R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI TERYTORIALSÓW DOTARŁA NA LUBELSZCZYZNĘ
2018-08-13 19:58:07 Artykuł czytany 75 razy


W poniedziałek, 13 sierpnia Sztafeta Niepodległości Terytorialsów dotarła do województwa lubelskiego. W Annopolu około godz. 14.20 Terytorialsi z lubelskiej brygady przejęli flagę WOT od żołnierzy z brygady świętokrzyskiej. Dalej trasa prowadzi przez Józefów, Kazimierz Dolny, Puławy, Dęblin i Tyrzyn – gdzie około 3 nad ranem sztafetę przejmie brygada mazowiecka.


Przypomnijmy, 11 sierpnia br., z dwóch kierunków – ze źródła i ujścia Wisły jednocześnie wystartowały dwie grupy biegaczy – żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej – w sumie 130 osób. Trasę pokonują w zespołach 2-osobowych, zmieniając się, co 10 kilometrów, biegnąc bez przerwy, przez całą dobę i jak najbliżej koryta Wisły.

Po pokonaniu całej trasy, liczącej w sumie ponad 1 100 km, zespoły z południa  i północy spotkają się na wielkim finale w Warszawie. Celem sztafety jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lubelska trasa Sztafety Niepodległości


W lubelskim odcinku Sztafety Niepodległości biegnie 27 żołnierzy z 2 LBOT. Żołnierze biegną w grupie zadaniowej „Źródło”, w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO), tj. na trasie Annopol – Tyrzyn, liczącej w sumie 111 kilometrów.

Lubelski odcinek sztafety rozpoczął się w Annopolu, 13 sierpnia, około godziny 14.20, kiedy to Lubelscy Terytorialsi przejęli flagę WOT od swoich kolegów z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Dalej sztafeta biegnie, m.in. przez Józefów, Kazimierz Dolny nad Wisłą, Puławy, Dęblin i Tyrzyn, gdzie we wtorek, około godz. 3 nad ranem sztafeta zostanie przekazana żołnierzom 6 Mazowieckiej Brygady OT.

Na trasie przewidzianych jest dwanaście zmian biegaczy, którzy będą biegli w sumie przez prawie 13 godzin. Trasa w naszym województwie w 70 procentach przebiega przez wały nadwiślane. Najtrudniejszy odcinek sztafety znajduje się w okolicach Mięćmierza, gdzie są tereny kamieniste i pagórkowate, wymagające od biegaczy bardzo dobrej kondycji  i przygotowania. Dodatkowo ten odcinek trasy żołnierze będą pokonywać już po zmroku, ok. 21.00.

Warto dodać, że sztafeta, spotkała się z zainteresowaniem i dużym odzewem wśród lubelskich Terytorialsów. Do biegu zgłosili się żołnierze ze wszystkich batalionów lubelskiej brygady. To najliczniejsza reprezentacja w całej sztafecie.

Wielki finał Sztafety Niepodległości


Sztafeta zakończy się w przededniu Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Metą sztafety będą błonia Stadionu PGE Narodowy, gdzie ostatni zawodnicy sztafety z północy  i południa spotkają się w dniu 14 sierpnia (godz. 16.00).

Uroczysty finał biegu z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, biegaczy oraz personelu zabezpieczającego odbędzie się o godz. 17.00 przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego (Warszawa, ul. Matejki 1/5). Trasę pomiędzy stadionem,  a pomnikiem, w biało – czerwonym peletonie pokonają wspólnie wszyscy biegacze sztafety z grup ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej. Patronatu medialnego udzieliły: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP Info, TV Republika, oraz portale polska-zbrojna.pl i magazynbieganie.pl. Partnerem sztafety jest Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Uczestnicy sztafety ubrani są w białe i czerwone koszulki ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz Grupę WB.

Inf. pras.
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Ryki

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje