R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

17. Podlaskie Święto Chleba już w niedzielę
2017-08-12 12:31:00 Artykuł czytany 960 razy


Tegoroczne Podlaskie Święto Chleba odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Podczas imprezy będzie można zobaczyć tradycyjny wypiek chleba w polowym piecu chlebowym, dawne zwyczaje żniwne, święcenie zwierząt z okazji uroczystości na Św. Rocha, a także paradę zabytkowych ciągników.


Początki imprezy folklorystycznej zwanej Podlaskim Świętem Chleba sięgają roku 1991, kiedy to na terenie skansenu zorganizowano uroczystość dożynkową. Zboże było rozkładane na wygonie i zbierane sierpami. W 1998 r. impreza zyskała miano powiatowej.

W 2001 roku z inicjatywy cechu piekarzy z Podlasia i Mazowsza, którego głównym motorem i inicjatorem był nieżyjący już pan Jan Ciszkowski – cukiernik z Ciechanowca, przy wsparciu ówczesnego burmistrza Ciechanowca Stanisława Łapiaka narodziła się idea Podlaskiego Święta Chleba. Od tego czasu i od objęcia funkcji Dyrektora Muzeum przez Dorotę Łapiak, Podlaskie Święto Chleba jest największą imprezą folklorystyczną nie tylko w województwie podlaskim, ale jedną z największych w Polsce. Każdego roku gromadzi ponad 25 tysięcy widzów z Podlasia, różnych regionów Polski i wielu gości zagranicznych.

Wszystkie osoby odwiedzające placówkę tego dnia, mogą uczestniczyć w życiu, jakie toczyło się w czasie żniw na XIX-wiecznej podlaskiej wsi. Prezentowane są dawne obrzędy i zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Gospodarze wyjeżdżają z zabytkowej zagrody w pole wozem drabiniastym. Pokaz żniwny rozpocznie się pokazem zbioru żyta za pomocą sierpów, następnie kos. Zboże związane w snopy, zestawione będzie w „dziesiątki”. Żniwiarze zaprezentują obrzęd zdobienia „przepiórki” i jej „oborania” (to zwyczaj przeciągania po polu za nogi najmłodszej żniwiarki). Następnie w korowodzie dożynkowym żniwiarze z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udadzą się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugoszczą ich, wyprawiając dożynki. Równolegle w stodole obok zaprezentowana zostanie młócka zboża cepami na klepisku.

Zainteresowani mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na wykonanie równianki. Równianka jest to bukiet żniwny z 4 podstawowych zbóż (żyto, pszenica, jęczmień i owies), lnu, warzyw ogrodowych (marchew, buraki, pietruszka) przyozdobiony kwiatami ogrodowymi, święcony w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Matki Boskiej Zielnej.

Przed zabytkowym kościołem w skansenie w pokazie święcenia zwierząt z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha (patrona chroniącego ludzi i zwierzęta przed zarazami) - w Ciechanowcu jest w tym dniu odpust. W wielu regionach Polski zwierzęta święcone były 16 sierpnia w dniu Świętego Rocha, patrona pasterzy. Tego dnia w kościołach odprawiano rano nabożeństwo i jeżeli była to parafia wiejska to przed kościołem ustawiano pojemnik z wodą święconą i przeprowadzano w następującej kolejności zwierzęta – konie, krowy i owce a ksiądz je święcił kropiąc obficie wodą z pojemnika. Jeżeli nie było takiej możliwości wtedy ksiądz procesyjnie udawał się z wiernymi na miejsce wspólnego wypasu zwierząt – wygon. Tam rozpalano ognisko, którego dym miał okadzić przechodzące zwierzęta a ksiądz je po odmówieniu modlitwy święcił w takiej kolejności jak przed kościołem.

Głównym punktem imprezy jest święto piekarzy - prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy. Każdy może spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska, a najciekawsze stoiska są nagradzane.

Imprezę rok rocznie rozpoczyna niezwykle uroczysta i przepiękną oprawą Msza Święta. Po Mszy Świętej w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu goście i uczestnicy imprezy przejeżdżają w korowodzie bryczkami do Muzeum. Jako pierwszy jedzie zabytkowy wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy konne z zespołami folklorystycznymi, które będą koncertowały na terenie skansenu.

Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko nie tylko koneserów starych pojazdów jest PARADA ZABYTKOWYCH CIĄGNIKÓW I CIĄGÓWEK ORAZ LOKOMOBIL z największej w Polsce kolekcji. Cała muzealna kolekcja liczy obecnie 44 sztuki. Ciągniki  wyprodukowano w latach 1917 – 1990. Najstarszy z kolekcji Titan 10-20 ma 99 lat, a najmłodszy Newa MB-1 26 lat. W ramach wystawy plenerowej przy Stajniach wystawionych będzie 30 ciągników, 8 z 10 lokomobil parowych wyprodukowanych w latach 1895-1922 oraz kilkanaście polskich i zagranicznych silników spalinowych z lat 1900 - 1968.

Ciekawostką jest również pokaz młócenia zboża dawną młocarnią napędzaną przy pomocy lokomobili parowej na polu. W zbiorach muzeum znajdują się lokomobile samobieżne prezentowane również podczas parady, a wśród nich można znaleźć egzemplarze unikatowe na skalę światową.
Atrakcyjności temu wydarzeniu dodają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych: Kapela Kłosy, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Czarnoleska, ZL Kalina z Żurobic, ZPiT Klekociaki z Bociek, Zespół Pasieka z Platerowa, ZPiT BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Polne Maki z Dołubowa, ZPIT Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego.

W tym roku jako gwiazda wystąpi zespół Poparzeni Kawą Trzy i klasyka polskiej muzyki rockowej - Małgorzata Ostrowska. Przed nimi wystąpi Zespół Projekt Klenczon.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Współorganizatorami imprezy są: Starosta Wysokomazowiecki, Burmistrz Ciechanowca. Partnerem imprezy jest PGE E.O.

PROGRAM

WYSTĘPY ZESPOŁÓW

Patronat medialny nad imprezą objęły m.in.: Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24pl.Inf. prasowa

ABol/DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
REKLAMA
joachimianna.pl

Siemiatycze

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

DROHICZYN, 01.07 16:00

Muzyczna Strona Góry Zamkowej – pierwszy koncert 1 lipca

więcej »

DROHICZYN, 01.07 16:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
2 3 4 5 6

SIEMIATYCZE, 06.07

4. Wieczorny Event w Dołubowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.07

Konkurs rysowania kredą na asfalcie

więcej »
7 8

DROHICZYN, 08.07

Koncert na Górze Zamkowej w Drohiczynie

więcej »
9

REGION, 09.07 16:00

Spotkanie autorskie z Darią Galant w Hajnówce

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.07 19:00

Kamerun i misje – wystawa w ośrodku kultury

więcej »
10

SIEMIATYCZE, 10.07 13:00

Gry mało znane i zapomniane

więcej »
11 12 13 14

DROHICZYN, 14.07

Drohiczyńska Potańcówka Międzypokoleniowa

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.07

Kino pod gwiazdami zaprasza w sobotę, niedzielny seans odwołany

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.07

Kino pod gwiazdami zaprasza w sobotę, niedzielny seans odwołany

więcej »

DROHICZYN, 15.07

Impresje Skrzypcowe na Górze Zamkowej w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.07

10. Zajazd Wysokomazowiecki w Ciechanowcu

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.07 15:00

Zaproszenie na imprezę w Bacikach Bliższych

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.07 16:00

Lato na Maxxxa w Siemiatyczach

więcej »
16 17 18 19 20

SIEMIATYCZE, 20.07 15:00

Skatepark Day Siemiatycze

więcej »
21

DROHICZYN, 21.07 12:00

Po raz szósty Drohiczyn zaprasza na Plaża Party

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07 16:00

Obchody 490-lecia miejscowości Sutno

więcej »
22
23 24 25 26 27 28

DROHICZYN, 28.07

Festiwal Na Kulinarnym Szlaku Polski Wschodniej w Drohiczynie – zgłoś swój udział!

więcej »
29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje