R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ćwierć wieku posługi Sióstr Urszulanek z Gandino na polskiej i podlaskiej ziemi
2020-07-27 11:51:01 Artykuł czytany 306 razy


Siostry Urszulanki z Gandino świętują w tym roku jubileusz 25-lat pobytu w Polsce i w diecezji drohiczyńskiej. Z racji srebrnego jubileuszu w niedzielę, 26 lipca uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. MB Częstochowskiej w Nurcu Stacji przewodniczy bp senior diecezji drohiczyńskiej JE Antoni Dydycz.


 Zebranych w kościele - kapłanów, siostry, parafian i gości powitał ks. Wojciech Łuszczyński, a po nim Matka Przełożona Zgromadzenia Sióstr Urszulanek N.M.P. z Gandino w Polsce Laura Boschi. 

Bp Antoni Dydycz witając obecne na jubileuszu Siostry przypomniał, że w Bergamo we Włoszech skąd przybyły, mieszkańcy doświadczyli w ostatnich miesiącach wielu cierpień łącznie z utratą bliskich z powodu koronowirusa. Zapewniał o modlitwie w intencji ustania epidemii.

Przybycie zgromadzenia Sióstr Urszulanek z Gandino do Polski biskup porównał z zasiewem, którego dobre ziarno przyniosły Siostry w sercach, a dobry zasiew zaowocował też powołaniami, szczególnie w okolicach Nurca Stacji. Podkreślał, że Siostry realizując powołanie muszą być odważne, nie lękać się zagrożeń i być wierne Bożemu programowi. Mówiąc o nadziei, która również istotna jest w życiu zakonnym przypomniał historię pewnej siostry zakonnej, która w czasie II wojny światowej została zesłana na Syberię, a jej postawa i gorliwa modlitwa dodawała nadziei innym zesłańcom. Biskup porównał to świadectwo do misji sługi Bożego ojca Franciszka Della Madonna – założyciela zgromadzenia Sióstr Urszulanek, która to misja, jak zaznaczył Ekscelencja, otwierała serca, rozjaśniała spojrzenia i dzieliła się nadzieją. Dziękując Bogu za powstałe, jakże ważne Zgromadzenie Zakonne, biskup Antoni prosił o modlitwę - aby nigdy nie zabrakło takiej zakonnicy, takiego kapłana, którzy byliby zdolni do rozgrzania dobrej woli, do podzielenia się światłem i nadzieją. 

Na uroczystości jubileuszowych w Nurcu Stacji obecnych było siedem Sióstr Urszulanek ze wspólnot w Polsce oraz trzy Siostry ze zgromadzenia we Włoszech. Licznie przybyli kapłani, w tym rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor biura sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia PKWP ks. Mariusz Boguszewski, dziekan drohiczyński ks. Wiesław Niemyjski, dziekan dekanatu legionowskiego, gdzie również przebywają siostry Urszulanki z Gandino, ks. Lucjan Szcześniak, pochodzący z Siemiatycz a dziś głoszący Słowo Boże we Francji ks. Grzegorz Herman oraz al. Rafał Oleksiuk. O łączności w modlitwie zapewniał też nieobecny z powodów zdrowotnych proboszcz parafii w Nurcu St. ks. Piotr Klejzerowicz. Wraz z Siostrami za ich 25 lat w Polsce dziękowali wierni z nurzeckiej parafii, przyjaciele i goście. Swoim śpiewem i grą liturgię Mszy św. uświetnili organiści z par. św. Jana Kantego w Legionowie.

Za wsparcie okazywane przez 25 lat, a szczególnie za pomoc w osiedleniu się Siostrom w Nurcu-Stacji dziękowała na ręce bpa Antoniego Dydycza przełożona Generalna, Matka Raffaella Pedrini. 

Siostrom posługującym w Domu Betania w Nurcu Stacji za obecność, wsparcie duchowe i zaangażowanie katechetyczne dziękowali - przedstawiciele Rady Parafialnej, Nadleśnictwa Nurzec-Stacja, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nurcu-Stacji, jak też pracownicy i dyrekcja, którzy 25 lat temu przyjmowali Siostry do pracy w szkole. - To Siostry z Woch, ale to nasze Siostry – mówili parafianie podkreślając, że dziś nie wyobrażają sobie wspólnoty parafialnej bez obecności Sióstr Urszulanek. 

Siostry Urszulanki Niepokalanej Panny Maryi z Gandino posługują w Polsce i we Włoszech, a także w takich krajach jak: Etiopia, Erytrea, Brazylia, Argentyna i Kenia. W roku 2018 świętowano 200. rocznicę założenia Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Niepokalanej Maryi Panny z Gandino założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Della Madonna. W Polsce Siostry rozpoczęły posługę od diecezji drohiczyńskiej, gdzie przybyły 24 lipca 1995 roku. Obecnie w Domu Betania w Nurcu Stacji posługują trzy siostry: s. Venturina, s. Maria i s. Katarzyna. 

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
ABol/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
2

DROHICZYN, 02.08

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
3 4 5 6 7 8 9
10 11

DROHICZYN, 11.08

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zaprasza na Wakacje z Wartościami 2020

więcej »
12 13 14 15 16

SIEMIATYCZE, 16.08

Siemiatycka Wieczorna Dycha – nowy termin

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje