R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ćwierć wieku posługi Sióstr Urszulanek z Gandino na polskiej i podlaskiej ziemi
2020-07-27 11:51:01 Artykuł czytany 315 razy


Siostry Urszulanki z Gandino świętują w tym roku jubileusz 25-lat pobytu w Polsce i w diecezji drohiczyńskiej. Z racji srebrnego jubileuszu w niedzielę, 26 lipca uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. MB Częstochowskiej w Nurcu Stacji przewodniczy bp senior diecezji drohiczyńskiej JE Antoni Dydycz.


 Zebranych w kościele - kapłanów, siostry, parafian i gości powitał ks. Wojciech Łuszczyński, a po nim Matka Przełożona Zgromadzenia Sióstr Urszulanek N.M.P. z Gandino w Polsce Laura Boschi. 

Bp Antoni Dydycz witając obecne na jubileuszu Siostry przypomniał, że w Bergamo we Włoszech skąd przybyły, mieszkańcy doświadczyli w ostatnich miesiącach wielu cierpień łącznie z utratą bliskich z powodu koronowirusa. Zapewniał o modlitwie w intencji ustania epidemii.

Przybycie zgromadzenia Sióstr Urszulanek z Gandino do Polski biskup porównał z zasiewem, którego dobre ziarno przyniosły Siostry w sercach, a dobry zasiew zaowocował też powołaniami, szczególnie w okolicach Nurca Stacji. Podkreślał, że Siostry realizując powołanie muszą być odważne, nie lękać się zagrożeń i być wierne Bożemu programowi. Mówiąc o nadziei, która również istotna jest w życiu zakonnym przypomniał historię pewnej siostry zakonnej, która w czasie II wojny światowej została zesłana na Syberię, a jej postawa i gorliwa modlitwa dodawała nadziei innym zesłańcom. Biskup porównał to świadectwo do misji sługi Bożego ojca Franciszka Della Madonna – założyciela zgromadzenia Sióstr Urszulanek, która to misja, jak zaznaczył Ekscelencja, otwierała serca, rozjaśniała spojrzenia i dzieliła się nadzieją. Dziękując Bogu za powstałe, jakże ważne Zgromadzenie Zakonne, biskup Antoni prosił o modlitwę - aby nigdy nie zabrakło takiej zakonnicy, takiego kapłana, którzy byliby zdolni do rozgrzania dobrej woli, do podzielenia się światłem i nadzieją. 

Na uroczystości jubileuszowych w Nurcu Stacji obecnych było siedem Sióstr Urszulanek ze wspólnot w Polsce oraz trzy Siostry ze zgromadzenia we Włoszech. Licznie przybyli kapłani, w tym rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor biura sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia PKWP ks. Mariusz Boguszewski, dziekan drohiczyński ks. Wiesław Niemyjski, dziekan dekanatu legionowskiego, gdzie również przebywają siostry Urszulanki z Gandino, ks. Lucjan Szcześniak, pochodzący z Siemiatycz a dziś głoszący Słowo Boże we Francji ks. Grzegorz Herman oraz al. Rafał Oleksiuk. O łączności w modlitwie zapewniał też nieobecny z powodów zdrowotnych proboszcz parafii w Nurcu St. ks. Piotr Klejzerowicz. Wraz z Siostrami za ich 25 lat w Polsce dziękowali wierni z nurzeckiej parafii, przyjaciele i goście. Swoim śpiewem i grą liturgię Mszy św. uświetnili organiści z par. św. Jana Kantego w Legionowie.

Za wsparcie okazywane przez 25 lat, a szczególnie za pomoc w osiedleniu się Siostrom w Nurcu-Stacji dziękowała na ręce bpa Antoniego Dydycza przełożona Generalna, Matka Raffaella Pedrini. 

Siostrom posługującym w Domu Betania w Nurcu Stacji za obecność, wsparcie duchowe i zaangażowanie katechetyczne dziękowali - przedstawiciele Rady Parafialnej, Nadleśnictwa Nurzec-Stacja, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nurcu-Stacji, jak też pracownicy i dyrekcja, którzy 25 lat temu przyjmowali Siostry do pracy w szkole. - To Siostry z Woch, ale to nasze Siostry – mówili parafianie podkreślając, że dziś nie wyobrażają sobie wspólnoty parafialnej bez obecności Sióstr Urszulanek. 

Siostry Urszulanki Niepokalanej Panny Maryi z Gandino posługują w Polsce i we Włoszech, a także w takich krajach jak: Etiopia, Erytrea, Brazylia, Argentyna i Kenia. W roku 2018 świętowano 200. rocznicę założenia Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Niepokalanej Maryi Panny z Gandino założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Della Madonna. W Polsce Siostry rozpoczęły posługę od diecezji drohiczyńskiej, gdzie przybyły 24 lipca 1995 roku. Obecnie w Domu Betania w Nurcu Stacji posługują trzy siostry: s. Venturina, s. Maria i s. Katarzyna. 

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
ABol/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z nową płytą Kasi Cerekwickiej w Radiu Podlasie
2020-09-22 10:38:38 Kategoria:

Po pięciu latach przerwy Kasia Cerekwicka wydała najbardziej osobisty album w swojej karierze zatytułowany „Pod skórą".

więcej »


foto

Jak mogą nazywać się apteki internetowe, kto tam...
2020-09-25 07:38:16 Kategoria:

Apteka to szczególne miejsce w opiece zdrowotnej każdego Polaka. Niektórym pacjentom może źle się kojarzyć - chociażby ze względu na comiesięczne wydatki czy stanie w...

więcej »
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Kategoria:

Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie,...

więcej »
foto

Co odróżnia poduszkę ortopedyczną Sleepmed by Hilding...
2020-09-22 11:25:19 Kategoria:

Dowiedz się, jakie zalety ma poduszka ortopedyczna i dlaczego warto w nią zainwestować.

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

DROHICZYN, 05.09

Wojownicy Maryi w Drohiczynie – zaproszenie tylko dla mężczyzn

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.09

Charytatywny maraton - Zumba i fitness dla Kubusia

więcej »
6
7 8 9 10 11 12

DROHICZYN, 12.09

Zaczęło się 17 września – inscenizacja wywózek na Syberię

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.09

Fit spotkanie w Siemiatyczach – zdrowa i aktywna kobieta

więcej »
13

DROHICZYN, 13.09

Gmina Drohiczyn: widowiskowa rekonstrukcja walk stoczonych podczas wojny polsko-bolszewickiej

więcej »
14 15 16 17 18

SIEMIATYCZE, 18.09

Akcja #sadziMY las w powiecie siemiatyckim - odbierz darmową sadzonkę od Nadleśnictwa Nurzec

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.09

Weekend w gminie Mielnik – biesiada, święto ziemniaka i wystawa

więcej »

DROHICZYN, 19.09

W Drohiczynie odbędą się warsztaty „Tata i córka”

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.09

Weekend w gminie Mielnik – biesiada, święto ziemniaka i wystawa

więcej »
21 22 23 24 25 26

SIEMIATYCZE, 26.09

W Drohiczynie odbędzie się 1. Dzień Kajakarza

więcej »

SIEMIATYCZE, 26.09

Będą grali bez publiki

więcej »

DROHICZYN, 26.09 10:30

Oficjalne zakończenie sezonu motocyklowego 2020 w diecezji drohiczyńskiej

więcej »
27

DROHICZYN, 27.09 12:00

Święto Pieczonego Ziemniaka w gminie Drohiczyn

więcej »
28

SIEMIATYCZE, 28.09

Siemiatycze: Koronka na ulicach miast

więcej »
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje