R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga
2019-10-04 12:29:05 Artykuł czytany 386 razy


2 października ponad 50 - osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie uczestniczyła w Rajdzie Śladami Ostatniej bitwy gen. Kleeberga. W ten sposób uczniowie „od Kickiego” uczcili 80-rocznicę wybuchu II wojny i ostatniej bitwy wojny obronnej Polski stoczonej przez SGO Polesie.


Ponad 40 kilometrowy przemarsz, był okazją do poznania historii zapisanej na kartach podręczników, przez pryzmat lokalnych miejscowości i bohaterów, stąd chwila zadumy przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej w Lendzie Wielkim i pomniku z Kalinowym Dole upamiętniającym Pułk Strzelców Konnych, który w pierwszych dniach października toczył na tym terenie bój z niemiecką dywizją zmechanizowaną.

Kulminacyjnym punktem rajdu były odwiedziny w Muzeum Czynu Zbrojnego Kleeberczyków i Sanktuarium z cudownym obrazem Matki Boskiem Patronki Żołnierzy Września. W niezwykłym skupieniu młodzi adepci wojskowości „od Kickiego” wsłuchiwali się w informacje o gen. Kleebergu oraz przebiegu walk toczonych w tym terenie przez SGO „Polesie”.  Niezwykłe wrażenie zrobiły na młodzieży zgromadzone w Muzeum eksponaty, a także prezentacje multimedialne pozwalające „poczuć” w jaki sposób toczone były wali, jak wyglądał nocny ostrzał. Ostatnim akordem odwiedzin w niezwykłym Muzeum jest sala ze zdjęciami żołnierzy, którzy walczyli i zginęli w bitwie pod Kockiem, Wolą Gułowską i Serokomlą. W tym tle niezwykle wybrzmiewają słowa wiersza Józefa Szczepańskiego Dziś idę walczyć mamo

Dziś idę walczyć Mamo kochana,
nie płacz, nie trzeba, ciesz się tak jak ja.
Serce mam w piersi rozkołatane
serce mi dziś tak cudnie gra.
Tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku
i śmiać się śmierci prosto w twarz!
A potem zmierzyć – i prać – bez lęku
za kraj! Za honor nasz!

Rajd to przede wszystkim niezwykła, plenerowa lekcja historii, podczas, której kształtowane są postawy patriotyczne młodzieży. Podczas przemarszu integrujemy zespoły klasowe i wyrabiamy sprawność fizyczną. Nikola Dudzik wspomina: było strasznie ciężko ale nie dałam się i nie poddawałam się. Tym bardziej możemy docenić trud i wkład żołnierzy, którzy bronili naszej Ojczyzny- dodaje Łukasz Dybała, a Kamil Kulik wprost stwierdza: niezwykła atmosfera rajdu dodała nam sił!!!

Uczestnicy Rajdu zatrzymali się także nieopodal domostwa w którym mieszka, lokalny bohater walk o pod Mławą i Kockiem, 101-letni Franciszek Skrzypczyk, którego niezwykła postać jest dla młodych ludzi wzorem do naśladowania.

Uczestnicy rocznicowej eskapady, podkreślali, że chętnie po raz kolejny wyruszą w poszukiwaniu śladów historii.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJWojciech Niedziółka [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Ryki

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6

RYKI, 06.01

Kłoczew: Charytatywny Koncert Noworoczny – dla Wiktorii

więcej »

RYKI, 06.01 10:45

Sobienie-Jeziory: Orszak Trzech Króli

więcej »
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje