R E K L A M A



SIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

17. Podlaskie Święto Chleba już w niedzielę
2017-08-12 12:31:00 Artykuł czytany 984 razy


Tegoroczne Podlaskie Święto Chleba odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Podczas imprezy będzie można zobaczyć tradycyjny wypiek chleba w polowym piecu chlebowym, dawne zwyczaje żniwne, święcenie zwierząt z okazji uroczystości na Św. Rocha, a także paradę zabytkowych ciągników.


Początki imprezy folklorystycznej zwanej Podlaskim Świętem Chleba sięgają roku 1991, kiedy to na terenie skansenu zorganizowano uroczystość dożynkową. Zboże było rozkładane na wygonie i zbierane sierpami. W 1998 r. impreza zyskała miano powiatowej.

W 2001 roku z inicjatywy cechu piekarzy z Podlasia i Mazowsza, którego głównym motorem i inicjatorem był nieżyjący już pan Jan Ciszkowski – cukiernik z Ciechanowca, przy wsparciu ówczesnego burmistrza Ciechanowca Stanisława Łapiaka narodziła się idea Podlaskiego Święta Chleba. Od tego czasu i od objęcia funkcji Dyrektora Muzeum przez Dorotę Łapiak, Podlaskie Święto Chleba jest największą imprezą folklorystyczną nie tylko w województwie podlaskim, ale jedną z największych w Polsce. Każdego roku gromadzi ponad 25 tysięcy widzów z Podlasia, różnych regionów Polski i wielu gości zagranicznych.

Wszystkie osoby odwiedzające placówkę tego dnia, mogą uczestniczyć w życiu, jakie toczyło się w czasie żniw na XIX-wiecznej podlaskiej wsi. Prezentowane są dawne obrzędy i zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Gospodarze wyjeżdżają z zabytkowej zagrody w pole wozem drabiniastym. Pokaz żniwny rozpocznie się pokazem zbioru żyta za pomocą sierpów, następnie kos. Zboże związane w snopy, zestawione będzie w „dziesiątki”. Żniwiarze zaprezentują obrzęd zdobienia „przepiórki” i jej „oborania” (to zwyczaj przeciągania po polu za nogi najmłodszej żniwiarki). Następnie w korowodzie dożynkowym żniwiarze z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udadzą się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugoszczą ich, wyprawiając dożynki. Równolegle w stodole obok zaprezentowana zostanie młócka zboża cepami na klepisku.

Zainteresowani mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na wykonanie równianki. Równianka jest to bukiet żniwny z 4 podstawowych zbóż (żyto, pszenica, jęczmień i owies), lnu, warzyw ogrodowych (marchew, buraki, pietruszka) przyozdobiony kwiatami ogrodowymi, święcony w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Matki Boskiej Zielnej.

Przed zabytkowym kościołem w skansenie w pokazie święcenia zwierząt z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha (patrona chroniącego ludzi i zwierzęta przed zarazami) - w Ciechanowcu jest w tym dniu odpust. W wielu regionach Polski zwierzęta święcone były 16 sierpnia w dniu Świętego Rocha, patrona pasterzy. Tego dnia w kościołach odprawiano rano nabożeństwo i jeżeli była to parafia wiejska to przed kościołem ustawiano pojemnik z wodą święconą i przeprowadzano w następującej kolejności zwierzęta – konie, krowy i owce a ksiądz je święcił kropiąc obficie wodą z pojemnika. Jeżeli nie było takiej możliwości wtedy ksiądz procesyjnie udawał się z wiernymi na miejsce wspólnego wypasu zwierząt – wygon. Tam rozpalano ognisko, którego dym miał okadzić przechodzące zwierzęta a ksiądz je po odmówieniu modlitwy święcił w takiej kolejności jak przed kościołem.

Głównym punktem imprezy jest święto piekarzy - prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy. Każdy może spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska, a najciekawsze stoiska są nagradzane.

Imprezę rok rocznie rozpoczyna niezwykle uroczysta i przepiękną oprawą Msza Święta. Po Mszy Świętej w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu goście i uczestnicy imprezy przejeżdżają w korowodzie bryczkami do Muzeum. Jako pierwszy jedzie zabytkowy wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy konne z zespołami folklorystycznymi, które będą koncertowały na terenie skansenu.

Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko nie tylko koneserów starych pojazdów jest PARADA ZABYTKOWYCH CIĄGNIKÓW I CIĄGÓWEK ORAZ LOKOMOBIL z największej w Polsce kolekcji. Cała muzealna kolekcja liczy obecnie 44 sztuki. Ciągniki  wyprodukowano w latach 1917 – 1990. Najstarszy z kolekcji Titan 10-20 ma 99 lat, a najmłodszy Newa MB-1 26 lat. W ramach wystawy plenerowej przy Stajniach wystawionych będzie 30 ciągników, 8 z 10 lokomobil parowych wyprodukowanych w latach 1895-1922 oraz kilkanaście polskich i zagranicznych silników spalinowych z lat 1900 - 1968.

Ciekawostką jest również pokaz młócenia zboża dawną młocarnią napędzaną przy pomocy lokomobili parowej na polu. W zbiorach muzeum znajdują się lokomobile samobieżne prezentowane również podczas parady, a wśród nich można znaleźć egzemplarze unikatowe na skalę światową.
Atrakcyjności temu wydarzeniu dodają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych: Kapela Kłosy, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Czarnoleska, ZL Kalina z Żurobic, ZPiT Klekociaki z Bociek, Zespół Pasieka z Platerowa, ZPiT BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Polne Maki z Dołubowa, ZPIT Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego.

W tym roku jako gwiazda wystąpi zespół Poparzeni Kawą Trzy i klasyka polskiej muzyki rockowej - Małgorzata Ostrowska. Przed nimi wystąpi Zespół Projekt Klenczon.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Współorganizatorami imprezy są: Starosta Wysokomazowiecki, Burmistrz Ciechanowca. Partnerem imprezy jest PGE E.O.

PROGRAM

WYSTĘPY ZESPOŁÓW

Patronat medialny nad imprezą objęły m.in.: Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24pl.







Inf. prasowa

ABol/DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje