R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pierwsza Dama zainaugurowała obchody jubileuszu KGW
2020-07-06 11:05:00 Artykuł czytany 14 razy


Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi w gminie Ryki jest wielopokoleniowym kołem liczącym 51 członkiń. Powstało w 1920 roku i od tamtej pory zajmuje się promowaniem tradycji ludowej i działaniami prospołecznymi. 6 lipca zainaugurowano obchody jubileuszu powstania koła, a uroczystości zaszczyciła swoją obecnością Agata Kornhauser-Duda.


Małżonka prezydenta RP przyjechała do Starej Dąbi na rozpoczęcie wyjątkowego jubileuszu. – Kobiety potrafią nadawać sens sprawom z pozoru błahym, ale to właśnie te sprawy składają się na naszą codzienność. Potrafimy wydobywać z nich piękno, dzielić się dobrem i wzajemnie wspierać – mówiła Agata Kornhauser- Duda. Towarzyszący jej minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski podkreślał, że koło to rozpoczyna świętowanie swojego stulecia. -  I to jest taki moment, w którym tak naprawdę do nas wszystkich też dociera, jak te koła są głęboko zakorzenione w naszej historii, jak one wiele zrobiły dla Polski w różnych czasach. To koło, które powstało sto lat temu, które tak naprawdę, jak każdy w życiu miało lepsze i gorsze chwile, ale ono dzisiaj bardzo prężnie działa, jest w nim znów ponad 50 pań. Myślę, że ta wizyta, to też taka wdzięczność za to wszystko, co te panie tutaj, dla tej wsi, ale też dla swojej gminy, powiatu, dla Polski zrobiły...- powiedział minister.

Członkinie KGW podkreślają, że wspólnie odkrywają, jak łączyć życie rodzinne z działalnością na rzecz lokalnej społeczności, biorą udział w zajęciach sportowych, spotkaniach, prelekcjach i wyjazdach. Organizują też spotkania integracyjne dla mieszkańców i dbają o rozwój wsi, - Wymyśliłyśmy logo, które nas promuje. I tak, t-szerciki, spódniczki już takie luźniejsze, też długie, jak to dawniej były noszone, czyli  współczesnośc i tradycja- dodaje przewodnicząca KGW w Starej Dąbi Bożena Jasek-Pudło. Proboszcz ryckiej parafii, ks. kan. Stanisław Chodźko nie kryje zadowolenia, że odradzają się Koła Gospodyń Wiejskich, gdyż jest to pobudzenie aktywności lokalnej społeczności. - Dzieje się bardzo wiele, różnego rodzaju spotkania kulturalne, imprezy, to integruje ludzi, to buduje wspólnotę, a to przecież jest też zadanie Kościoła- budowanie prawdziwej wspólnoty, rodziny międzyludzkiej. Dlatego działalność Kościoła, posługa duszpasterska bardzo harmonizuje z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich- artykułuje kapłan.

Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi powstało sto lat temu, ale  nie była to jedyna aktywność w tej miejscowości. - Jeszcze wcześniej, przed odzyskaniem niepodległości, tutaj powstała placówka Polskiej Organizacji Wojskowej, zaraz po odzyskaniu niepodległości powstało koło gospodyń, kółko rolnicze, w tej chwili nie funkcjonujące, ale spadkobiercą tej działalności jest Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Stara Dąbia. Tak więc, ta aktywność w mieszkańcach Starej Dąbi była zawsze, a KGW działa po dziś dzień, teraz jeszcze bardziej aktywnie. W tej chwili jest jednym z bardziej licznych na terenie gminy Ryki, a takim dodatkowym impulsem jest program rządowy...-zaznacza burmistrz miasta i gminy Ryki Jarosław Żaczek.

Największe wrażenie robi to, że udało się paniom przez tyle lat zachować więzi między kobietami, ale także międzypokoleniowe więzy sąsiedzkie i rodzinne-spuentowała pierwsza dama.
Relacje z wydarzenia przygotował Waldemar Jaroń.

Większe zdjęcia można zobaczyć tutajfot. WJ/Kancelaria Prezydenta RP

WJ/Garwolin/DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Łazienka z wanną wolnostojącą
2020-08-14 14:28:59 Kategoria:

Niektórym po prostu trudno jest sobie wyobrazić łazienkę bez wanny. Klasyczna jest w prostokątnym kształcie, przynajmniej jednym bokiem przylega do ściany. Często...

więcej »
foto

Oszczędzanie a promocje w sklepach: co warto o tym...
2020-08-10 13:23:09 Kategoria:

Wbrew pozorom, zakupy żywności to jedna z głównych dziedzin naszego życia, które mogą stać się źródłem oszczędności. Jak wiadomo, oszczędzanie niejedno ma imię....

więcej »
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Najbliższe transmisje na antenie KRP
2020-08-12 16:03:05 Kategoria:

Dobiega końca Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Zapraszamy naszych słuchaczy do duchowej łączności z pątnikami, którzy w tym roku – inaczej niż zwykle -...

więcej »


Ryki

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje