R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 2 marca
2018-03-02 18:58:00 Artykuł czytany 1032 razy


Ubiegły rok był dobry dla rolnictwa powiedział Jacek Bogucki. Wiceminister rolnictwa na konferencji prasowej omówił sytuacje na podstawowych rynkach rolnych.


W 2017 roku zwiększyliśmy produkcję prawie wszystkich surowców rolnych oprócz owoców – poinformował sekretarz stanu.  Wzrosła produkcja mięsa we wszystkich asortymentach: wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Zbiory zbóż przekroczyły 32 mln ton.- Również ceny uzyskiwane przez rolników były dla nich zadawalające, poza IV kwartałem – podkreślił Jacek Bogucki. 

Wiceminister  rolnictwa zwrócił przy tym uwagę, że ocena odnosi się do skali całego kraju, gdyż należy pamiętać o niekorzystnych warunkach pogodowych, które dotknęły rolników z terenów północnej polski. Kilkaset milionów złotych zostało przeznaczone na pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku zjawisk atmosferycznych. Złożyliśmy też wniosek o pomoc ze środków Komisji Europejskiej.  Wiceminister poinformował również, że obserwowany pod koniec roku spadek cen rynku wieprzowiny nie był jednak tak głęboki jak na przełomie roku 2015 i 2016.  - Ta sytuacja utrzymuje się także w chwili obecnej, a wynika przede wszystkim ze zmniejszonego importu ze strony Chin i USA oraz ze wzrostu produkcji w Europie i wysokiego kursu złotówki – podkreślił sekretarz stanu Jacek Bogucki.

Przedstawiając sytuację na podstawowych rynkach rolnych wiceminister zwrócił uwagę na wysoki udział exportu w produkcji rolnej: 92% w odniesieniu do wołowiny, czy 56% w sektorze drobiu. Jacek Bogucki  zwrócił jednocześnie uwagę na podejmowane przez resort rolnictwa działania na unijnych forach, które już doprowadziły do udzielenia pomocy rolnikom w poprzednich latach w związku z trudną sytuacją na rynku mleka czy wieprzowiny. Poinformował ponadto o dalszych działaniach podejmowanych przez kierownictwo ministerstwa w Komisji Europejskiej o kolejne instrumenty pomocowe dla rolników w związku z niskimi cenami skupu świń oraz z występowaniem na terenie Polski wirusa ASF. Wiceminister  Jacek Bogucki podkreślił, że to głównie na naszym kraju spoczywa trud walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń.
Producenci świń prowadzący działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, mogą składać wnioski o pomoc - w ramach programu pomocy krajowej - do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na stronie internetowej ARiMR  zamieszczony został formularz wniosku o pomoc oraz wzór oświadczenia producenta świń o kwocie obniżonego dochodu ze sprzedaży świń za okres, za który składany jest wniosek o udzielenie pomocy finansowej, tj. za okresy kwartalne, półroczne lub roczne.

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja „Zasady bioasekuracji ASF i grypy ptaków”. Było to spotkanie informacyjne dla szkół rolniczych, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bardzo istotnym elementem edukacyjnym dla przedstawicieli szkół rolniczych była dyskusja z udziałem naukowców z krajowego laboratorium referencyjnego PIWet-PIB w Puławach oraz uczestnikami spotkania z ramienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również Głównego Lekarza Weterynarii.
W Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyła się ogólnopolska sesja diecezjalnych moderatorów Duszpasterstwa Rolników oraz ich współpracowników dekanalnych. Na zaproszenie J. E. biskupa Edwarda Białogłowskiego, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy przybył minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Omawiając priorytety resortu rolnictwa na lata 2018 – 2019 Krzysztof Jurgiel sporo miejsca poświęcił sprawom dotyczącym walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Tematyka ta była również przedmiotem licznych pytań i opinii kierowanych przez duszpasterzy do ministra. Podkreślił on, że zasady bioasekuracji, które obejmą obszar całego kraju, muszą być konsekwentnie realizowane i stanowczo egzekwowany. Tylko wtedy może być powstrzymana epidemia. Hodowcy świń coraz lepiej znają swoje obowiązki. Zapewnił, że państwo dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na wypłatę rekompensat. Nowe prawo łowieckie umożliwi zapewne lepszą realizację planu redukcji dzików.  Minister Krzysztof Jurgiel zwrócił się z prośbą i apelem do księży uczestniczących w Ogólnopolskiej Sesji w Konstancinie-Jeziornie, aby informowali rolników o zagrożeniach ASF, przekonując do niezbędności podporządkowania się wszystkim zaleceniom w zakresie bioasekuracji.

W ostsnim dniu lutego weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi zaostrzające zasady bioasekuracji w całym kraju. To przepisy dotyczące bezpiecznego chowu zwierząt gospodarskich, które są narażone na choroby zakaźne. Nowe regulacje mają zwiększyć poziom zabezpieczeń gospodarstw przed wystąpieniem w nich ogniska afrykańskiego pomoru świń. Wymagania stawiane gospodarstwom utrzymującym świnie są obowiązkowe. Nowe przepisy nakładają obowiązek izolowania świń od innych zwierząt - poinformowała wiceminister rolnictwa Ewa Lech. "Świnie będą musiały być utrzymywane w zamkniętych pomieszczeniach, przed wejściami i wyjściami będą musiały być zawsze maty nasączone środkiem dezynfekującym, będzie wymóg, żeby tylko określone osoby zajmowały się obsługą świń i żeby nie obsługiwały innych zwierząt" - wyliczała wiceminister.

Od marca rozpoczną się kontrole Inspekcji Weterynaryjnej w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie. W 2018 roku powiatowi inspektorzy weterynarii będą musieli przeprowadzić około pół miliona takich kontroli - powiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Podczas pierwszej wizyty w gospodarstwie inspekcja sprawdzi, czy rolnik spełnia wymagania dotyczące bioasekuracji. Rolnik będzie miał kilka miesięcy, żeby dostosować się do wymogów. Następnie inspekcja ponownie skontroluje gospodarstwo. Jeżeli nadal będą nieprawidłowości, służby weterynaryjne wydadzą zakaz chowu świń w gospodarstwie i nakaz uboju świń bez odszkodowania.

Rolnik będzie mógł ubiegać się o rekompensatę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc będzie dotyczyła liczby świń utrzymywanych w gospodarstwach rolnych w 2017 r. Ministerstwo wprowadziło limit pomocy do 50 sztuk. Stawka wsparcia wynosi pomocy 36 groszy za każdy dzień od 1 świni. Pomoc będzie wypłacana w okresie obowiązywania zakazu utrzymywania świń - nie dłużej niż trzy lata.



Autor:  Andrzej Ilczuk

[MSz]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje