R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 6 września 2019 roku
2019-09-06 14:28:08 Artykuł czytany 108 razy


Komisja Europejska zwiększyła poziom zaliczek w związku z suszą w ramach płatności bezpośrednich z 50. do 70. procent. Wypłaty będą realizowane od 16 października. Z wnioskiem o ich zwiększenie występował do Komisji Europejskiej minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.


Również na jego wniosek Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce i niektórym państwom członkowskim skorzystanie z derogacji dotyczącej zazielenienia.

Jan Krzysztof Ardanowski powiedział , że to znaczne ułatwienie dla rolników

Decyzja UE upoważnia do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA. Decyzja KE wychodzi naprzeciw oczekiwaniom w zakresie zwiększenia możliwości wykorzystania dostępnych gruntów na cele paszowe w związku z suszą, jaka wystąpiła w Polsce w tym roku oraz jej skutkami, z którymi muszą się zmierzyć rolnicy.

W ramach odstępstwa rolnicy będą mieli możliwość wysiania międzyplonu składającego się z pojedynczej uprawy należącej do traw lub innych zielnych roślin pastewnych, zamiast dotychczas obowiązkowej mieszanki składającej się z co najmniej z dwóch gatunków roślin.
Krajowa Wystawa Rolnicza
 
W Częstochowie odbyła się XXVIII Krajowa Wystawę Rolniczą. Wydarzenie poprzedziło Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister powiedział że Polacy mają za co dziękować rolnikom. Przede wszystkim za bezpieczeństwo żywnościowe.

Wieś nie jest osamotniona. Jest wspierana przez działania obecnego rządu. Chcę, by ta tendencja się utrzymała - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.  Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie była jedną z największych tego typu imprez w kraju. Wzięło w niej udział ponad 400 wystawców.
Centralne uroczystości dożynkowe na Jasnej Górze odbyły się w niedzielę 1 września. Płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych części kraju zostały poświęcone podczas uroczystej mszy świętej , której przewodniczył  biskup włocławski Wiesław Mering.
 
W tej uroczystości wziął też udział minister resortu rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał, że mamy też prawo i obowiązek dziękować wsi za wielki wkład w historię naszego narodu. Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbyło się pod hasłem "Do Matki, pełnej Ducha Świętego".

Kanon kuchni polskiej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zainicjował projekt "Kanon kuchni polskiej". Przy pomocy zespołu naukowców, historyków, restauratorów wybrano i opisano sto potraw, najbardziej charakterystycznych dla kuchni polskiej. Projekt przewiduje określenie i skodyfikowanie tradycyjnych cech, metod i przepisów polskiej kuchni.

Jan Krzysztof Adranowski powiedział Polskiemu Radiu, że poprzez projekt chce promować naszą kuchnię na świecie.

Profesor Jan Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przy współpracy kucharzy z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, opracował zbiór stu potraw do "Kanonu kuchni polskiej".

Michał Rzytki dyrektor Departamentu  Promocji i Jakości Żywności 2 Ministerstwie Rolnictwa powiedział, że "Kanon kuchni polskiej" powinien być punktem odniesienia dla restauratorów, szefów kuchni, szkół gastronomicznych, dziennikarzy, a także polskich placówek dyplomatycznych oraz wszystkich innych, którzy będą chcieli włączyć się w promocję i propagowanie kuchni polskiej. Jan Krzysztof Adranowski powiedział, że w przyszłości restauratorzy korzystający z "Kanonu kuchni polskiej" otrzymają specjalny certyfikat.

Upowszechnianiem projektu zajmie się Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, klasy gastronomiczne szkół rolniczych polegających ministerstwu rolnictwa czy koła gospodyń wiejskich. Opracowanie to przywołuje kontekst historyczny i proponuje wybrane tradycyjne receptury oraz  ich współczesną interpretację. Materiał, który jest dostępny na stronie Ministerstwa  Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ma być przyczynkiem do dalszych prac, a także otwarciem dyskusji i rozważań nad dalszym kształtem projektu. Uwagi i opinie dotyczące ,,Kanonu kuchni polskiej" można przesyłać do 30 września 2019 r. na adres e-mail: kanon@minrol.gov.pl.

Spotkanie ministra J.K. Ardanowskiego z komisarzem P. Hoganem

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnych Philem Hoganem. Minister i Komisarz omówili kwestie instytucjonalne dotyczące procesu kształtowania się nowej Komisji Europejskiej. Minister Ardanowski podkreślił ogromne znaczenie propozycji objęcia przez Polaka teki komisarza ds. rolnictwa i zwrócił uwagę na bardzo wysokie kompetencje naszego kandydata Janusza Wojciechowskiego.

Szef polskiego resortu rolnictwa poruszył w trakcie rozmowy kwestię pomocy rolnikom poszkodowanym z powodu suszy występującej w tym roku w Polsce. Komisarz zapewnił, że uważnie monitoruje sytuację klimatyczną w krajach UE, w tym w Polsce.

– W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej, w tym wypłata w maksymalnej wysokości zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, by poprawić płynność finansową gospodarstw – powiedział komisarz Hogan i dodał, że ponadto KE przewiduje zwolnienie rolników z niektórych wymogów środowiskowych, w celu zapewnienia potrzebnej paszy dla zwierząt gospodarskich.

Minister Ardanowski zaapelował do Komisarza o przygotowanie również rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie odpowiedniego wsparcia finansowego dla producentów rolnych dotkniętych suszą.

Odnośnie przyszłej WPR minister podkreślił znaczenie dla Polski elastyczności tj. możliwości przesunięć środków między filarami i dofinansowania z budżetu krajowego.

W rozmowie minister Ardanowski wyraził poważne obawy z powodu możliwych zakłóceń na rynkach rolnych w sytuacji przewidywanego brexitu. W polskim eksporcie rolno-spożywczym do Zjednoczonego Królestwa dominują produkty sektora mięsnego (w szczególności mięso i przetwory drobiowe). To właśnie w imporcie tych produktów z Unii Europejskiej w przypadku bezumownego brexitu Wielka Brytania zamierza wprowadzić cła.

Polski minister zwrócił ponadto uwagę komisarza Hogana na skutki umowy handlowej UE z Ukrainą, która powoduje zwiększony napływ towarów rolnych z Ukrainy do Polski np. lawinowy import mięsa drobiowego do naszego kraju .  W dyskusji dotyczącej kwestii rynkowych strona polska zwróciła również uwagę na problem kumulacji na naszym rynku towarów dostarczanych z Ukrainy. W odpowiedzi komisarz Hogan zapewnił, że podczas przeglądu Umowy stowarzyszeniowej UE - UA zwróci uwagę na kwestie dotyczące napływu towarów na obszar unijny z Ukrainy, a przede wszystkim do Polski.

Życzenia na nowy rok szkolny

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wystosował list na inaugurację nowego roku szkolnego. Jan Krzysztof Ardanowski napisał, że pragnie, ,,by szkoły rolnicze, które nadzoruję kształciły uczniów nie tylko do pracy w sektorze rolnictwa, ale również przygotowywały do życia i do podejmowania nowych wyzwań, czasem trudnych i skomplikowanych, ale zawsze rozwijających”.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi złożył życzenia uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom szkół rolniczych. POSŁUCHAJ

Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

AI/DJ

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

„Powstanie Warszawskie” w łukowskim amfiteatrze

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Łuków: obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.08

Łukowska giełda kolekcjonerów

więcej »

DROHICZYN, 02.08

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 02.08

Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie

więcej »
3 4

GARWOLIN, 04.08

Pierwsze z cyklu spotkanie historyczne w Miętnem

więcej »
5 6 7

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »

RADZYŃ, 07.08

Kino na leżakach w Ulanie - Majoracie

więcej »
8

ŁOSICE, 08.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.08

MOK Summer Music Festival 2020

więcej »

ŁOSICE, 09.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »

ŁUKÓW, 09.08

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.08

Uroczystość odpustowa w Budzieszynie

więcej »

RADZYŃ, 09.08

Powstała wyjątkowa publikacja o Lisiowólce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.08

XIV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych - Pod Siedlcami w Wiśniewie

więcej »
10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.08

Siemiatycka Wieczorna Dycha – nowy termin

więcej »
17 18 19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.08

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Najnowsze Informacje