R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Małe Podlasie... Od 35 lat tańczą, uczą patriotyzmu, wychowują kolejne pokolenia
2019-11-10 22:13:06 Artykuł czytany 1308 razy


Mieszkając w Siemiatyczach nie można nie znać Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie. Tu niemal każdy mieszkaniec chociaż przez jakiś czas tańczył w zespole, tańczyły jego dzieci, dzieci sąsiadów, znajomych... A jeśli nawet nie, to na pewno widział nieraz koncerty zespołu, który występuje pod dachem i pod gołym niebem, w ośrodku kultury, w hali, w szkole, w amfiteatrze. Tańczą na scenie, na boisku na ulicy... Pełnią warty honorowe w kościele, są na procesjach...
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarzeZespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie od 35 lat uczy tańca, polskości, patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka, uczy kultury, tolerancji, wychowuje do wartości. Na próbach nie tylko poznają nowe kroki i figury taneczne, a druh Krzysztof Szyszko jest nie tylko założycielem i choreografem zespołu. Tę działalność trudno zamknąć w jakieś ramy, trudno opisać słowami, trudno też poznać zespół tylko z opisu, zdjęć, czy nagrań video.

Małe Podlasie ma już 35 lat. Działające przy zespole Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej „Małe Podlasie” od 20 lat wspiera pracę zespołu. W sobotę, 9 listopada wszyscy członkowie zespołu i stowarzyszenia, ich przyjaciele i sympatycy mieli swoje wielkie święto. Jubileusz rozpoczęło nabożeństwo w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego i Msza Św. w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli, gdzie dziękowano za Bożą opiekę i proszono o dalsze błogosławieństwo. Był to też czas pięknych świadectw, w których tancerze i ich rodziny mogli opowiedzieć, jak Małe Podlasie zmieniło i zmienia ich życie. Mszę Świętą celebrowali ks. Krzysztof Nagórny oraz ks. Marcin Piętka – Murawski, dawny członek zespołu.

Z racji jubileuszu przygotowano koncert, który był okazją do pokazania tego, co zespół tańczył i tańczy od 35 lat. Podczas tego niesamowitego widowiska, tańczono i śpiewano, tancerze pojawiali się na scenie w różnorodnych kreacjach, w strojach ludowych jeździli na rolkach i hulajnogach. Tańczyły maluchy, młodzież i dorośli, ci zaczynający swoją przygodę z tańcem i ci, którzy byli wśród pionierów tworzących pierwszy skład grupy. Tańczyły rodzeństwa, rodzice i dzieci a kiedy tancerki kilkukrotnie wychodziły na scenę trzymając na rękach swoje najmłodsze pociechy, było to jasnym i czytelnym znakiem, że już rosną kolejne pokolenia tancerzy.

Koncert „…mnie ta ziemia od innych droższa…” obejrzały tłumy mieszkańców i gości, nie zabrakło wśród nich duchowieństwa i przedstawicieli władz. Urząd marszałkowski woj. podlaskiego reprezentował wicemarszałek Stanisław Derehajło, któremu towarzyszył zespół „Klekociaki”. Wicestarosta siemiatycki Marek Bobel i przewodniczący rady powiatu Henryk Boguszewski obecni byli wraz z przedstawicielami zarządu i rady powiatu. Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz i przewodnicząca rady miasta Agnieszka Zalewska przybyli w towarzystwie radnych i przedstawicieli miejskich jednostek, ośrodka kultury, szkół. Licznie reprezentowane były zespoły taneczne z całej Polski, ośrodki kultury i inne placówki, które związane są z krzewieniem kultury, sztuki i patriotyzmu. Na ręce druha Krzysztofa Szyszko od 35 lat opiekuna artystycznego zespołu Małe Podlasie i Teresy Milewskiej, prezes Stowarzyszenia, popłynęły najszczersze życzenia, podkiełkowania, zapewnienia o wsparciu, na które zawsze można liczyć.

Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” to duma miasta, powiatu i regionu, w jego repertuarze są polskie tańce narodowe - polonezy, mazury, krakowiaki, kujawiaki i oberki. Zespół powstał w 1984 roku w Siemiatyczach. Początkowo  działał jako taneczna grupa harcerska przy Szkole Podstawowej Nr 2, gdzie w dwóch grupach skupiał około 40 osób. W każdym roku do zespołu trafiały kolejne roczniki dzieci i młodzieży ze wszystkich siemiatyckich szkół i okolicy. Od samego początku „Małe Podlasie” koncertuje w kraju i za granicą, ma na swoim koncie liczne nagrody na konkursach i festiwalach krajowych oraz zagranicznych, nagrody organizacji samorządowych, oświatowych i kulturalnych.

Małe Podlasie jest Ambasadorem Siemiatycz 2013, Krzysztof Szyszko otrzymał ten tytuł rok wcześniej. Patronat nad działalnością „Małego Podlasia” sprawuje Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej. Stowarzyszenie zrzesza rodziców i przyjaciół Zespołu, jest od lat jednym z głównych organizatorów Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę”.Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły jubileusz 35-lecia „Małego Podlasia” patronatem medialnym.
ABol/EŁ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • siedlczanin
    2019-11-11 12:18:15

    arrow

    Jeszcze dzień wcześniej grali dla Rzeczypospolitej szachiści! Po raz XXXI! Od początku przywrócenia Święta niepodległości w Siedlcach odbywają się z tej okazji turnieje szachowe. Organizatorem jest Klub szachowy Skoczek Siedlce. To jest piękny przykład przywiązania szachistów do tradycji narodowych.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »

Siemiatycze

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5

DROHICZYN, 05.01 18:30

Koncert kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.01

Orszak Trzech Króli: challenge parafii w Ciechanowcu

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24

DROHICZYN, 24.01

W diecezji drohiczyńskiej odbędzie się zbiórka dla Chorwacji

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje