R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 27 września 2019r
2019-09-27 18:23:41 Artykuł czytany 68 razy


Sukcesem zakończyły się starania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ambasady RP w Bangkoku o otwarcie rynku Tajlandii dla polskich jabłek. Przepisy określają, że eksport jabłek z Polski odbywa się na podstawie zezwolenia importowego, wydawanego przez Departament Rolnictwa Tajlandii. Zezwolenia wydawane są importerom, dlatego konieczne jest bezpośrednie nawiązanie kontaktów handlowych pomiędzy zainteresowanymi tajskimi importerami i polskimi eksporterami.


Wymagania fitosanitarne obejmują zasady rejestracji podmiotów produkującychi pakujących owoce przeznaczone na eksport do Tajlandii, lustracje prowadzone przez producentów na obecność występowania w uprawie określonych organizmów szkodliwych oraz podejmowania działań zwalczających w przypadku ich zaobserwowania, a także wytyczne w zakresie pakowania i oznakowania opakowań, wykorzystywanych do transportu owoców.  Rynek Tajlandii został otwarty po zakończeniu bieżącego sezonu wegetacyjnego, dlatego na eksport ze zbioru 2019 będą mogły być przeznaczone wyłącznie owoce pochodzące od producentów oraz z pakowalni zarejestrowanych przez wojewódzkie inspektoraty przed tegorocznym sezonem na potrzeby eksportu jabłek do innych państw trzecich, a ich uprawa była kontrolowana i pozytywnie oceniona przez Inspekcję lub jednostkę certyfikującą. Szczegółowych informacji w zakresie warunków eksportu w tym aktualizacji wpisu do rejestru, udzielają jednostki terenowe Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Agro Show

W Bednarach pod Poznaniem odbyła się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show.  To największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie organizowana tam od 20 lat. Czołowe firmy produkujące maszyny rolnicze prezentują swoje najnowsze produkty. Każdego roku wystawiają się tu największe marki z branży rolniczej z kraju i zagranicy. Wystawę odwiedził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który zaznaczył, że rolnictwo skazane jest na zastępowanie pracy ręcznej maszynami.

 - Nie chcemy już tak ciężko pracować, zaczyna brakować ludzi do pracy. Dlatego musimy szukać maszyn, które będą coraz bardziej pomagały ludziom, a czasami nawet ich zastępowały – podkreślił szef resortu rolnictwa.

− Te targi to technika z całego świata, a także zebranie prawie wszystkich producentów i dystrybutorów maszyn w Polsce. Możemy porównywać, możemy dotykać, wsiąść i zobaczyć jak maszyna działa. To jest praktyczne miejsce, gdzie rolnicy mogą podejmować decyzje. Zastanawiać się czy te maszyny przydadzą się w ich gospodarstwach. Przy okazji uczulam również rolników, aby liczyć swoje dochody – maszyny mają pomóc, a nie zniszczyć finansowo gospodarstwo. Kupujmy tylko to, co jest niezbędne, co daje dodatkowy dochód w gospodarstwie. Mechanizacja może nam pomóc, ale złe inwestycje mogą też zaszkodzić – powiedział szef resortu rolnictwa.

 Podsumowanie Konkursu ,,Bezpieczne gospodarstwo rolne"

Jedną z imprez towarzyszących Agro Show była Finałowa gala konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku za najbezpieczniejsze uznano gospodarstwo Państwa Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w województwie łódzkim, którzy otrzymali nagrodę Prezesa KRUS – ciągnik rolniczy. Państwo Chrzanowscy prowadzą gospodarstwo sadownicze (sady jabłoniowe) o powierzchni 35 ha.
Uhonorowanie przedwojennego ministra rolnictwa

W Będkowie w województwie łódzkim odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęconą przedwojennemu ministrowi rolnictwa i wicemarszałkowi Senatu Błażejowi Stolarskiemu. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył wnukowi Błażeja Stolarskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który pośmiertnie przyznany został temu zasłużonemu Polakowi przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Podsumowanie prac Porozumienia Rolniczego

Wracamy jeszcze do podsumowania prac Porozumienia rolniczego. To forma dialogu między producentami żywności, handlowcami oraz przedstawicielami władz.

Konsultacje rozpoczęto w marcu bieżącego roku. W trakcie dyskusji powstało 10 zespołów tematycznych. Zajmowały się one produkcją roślinną, zwierzęcą, ograniczaniem upraw GMO, gospodarką wodną czy żywnością wysokiej jakości. Zebrane konkluzje będą szczegółowo analizowane przez władze – zapewnił na konferencji prasowej  minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco.

Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie minister Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.

– Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister poinformował, że na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia. Zarówno minister Ardanowski, jak i prezes Szmulewicz podkreślali, że zmiany na wsi postępują bardzo szybko, a ta formuła się sprawdziła.

Zespoły robocze Porozumienia Rolniczego spotkały się  37 razy. Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW. Zespoły Porozumienia rolniczego zadeklarowały , że w razie potrzeby będą się zbierać i omawiać bieżące problemy rolnictwa. POSŁUCHAJ

Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje