R E K L A M A



SIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Krajowe święto rolników w Ostrożanach
2022-05-15 14:31:00 Artykuł czytany 726 razy


Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach rozpoczęły się Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza - patrona rolników. W sobotę, 14 maja modlitwie w intencji rolników przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. W Mszy Świętej wzięli udział rolnicy, leśnicy, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele szkół, oraz organizacji i instytucji wspierających rolników a także poczty sztandarowe. Oprawę liturgii zapewnił zespół Boża Nuta z Brańszczyka.


Ks. Piotr Wójcik proboszcz ostrożański i kustosz Sanktuarium Maryjnego witając zebranych zwracał uwagę, w jak szczególnym majowym czasie przypada święto rolników.

- W maju, kiedy przyroda rozkwita w całym swoim przepychu, a prace polowe idą pełną parą, wspominamy patrona rolników świętego Izydora. Chcemy oddać cześć temu świętemu i modlić się za jego przyczyną za wszystkich rolników i o błogosławieństwo w ich pracy.

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk w homilii przypomniał postać św. Izydora Oracza: - Był człowiekiem żarliwej wiary. Codziennie rano uczestniczył w Mszy św. w różnych madryckich kościołach. W ciągu dnia zdarzało mu się przerwać pracę, by zatopić się w modlitwie. Świat nie rozumie takich postaw. Nie rozumiał w XXI wieku, nie rozumie też i dziś. Izydor został oskarżony przed właścicielem ziem o zaniedbywanie obowiązków, o lenistwo. Pobożna opowieść mówi, że sam Bóg postanowił go bronić i posłał Anioła, by w czasie modlitwy zastąpił Izydora przy pługu, przy wołach. Ktoś powie, że to pobożna legenda – być może. Ważne jest jednak duchowe przesłanie tej historii, że Bóg bierze w obronę swoich umiłowanych, którzy czasu nie przeliczają na pieniądze i nie szczędzą go na modlitwę, na dzieła miłości, na apostolstwo.

Pasterz diecezji nawiązał też do słów Św. Pawła, który w liście do Koryntian pisał „Ten zaś, który daje ziarno siewcy, i chleba dostarczy ku pokrzepieniu, i ziarno rozmnoży, i zwiększy plon waszej sprawiedliwości.” (Kor. 9,10).

- Bardzo dobrze rozumieją słowa Św. Pawła rolnicy. Z wielką radością patrzą przecież na zielone pola i szybko rosnące o tej porze zboża. Oczami wyobraźni widzą już kołysane przez wiatr złociste łany, ale teraz uczestniczą w tradycyjnych obrzędach poświęcenia pól, by pokornie prosić Pana Boga o jego błogosławienie aż do żniw.

Biskup przypomniał też, że gdy patrzymy na wschód, mamy świadomość, że ukraińscy rolnicy nie mogą zająć się tym, do czego są powołani - pracą na żyznej ziemi, celem zapewnienia chleba głodnym.

- Modlimy się, by św. Izydor pomógł znaleźć drogę do pokoju za naszą wschodnią granicą i wypraszał wszystkim rolnikom potrzebną pomoc ale też przypominał o wartości modlitwy, o wdzięczności i o powinności dzielenia się owocami swego trudu z potrzebującymi.

Na zakończenie Mszy Świętej, za szczególne zasługi na rzecz rolnictwa i wsi, Medalem Św. Izydora Oracza uhonorowano pośmiertnie Jana Zalewskiego, wieloletniego starostę siemiatyckiego, rolnika i przyjaciela rolników. Witold Karczewski przewodniczący Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza wraz z biskupem Sawczukiem przekazali odznaczenie rodzinie śp. Jana Zalewskiego.

Po Mszy Św., zgodnie z tradycją kultywowaną przez stowarzyszenie Św. Izydora Oracza, posadzono drzewo. Dąb, któremu nadano imię Izydor ulokowano przy Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach a do zadania tego zaproszono uczestników spotkania. Zasypywanie korzeni młodej rośliny rozpoczął biskup Piotr Sawczuk. Następnie szpadel przejęli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele szkoły w Ostrożanach, a na koniec leśnicy. Kolejnymi punktami spotkania było wypuszczenie gołębi i salwy armatnie.

W dalszej części uroczystości, odznaczono rolników oraz osoby i firmy wspierające rolnictwo. Resortowe odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz grawertony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odebrali: Krzysztof Karnaszewski, Lucjan Marciszonek, Norbert Morzy, Jarosław Niewiarowski.

Grawertonem Wojewody Podlaskiego zostali wyróżnieni:

- Renata i Tomasz Kłosowscy – za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
- Ilona i Zbigniew Osmólscy,  - za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
- Katarzyna i Łukasz Orzepowscy, - za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie,
- Joanna i Krzysztof Korol, za utrzymywanie produkcji drobiarskiej na najwyższym poziomie,
- Maria i Jerzy Wąski, za utrzymywanie produkcji roślinnej na najwyższym poziomie,
- Mateusz Bukrewicz , za utrzymywanie produkcji rolnej na najwyższym poziomie,
- Monika i Tomasz Cieślik, za promocję podlaskiego rolnictwa w mediach ogólnopolskich,
- Beata i Bogdan Radziszewscy, za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie.

Grawertonem starosty powiatu siemiatyckiego odznaczono Elżbietę Bajenę.

Grawertonem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wyróżniono śp. Jana Zalewskiego. Odznaczenie odebrała rodzina.

Wręczono też podziękowania Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza. Otrzymali je: Podlaski Urząd Marszałkowski, starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec Artur Gacki, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach Jan Kobus.

W tej części spotkania na ręce dyrektora ZSR w Ostrożanach, przekazano kosiarkę zakupioną na rzecz szkoły przez starostę siemiatyckiego i Stowarzyszenie Św. Izydora Oracza.

Spotkanie ubogacił występ Zespołu Tańca Ludowego „Skowronki” z Brańska.

W tym roku krajowe uroczystości wspomnienia świętego Izydora Oracza zorganizowano po raz 18. Ich inicjatorem jest Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

Święty Izydor zwany Oraczem żył na przełomie XI - XII wieku. Dzisiaj ten hiszpański święty jest patronem rolników. Celebrowanie dwudniowego świętą rolników kontynuowano w niedzielę w Białymstoku.

GALERIA ZDJĘĆ










ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Do strażaków-ochotników z południa regionu trafiło...
2022-08-19 16:12:58 Kategoria: Wieści Podlaskie

Do strażaków-ochotników z południa regionu trafiło blisko 670 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego. Symboliczne czeki z dotacjami odebrali w piątek, 19 sierpnia, w...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Co dała mi tegoroczna pielgrzymka?
2022-08-17 08:30:00 Kategoria:

Dziś, 17 sierpnia w audycji „Czarno na białym” na antenie Katolickiego Radia Podlasie podsumujemy 42. Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. Do słuchania...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Jak zdobyć obserwujących na Instagramie?
2022-08-18 11:01:25 Kategoria:

Perspektywa posiada na Instagramie konta z dużą ilością obserwujących jest niezwykle kusząca. Przede wszystkim, daje szereg możliwości – nie tylko w postaci pewnego...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 2. Zawody branży...
2022-08-15 06:00:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody, idealne na wakacje
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Gmina Janowiec, nazywana polską Toskanią, to jedna z najbardziej nasłonecznionych części Polski. Błękitne niebo i postrzępione, bajkowe chmurki sprawiają gościom...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

SIEMIATYCZE, 03.08

Jacek Galiński będzie gościem spotkania autorskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
4 5 6

DROHICZYN, 06.08

XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.08

Nowy termin pikniku na Świerkowej

więcej »

DROHICZYN, 06.08 08:00

Coraz bliżej do spływu „500 kajaków”

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

W Siemiatyczach będą jechać na czymkolwiek

więcej »
8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.08 12:00

Będzie nowa atrakcja w gminie Siemiatycze

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.08 17:00

Chopin nad Bugiem – Wokół Chopina i kompozytorów z Kresów

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.08

Święto Wojska Polskiego w gminie Mielnik

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

DROHICZYN, 15.08 13:30

Parada Motocykli Drohiczyn – Grodzisk - Siemiatycze

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
18 19 20

SIEMIATYCZE, 20.08 18:00

Siemiatycka biblioteka zaprasza miłośników teatru

więcej »
21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje