R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa pod redakcją Andrzeja Ilczuka z 30 czerwca
2017-06-30 16:59:00 Artykuł czytany 716 razy


Szef Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk wskazuje, że mamy obecnie do czynienia z kolejną falą zachorowań zwierząt gospodarskich. Wirusa do Polski przenoszą dziki z przygranicznych terenów Białorusi. Krzysztof Niemczuk poinformował posłów z Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji epizootycznej w związku z ASF. Afrykański pomór świń pojawił się też u naszych wschodnich sąsiadów z Unii Europejskiej - w państwach nadbałtyckich. Prof. Niemczuk wspomniał też o sanitarnym odstrzale dzików.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje zmianę rozporządzeń, które obowiązują we wszystkich trzech strefach – niebieskiej, żółtej i czerwonej. Producenci trzody będą musieli ogrodzić budynki inwentarskie  - poinformował na Sejmowej Komisji Rolnictwa przedstawiciel Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii resortu rolnictwa. Rolnicy będą mieli czas na jego zbudowanie do końca roku.
  
Większość przypadków ASF u świn miała miejsce w małych gospodarstwach, gdzie często w jednym budynku trzymana jest trzoda i bydło. Dlatego wprowadzony  zostanie zakaz karmienia zielonką lub ziarnem z terenów z ograniczeniami, chyba, że zostały one poddane unieszkodliweniu wirusa, bądź ziarno pochodzi z własnych zapasów.  Podobny wymóg dotyczy ściółki. Chodzi o to, aby nie miały doń dostępu dziki.

Ponadto do 15 sierpnia rolnicy ze strefy niebieskiej będą musieli zadeklarować, czy spełnią te wymogi bioasekuracji. Jeśli nie – mogą liczyć na odszkodowanie i rekompensatę z tytułu zaprzestania hodowli świń.

Nowe przepisy zostaną opublikowane na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do 11 lipca 2017 r. można składać wnioski o pomoc w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny w Polsce. O pomoc finansową w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny w Polsce mogą ubiegać się producenci świń, którzy utrzymywali świnie zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich.

Pomoc przyznawana jest w odniesieniu do loch i niektórych świń poddanych ubojowi w okresie od 1 sierpnia do 30 listopada 2016 r. Wnioski należy składać do Oddziału Terenowego ARR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń ubiegającego się o pomoc.
Tradycyjnie, u progu lata, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Szepietowie w dniach 24 i 25 czerwca, odbyły się Dni z Doradztwem Rolniczym oraz XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych.  W wydarzeniach tych uczestniczyli minister Krzysztof Jurgiel oraz sekretarz stanu Jacek Bogucki.  Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie tego typu wystaw w rozwoju rolnictwa oraz promowaniu regionu.

Jak co roku, w ostatnią niedzielę czerwca, w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Była to już 40 edycja. Uczestniczący w wydarzeniu podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podkreślił ważną rolę doradców rolniczych z LODR w funkcjonowaniu rolnictwa Lubelszczyzny, jednocześnie zauważył potrzebę pilnego wsparcia finansowego doradztwa rolniczego w kraju.

Wiceminister wręczył nagrody laureatom konkursu „Agroliga 2017” – w etapie regionalnym oraz laureatom konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne- 2017”. Uhonorowano także gospodarstwa wytypowane przez doradców LODR, które zwyciężyły  w konkursie „Rolnik Lubelszczyzny 2016” oraz w Ogólnopolskim Konkursie „Na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2016 r.”

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował,  że zmienił się formularz umowy zawieranej z partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) na realizację operacji w ramach Planu Działania KSOW na lata 2014–2020. PO szczegóły odsyłamy do strony internetowej ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

Komisja Europejska przedstawiła projekt założeń Rocznego Programu Prac, w którym zaproponowała priorytety, a także orientacyjny podział budżetu na rok 2018 w odniesieniu do programów informacyjnych i promocyjnych skierowanych na rynek wewnętrzny UE i rynek krajów trzecich. Komisja Europejska zakłada współfinansowanie programów promocyjnych na poziomie 179 mln EUR.

W związku z tym odbyły się konsultacje społeczne, w których wzieły udział  organizacje branżowe, międzybranżowe i organizacje producentów. Mogły one przekazywać swoje uwahi do 27 czerwca.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami lokalnych grup działania (LGD), urzędów marszałkowskich, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW) oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poświęconym podsumowaniu cyklu warsztatów i szkoleń dla LGD organizowanych przez FAOW na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podsumowana została realizacja odbytych szkoleń i warsztatów.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się do listu otwartego Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych skierowanym do Fundacji Greenpeace Polska dot. zapraw neonikotynoidowych. Dalece odmienne stanowiska organizacji rolniczych oraz pszczelarskich i ekologicznych dotyczące z jednej strony pojawiających się problemów w ochronie roślin związanych z ograniczeniem wykorzystania tych substancji, a z drugiej strony wskazujące na zagrożenia wynikające z ich użycia, są prezentowane w wielu krajach UE.

Na podjęcie decyzji w sprawie zastosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku nie miały wpływu żadne działania lobbingowe prowadzone przez jakiekolwiek podmioty, w szczególności przez Fundację Greenpeace Polska. Negatywne decyzje dla zastosowania neonikotynoidowych zapraw nasiennych zostały również wydane dla Zrzeszenia w 2015 i 2016 r. - czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa. Pełny tekst stanowiska  na stronie www.minrol.gov.pl


Posłuchaj:


AI  [MSz]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje