R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ciechanowiec: 38. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego
2018-11-14 13:31:36 Artykuł czytany 107 razy


Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza na 38. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Konkurs został zaplanowany jako impreza dwudniowa i odbędzie się w dniach 1 i 2 grudnia.


1 grudnia odbędą się przesłuchania uczestników  w kategoriach: trąby pasterskie (ligawki, trombity, bazuny, rogi pasterskie) odrębnie w kategorii dzieci do lat 10,do lat 16 i dorosłych oraz w kategorii inne instrumenty pasterskie, również w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci i dorośli. W jury Konkursu zasiadają etnografowie, etnomuzykolodzy i muzykolodzy m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeów. W przerwach także koncerty: Zespół "PLESKOTA" z Chmielna, Regionalny Zespół "PIENINY" z Krościenka nad Dunajcem, dudziarze z Mińska, zespół "Karpatska Taystra" z Ukrainy.

2 grudnia odbędzie się uroczyste podsumowanie Konkursu, ogłoszenie wyników Konkursu we wszystkich dziesięciu kategoriach, koncert galowy, podczas którego wystąpią laureaci oraz wystąpią zespoły z Polski i zagranicy, w tym Zespół LIARMAN.

Historia Konkursu sięga 1975 roku, kiedy to Muzeum rozpoczęło działania nad reaktywacją tradycji gry na ligawce. O jednym z najstarszych instrumentów w Polsce - ligawce pierwsze wzmianki pojawiły się w 1778 r. Pisali o niej w swoich pracach m. in. Oskar Kolberg, Zygmunt Gloger. Zwyczaj ten trwał na wsi południowego Podlasia i północno-wschodniego Mazowsza do II wojny światowej. W czasie okupacji Niemcy zakazali posiadania i grania na ligawkach, obawiając się przekazywania umownych sygnałów przez podziemie. Po wojnie obyczaj grania na ligawkach zanikł prawie całkowicie. Początkowo Konkurs o zasięgu regionalnym został w 1980 roku przekształcony w Ogólnopolskie wydarzenie oraz rozszerzony o konkurencje innych trąb pasterskich. Z biegiem lat, rozrastający się zasięg tego wydarzenia przyciągał kolejne inne instrumenty pasterskie, a co za tym szło, kolejnych uczestników z Polski oraz z zagranicy. Rok rocznie zgłaszają się do Konkursu grupy narodowe i regionalne, chcące popularyzować swoje tradycje. Organizowany od trzydziestu pięciu lat Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich ma na celu kultywowanie zwyczaju umiejętności grania na instrumentach pasterskich wszędzie tam, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują w Polsce oraz w krajach europejskich. Jest to doskonała możliwość zaprezentowania tradycyjnych melodii, umożliwienie nawiązania kontaktów między wykonawcami tradycyjnej muzyki pasterskiej oraz podtrzymywanie i popularyzacja gry na instrumentach pasterskich. Uczestnicy wykonują melodie charakterystyczne dla danego instrumentu pasterskiego oraz regionu, z którego pochodzą. Dodatkowego charakteru nadają też regionalne stroje ludowe, w których występują instrumentaliści. Konkurs stwarza jednocześnie doskonałą okazję do osobistego kontaktu i spotkania wielu zainteresowanych tematem, a tym samym porównania efektów dźwiękowych i budowy instrumentów pasterskich występujących w różnych regionach Polski i Europy.

Uczestnicy podtrzymują jednocześnie Adwentowy zwyczaj gry na instrumentach pasterskich w swoich rodzinnych miejscowościach poprzez przygotowywanie się do Konkursu. Dźwięki tradycyjnych instrumentów można słyszeć o zmroku lub wczesnym rankiem w okresie Adwentu.

Trzydzieści siedem lat istnienia Konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz instrumenty. Reaktywowało tradycję gry na trąbach i instrumentach pasterskich. W ciągu kilkudziesięciu lat trwania tego wydarzenia powstały nowe ośrodki propagujące i uczące gry na ligawkach oraz innych tradycyjnych instrumentach. Wydarzenie realizowane jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Konkursu:

1 grudnia (sobota)

godz. 8.00 – 10.00 - rejestracja uczestników w kategorii ligawki – dzieci i dorośli

godz. 10.00 – 12.00 - przesłuchania w kategorii ligawki - dzieci i dorośli: - ligawki - dzieci do lat 10; ligawki - dzieci do lat 16; przerwa 10 min; - ligawki dorośli od lat 17 do lat 64; - ligawki „seniorzy” (powyżej 65 roku życia)

godz. 12.00 – 13.00 - koncert Zespołu „Pleskota” z Chmielna oraz koncert Regionalnego Zespołu „Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem 

godz. 12.00 – 13.00 - rejestracja w kategorii trąby (trombity, bazuny, rogi pasterskie) – dzieci

godz. 13.00 – 13.30 - przesłuchanie w kategorii trąby – dzieci:     - trombity – dzieci; przerwa 5 min; - bazuny – dzieci; przerwa 5 min; - rogi pasterskie – dzieci

godz. 14.30 – 15.00 -  koncert dudziarzy z Mińska (Republika Białorusi)

godz. 13.00 – 15.00 - rejestracja w kategorii trąby (trombity, bazuny, rogi pasterskie) - dorośli

godz. 15.00 – 16.00 - przesłuchanie w kategorii trąby – dorośli: - trombity – dorośli; przerwa 5 min; - bazuny – dorośli; przerwa 5 min; - rogi pasterskie – dorośli

godz. 16.00 – 17.00 – koncert Zespołu „Karpatska Taystra” z Ukrainy

godz. 15.00 – 17.00 - rejestracja w kategorii inne instrumenty pasterskie - dzieci i dorośli

- godz. 17.00 – 19.30 - przesłuchania w kategorii inne instrumenty pasterskie – dzieci i dorośli: - inne instrumenty pasterskie – dzieci do lat 10; inne instrumenty pasterskie – dzieci do lat 16;     przerwa 5 min; - inne instrumenty pasterskie – dorośli

2 grudnia (niedziela)

godz. 9.30 – zbiórka uczestników Konkursu przed plebanią Kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu

godz. 10.00 – Msza Św. w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu

godz. 12.10 – Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu, koncert laureatów

od godz. 13.30 – Koncert Zespołu „LIARMAN”

38. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego objęty jest patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.plTak było na konkursie w Ciechanowcu w ubiegłych latach:

http://podlasie24.pl//siemiatycze/kultura/teodor-niemyjski-z-ciechanowca-zwyciezyl-w-konkursie-gry-na-ligawkach-1edae.html

http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/kultura/znamy-wyniki-konkursu-gry-na-instrumentach-pasterskich-23858.html


http://podlasie24.pl/siemiatycze/kosciol/w-ciechanowcu-otrabiono-adwent-2388d.html

Źródło: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Foto: Archiwum


ABol/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SIEMIATYCZE, 02.02

Objazdowe kino w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.02

Kino na wsi

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.02

Gminny Turniej Tenisa Stołowego

więcej »

DROHICZYN, 03.02

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.02

Cztery Pory Muzyki – Zima

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.02

Mistrzostwa Siemiatycz w wielokrotnym wyciskaniu sztangi na 1/2 ciężaru ciała i podsumowanie Siemiatyckiej Ligi Siły i Sprawności 2018/2019

więcej »
4 5 6 7 8

SIEMIATYCZE, 08.02

UKS Danex zagra ostatni mecz w sezonie 2018/19

więcej »
9 10
11

SIEMIATYCZE, 11.02

Audycja muzyczna z cyklu „Spotkania z muzyką”

więcej »
12 13

SIEMIATYCZE, 13.02

Mobilna Akademia Młodych Orłów po raz kolejny zagości w Siemiatyczach

więcej »
14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.02

Zmiany w kalendarzu Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego w Siemiatyczach

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.02

Warsztatowe spotkanie na siemiatyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

więcej »
20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje