R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 25 października 2019 r.
2019-10-25 15:41:06 Artykuł czytany 50 razy


Rolnicy mogą dłużej wnioskować o wsparcie posuszowe. Do 15 listopada 2019 r. został przesunięty termin składania wniosków o udzielenie pomocy w formie dotacji przez producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi objęły co najmniej 30% danej uprawy. Formularz wniosku o udzielenie pomocy jest dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa .


Na Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi informacje o pomocy dla rolników poszkodowanych przez susze i inne klęski przedstawił wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Wiceminister Romanowski przypomniał, ze wysokość pomocy zależy od ubezpieczenia upraw. Aby otrzymać pełną kwotę wsparcia, ubezpieczenie od choćby jednego z tzw. ryzyk powinno obejmować co najmniej 50 procent.  uprawy. Jeśli szkody wynoszą mniej niż 30 procent, rolnik otrzyma wsparcie w formule de minimis.
Rolnicy poszkodowani przez suszę i inne kataklizmy mogą też skorzystać z innych form pomocy. Są to kredyty klęskowe czy rozłożenie na raty albo odroczenie płatności KRUS, opłat dzierżawnych czy podatku rolnego.. Wiceminister podkreślił, że system  pomiarów meteorologicznych, na podstawie których oceniany jest stan nawodnienia upraw jest nowoczesny, a ilość stacji meteo zwiększyła się w ostatnich latach. Rafał Romanowski przypomniał, ze trwa również nabór wniosków na inwestycje nawadniające
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do ministra finansów o uruchomienie kolejnych środków na pomoc suszową dla rolników. Na ich konta trafiło ponad 450 milionów złotych. Jak powiedział minister Ardanowski, wyczerpuje się już pierwsza transza pomocy finansowej dla osób, których uprawy ucierpiały w wyniku suszy. Szef resortu zapewnia jednak, że pula środków zostanie zwiększona i wszyscy poszkodowani rolnicy otrzymają pomoc. Minister po raz kolejny zaapelował do samorządów, aby te jak najszybciej zakończyły szacowanie strat po suszy.
Polski drób może jechać do Chin

Kolejne trzy polskie zakłady drobiarskie, skontrolowane przez stronę chińską, uzyskały dopuszczenie do chińskiego rynku. Ambasada RP w Pekinie otrzymała z tamtejszej Generalnej Administracji Celnej  stosowną notę w tej sprawie. Zakłady zostaną ostatecznie dopuszczone do chińskiego rynku po przekazaniu przez Głównego Lekarza Weterynarii dodatkowych informacji ich dotyczących. Zatwierdzenie polskich zakładów drobiarskich do eksportu do Chin jest jednym z efektów rozmów prowadzonych przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, z ministrem Generalnej Administracji Celnej ChRL Ni Yuefengiem w Szanghaju, przy okazji I. Chińskiej Międzynarodowej Wystawy Importowej, a także spotkania głównego lekarza weterynarii Bogdana Konopki z głównym inspektorem GACC Sun Wenkangiem.

100 lat Polskiej Administracji Weterynaryjnej

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreśla, że Inspekcja Weterynaryjna, odpowiedzialna za bezpieczeństwo publiczne, ma ogromne znaczenie. Jego zdaniem jej rola będzie w przyszłości rosła. Szef resortu rolnictwa podczas obchodów 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej w Warszawie przypomniał, że gotowa jest zmiana ustawy weterynaryjnej, którą niebawem ma zająć się Sejm. Minister Ardanowski przewiduje, że znaczenie Inspekcji, odpowiadającej za zwalczanie chorób zwierząt i za bezpieczeństwo produktów pochodzenia zwierzęcego, będzie rosło. Minister Jan Krzysztof Ardanowski zauważył, że marszałek Józef Piłsudski utworzył służbę weterynaryjną "jako jedną z pierwszych instytucji odrodzonego państwa". 13 stycznia 1919 roku wszedł w życie dekret w przedmiocie wyłączenia służby weterynaryjnej z kompetencji Ministra Spraw Wewnętrznych i przekazania tej instytucji kompetencji Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Wyplata zaliczek dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Do ponad 217 tys. rolników trafiło ponad 975 mln zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a ponad 108 tys. rolników otrzymało 310 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

ARiMR planuje, że do końca października przekaże rolnikom ok. 3,66 mld zł w ramach zaliczek z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich. Wiceminister Rafał Romanowski powiedział na Sejmowej Komisji Rolnictwa, że po raz pierwszy w historii zaliczki dopłat są wypłacane w takiej wysokości. Zaliczki w 2019 r. przekazywane są polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie.

POSŁUCHAJ AUDYCJIAI  [MSz]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

9 kwietnia, radiowe audycje czwartkowe
2020-04-08 12:52:00 Kategoria:

W Wiekli Czwartek 9 kwietnia Katolickie Radio Podlasie przygotowało dla państwa:

więcej »


foto

Wszystko o EKUZ
2020-04-08 13:41:30 Kategoria:

Wybierasz się w podróż za granicę i chcesz się przygotować na każdą ewentualność? Zanim wyruszysz, zadbaj o wszelkie formalności – łącznie z uzyskanie karty EKUZ....

więcej »
foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Obierz kurs na słoneczną Hiszpanię!
2020-04-06 10:20:00 Kategoria:

Nie ma lepszego sposobu nauki obcego języka, jak intensywny kurs wyjazdowy. Jeśli pragniesz poprawić swój angielski, koniecznie odwiedź Wielką Brytanię. Gdy marzysz o...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Męski Różaniec w ograniczonym składzie

więcej »

GARWOLIN, 04.04

Jarmark Wielkanocny w Pilawie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Niedziela Palmowa: Transmisja Mszy św. i Drogi Krzyżowej

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.04

ŁOK: łyk kawy z Sonią Michalczuk

więcej »
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24

RADZYŃ, 24.04

Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2020

więcej »
25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje