R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zabezpieczony pocisk artyleryjski
2020-05-14 12:12:07 Artykuł czytany 48 razy


Pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej zabezpieczyli policjanci z zespołu rozpoznania minersko pirotechnicznego w Rykach. Niewybuch znajdował się w Starym Zadybiu w gminie Kłoczew a odnaleźli go pracownicy podczas prac porządkowych przy rowie melioracyjnym.


13 maja około godz. 12:00 dyżurny Komendy w Rykach został powiadomiony, że podczas wykonywania prac porządkowych przy rowie melioracyjnym w miejscowości  Stare Zadybie w  gminie Kłoczew natknięto się na niebezpieczny przedmiot przypominający niewybuch. Skierowany na miejsce patrol potwierdził, iż jest to pochodzący  z okresu II Wojny Światowej pocisk artyleryjski kal. 120 mm. Mundurowi zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia patrolu saperskiego z Jednostki Wojskowej w Dęblinie.

Ostatnie tygodnie sprawiły że rozpoczęły się prace polowe oraz wiosenne porządki na posesjach. W czasie związanych z nimi prac można natknąć się na  kryjące się w ziemi niebezpieczne pozostałości z czasów I lub II Wojny Światowej.

Przedmioty niebezpieczne to wszelkiego rodzaju urządzenia (materiały) pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego, które mając właściwości łatwopalne, żrące, trujące grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu lub zetknięciu się z powietrzem albo wysoką temperaturą. W zależności od tego gdzie niebezpieczny przedmiot się znajdował, czy w wodzie czy w ziemi, długość rozkładu np. metalowych elementów jest bardzo różna. Ale trzeba mieć świadomość że nawet po 80 latach te materiały są niebezpieczne i nadal będą niebezpieczne. Materiały wybuchowe wykorzystane w technice wojskowej są odporne na działanie różnych czynników, przez co nie tracą swych właściwości wybuchowych zachowując długotrwałą zdatnością do użycia.

Przypominamy !
Przedmiotów niebezpiecznych nie wolno: odkopywać, dotykać, podnosić, przenosić, uderzać, rozbijać, rzucać, podgrzewać (np. wrzucać do ogniska), manipulować nimi. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci! Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć, następnie należy powiadomić niezwłocznie najbliższą jednostkę Policji.

R.Ż./ KWP Lublin
[MSz]wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Kategoria:

Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie,...

więcej »
foto

Co odróżnia poduszkę ortopedyczną Sleepmed by Hilding...
2020-09-22 11:25:19 Kategoria:

Dowiedz się, jakie zalety ma poduszka ortopedyczna i dlaczego warto w nią zainwestować.

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z nową płytą Kasi Cerekwickiej w Radiu Podlasie
2020-09-22 10:38:38 Kategoria:

Po pięciu latach przerwy Kasia Cerekwicka wydała najbardziej osobisty album w swojej karierze zatytułowany „Pod skórą".

więcej »


Ryki

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje