R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 21 lipca 2017
2017-07-21 13:52:00 Artykuł czytany 748 razy


Już prawie pół miliarda złotych wynoszą oszacowane straty w uprawach rolnych, spowodowane przez wiosenne przymrozki i opady śniegu. Dane opracował resort rolnictwa i rozwoju wsi. Szacunki będą jeszcze większe, ponieważ część komisji terenowych wznowiła prace z uwagi na letnie burze.


W wyniku niekorzystnej pogody, straty stwierdzono dotychczas w ponad 23 tysiącach gospodarstw w Polsce. Najmocniej pogoda dotknęła uprawy owoców i zbóż.

Powierzchnię upraw objętych stratami oszacowano dotychczas na ponad 109 tysięcy hektarów.  Po zakończeniu prac komisji, opracowana będzie pomoc dla rolników z funduszy budżetowych.

Ziemia rolna wymaga szczególnej ochrony i konieczna jest walka ze spekulacją, oraz nadmierną koncentracją - takie stanowisko przedstawiła Polska na unijnej naradzie ministrów rolnictwa w Brukseli. Poparło ją 10 krajów, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej, ale też Niemcy i Grecja.

Polscy dyplomaci mówią, że chodziło o zwrócenie uwagi na ten problem w kontekście ustawy o obrocie ziemią, którą nakłada ograniczenia sprzedaży gruntów rolnych i swego czasu wzbudziła zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Bruksela groziła nawet procedurą o naruszenie unijnego prawa w związku z ograniczeniem swobody przepływu kapitału. Polska podkreślała podczas unijnej narady, że wprawdzie wszystkie kraje obowiązują reguły unijnego rynku, ale zwracała uwagę, że ziemia rolna nie jest standardowym dobrem, że zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe obywateli i wymaga specjalnych środków ochronnych przed nadmierną koncentracją, wykupem i spekulacją. Komisja Europejska obecnie zastanawia się nad dalszym postępowaniem. Prowadzi już bowiem procedury o naruszenie unijnego prawa przeciwko Bułgarii, Litwie, Węgrom i Słowacji, które wprowadziły podobne do polskich regulacji. Zdaje sobie jednak sprawę, że problem jest szerszy, bo na wykup ziemi i negatywny wpływ na rozwój obszarów wiejskich skarżą się także Niemcy.

Makaron bezglutenowy, kasza gryczana i konserwowe buraczki - O te produkty wzbogaci się zestaw artykułów dla osób potrzebujących, które będą rozdawane w kolejnym podprogramie pomocy żywnościowej za 2017 rok, finansowanej ze środków unijnych . Produkty trafią do potrzebujących we wrześniu.  Łącznie będzie to 19 artykułów

Przekazanie tej informacji stało się też okazją do podsumowania ubiegłorocznego programu pomocy żywnościowej.

W tym roku do potrzebujących ma trafić 67 tysięcy ton produktów. Wartość jednej paczki wyliczono na 269 złotych. Jak powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel teraz w Agencji Rynku Rolnego kończą się przetargi dla wykonawców programu. Być może produktów będzie więcej niż zakładano. Minister Jurgiel powiedział, że realizowany będzie program dostawy mleka i owoców dla szkół.

Produkty z finansowanego ze środków unijnych programu pomocy żywnościowej na 2017 rok mają trafić do blisko miliona 300 tysięcy osób potrzebujących w całej Polsce.

Cały Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej na lata 2014 - 2020 ma wartość około 2.5 miliarda złotych, w tym 15 procent pochodzi z budżetu krajowego.

14 krajów, w tym Polska, podpisało deklarację o współpracy w sprawie zwiększenia produkcji soi i roślin strączkowych, a przeciwko produktom genetycznie modyfikowanym. W imieniu Polski deklarację podpisał wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Obecnie niecałe 4 procent obszaru rolnego w Unii wykorzystuje się do uprawy roślin strączkowych. 14 krajów chce to zmienić. Zwiększona produkcja oznacza większe zróżnicowanie upraw, z korzyścią między innymi dla zbóż. Rośliny strączkowe przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka występowania szkodników, chorób roślin oraz chwastów.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski spotkał się z wicemarszałkiem Wyższej Izby Japońskiego Parlamentu Akirą Gunji, któremu towarzyszyli senatorowie z Izby Radców oraz ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Japonii w RP J.E. Shigeo Matsutomi. Spotkanie dotyczyło m.in. kwestii rolnictwa oraz relacji Polska – UE w dziedzinie polityki rolnej.

Najlepsze klacze i ogiery z polskich hodowli zostaną zaprezentowane w sierpniu podczas Święta Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Dyrektorzy najważniejszych stadnin przedstawili program imprezy.

Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich ze stadnin w Janowie Podlaskim, Białce i Michałowie oraz innych ośrodków będzie się odbywać od 11. do 13. sierpnia.



Posłuchaj:


AI  [MSz]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje