej. Za najlepsze zwierzęta przyznano tytuły czempiona i wiceczempiona oraz złote i srebrne medale. Hodowcy zwierząt, które uzyskali  tytuły czempionów, a także tych zwierząt, którym przyznane zostały złote medale otrzymali nagrody finansowe. Najlepsze zwierzęta zaprezentowane zostały  publiczności w czasie pokazów na specjalnie do tego celu przygotowanych ringach.

W ramach wystawowych ekspozycji prezentowane były także rasy rodzime: klacze ze źrebiętami koni ras: konik polski, huculskiej, wielkopolskiej, śląskiej, zimnokrwistej w typie sztumskim i sokólskim oraz ogiery zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim, a także bydło rasy polska czerwona i białogrzbieta, owce wrzosówki, owce rasy merynos polski w starym typie oraz drób, króliki i szynszyle. Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych współorganizowali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Instytut Zootechniki-Państwowy Instytut Badawczy, związki branżowe oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że firma Eskimos, która podjęła się skupu jabłek uregulowała wszystkie swoje zobowiązania wobec sadowników. – Ta bardzo skomplikowana operacja rynkowa, związana z tragiczną sytuacją w skupie jabłek, została zakończona powodzeniem. Zgodnie ze składanymi obietnicami wszyscy, którzy dostarczyli jabłka otrzymali za nie zapłatę – zapewnił minister.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, ze produkcja sadownicza jest niezbilansowana. Również środowisko sadownicze jest zdaniem szefa resortu bezradne i nie potrafi radzić sobie z wyzwaniami rynku. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że nastąpił wzrost cen jabłek przemysłowych. Jednocześnie wskazał, ze działający juz na rynku zagraniczni potentaci w branży  przeszkadzali w realizowaniu skupu przez firmę Eskimos.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.  Jan Krzysztof Ardanowski  przypomniał, że w kwietniu wspólnie z sadownikami został przygotowany wzór umowy kontraktacyjnej, która reguluje relacje handlowe między przetwórcami a sadownikami, a jej nieodłącznym elementem są przedziały cenowe, które będą musiały być przestrzegane. Kolejnym krokiem w ustalaniu poprawnych relacji pomiędzy rolnikami i przetwórcami jest proponowana zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Szef resortu rolnictwa zaproponował  rozszerzenie zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej o nabywanie produktu rolnego poniżej jego ceny referencyjnej, podanej w obwieszczeniu.  Da to Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprawnienie do podejmowania działań kontrolnych w przypadku, gdyby przetwórcy nie chcieli kupować produktów w tym przedziale cenowym. Gdyby wykazano nieuczciwą konkurencję lub wykorzystywanie przewagi kontraktowej na przetwórców będą mogły być nakładane  kary finansowe – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Projekt ustawy został przekazany do dalszego procedowania do KPRM. Według ministra Ardanowskiego rozwiązania w nim zaproponowane stanowią odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych w zakresie wzmocnienia ich pozycji w łańcuchu żywnościowym.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezydiami wszystkich zespołów tematycznych powołanych w ramach Porozumienia Rolniczego. Minister przypomniał o idei powstania Porozumienia, którego głównym celem miało być wypracowanie w krótkim czasie rozwiązań w różnych branżach sektora żywnościowego, które mogłyby być realizowane przez Rząd lub stanowić element polityki rolnej.

Przewodniczący poszczególnych 10. zespołów przedstawili informacje na temat dotychczasowych prac, jak również poinformowali o zidentyfikowanych problemach w poszczególnych branżach.

Na koniec miesiąca mają zostać przekazane ministrowi zebrane najważniejsze wnioski i postulaty wypracowane na posiedzeniach. Jednocześnie Przewodniczący Zespołów poinformowali, iż będą kontynuować dalsze prace w ramach Porozumienia Rolniczego.Kwadrans z Ministrem Rolnictwa pod redakcją Andrzeja Ilczuka emitowany jest na antenie Radia Podlasie w piątki o godz. 13.40.

AI/DJ
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Ł'OK LIVE: spektakl z okazji Dnia Dziecka

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

Rusza plenerowe kino w łukowskim amfiteatrze

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Spotkanie kapłanów posługujących w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Łuków: różne oblicze piękna

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Promenada w Mrozach - koncert plenerowy 6 czerwca

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Oscarowa sobota w kinie Mikroklimat

więcej »

ŁUKÓW, 06.06

Dzień Dziecka w Łukowie

więcej »
7
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje