R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dęblin: konsekracja kościoła Chrystusa Miłosiernego /ZDJĘCIA/
2019-10-07 08:04:40 Artykuł czytany 1950 razy


Po trzydziestu trzech latach od powstania parafii i trzynastu latach budowy, w parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie odbyła się 6 października konsekracja świątyni, która wzniesiona została dzięki wysiłkowi parafian i księży proboszczów śp. ks. Jana Romaniuka i Andrzeja Kani. Mszy św. przewodniczył ordynariusz siedlecki biskup Kazimierz Gurda, który dokonał konsekracji świątyni.


Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem Kazimierzem Gurdą celebrowało około pięćdziesięciu kapłanów.  Na wspólnej modlitwie obecnych było bardzo wielu parafian, którzy własną pracą przyczynili się do budowy świątyni oraz upiększania jej wnętrza. Biskup ordynariusz dokonał pokropienia wodą święconą ołtarza oraz murów świątyni, a w homilii powiedział m.in., że 6 października jest dla wspólnoty dniem radości, wszak po 33 latach od powstania, w parafii Chrystusa Miłosiernego poświęcony został kościół. - O jego budowie myśleli i do jego powstania przygotowywali kolejni księża proboszczowie. Pierwszym był ks. kan. Józef Brzozowski, który w 1986 r. organizował parafię i przeniósł kaplicę z parafii św. Piusa V w Dęblinie do nowopowstałej parafii. Kontynuowali jego pracę duszpasterską księża proboszczowie Franciszek Hołda i Wiesław Wyrzykowski. Wybudowany kościół jest wynikiem wieloletniego wysiłku parafian i księży proboszczów śp. ks. kan. Jana Romaniuka i ks. kan. Andrzeja Kani. Śp. ks. kan. Jan Romaniuk w roku 2006 budowę kościoła wraz z parafianami rozpoczął i wcale nie było łatwo. Po 10 latach pracy, kościół w stanie surowym był gotowy. W tym czasie u ks. proboszcza ujawniła się choroba nowotworowa, która doprowadziła do śmierci. Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za śp. ks. Jana i za dzieło, które zostawił. W 2016 roku misję proboszcza podjął ks. kan. Andrzej Kania, który wraz z parafianami, z wielkim zaangażowaniem przystąpił do zakończenia budowy kościoła i dzisiaj cieszy się zakończeniem najważniejszych prac. Jesteśmy mu i wszystkim parafianom za to wdzięczni- artykułował biskup Gurda.

Ksiądz biskup podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania świątyni, następnie namaścił olejem świętym ołtarz oraz ściany budowli, jako znak ofiarowania na wyłączną służbę Bogu parafialnej świątyni. Potem nastąpiło okadzenie ołtarza oraz wnętrza świątyni i zapalenie świec ołtarzowych. Obrzęd zakończył się nakryciem ołtarza i włączeniem oświetlenia. - 13 lat temu rozpoczęliśmy dzieło budowy nowej świątyni. Jest to dar szczególnej łaski Bożej, dając nam możliwość trwałego wpisania się tego pokolenia w pasterską miłość kościoła Chrystusa w naszej ojczyźnie- mówiła przedstawicielka wspólnoty parafialnej. - Nie byłoby dziś tego Domu Bożego, gdyby nie mieszkańcy Dęblina, parafianie, których ciężka praca i ofiarność przyczyniły się do zwieńczenia dzieła /…/ Wszystkim zaangażowanym w to piękne dzieło, dziękujemy i życzymy, aby głoszone stąd Słowo Boże dawało wam siłę i mądrość w pokonywaniu trudów codziennego życia.- zaznaczyła Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina. - Budowa nowej świątyni, to piękna karta w księdze dziejów kościoła powszechnego, a zarazem piękny początek nowego rozdziału, który otwiera się dziś przed wspólnotą parafialną...- powiedział Dariusz Szczygielski, starosta rycki.
Proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Kania podziękował wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do budowy kościoła i wspierali go w tym dziele.

Relacja Waldemara Jaronia.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


WJ/Garwolin [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
foto

NEONET otwiera nowy sklep w Siemiatyczach – dla...
2020-07-31 16:49:52 Kategoria:

W czwartek, 6 sierpnia od godziny 9 rano rozpoczyna się w Siemiatyczach wielkie otwarcie nowego salonu NEONET. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki 2, a dla...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


Ryki

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje