R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Adwent to czas oczekiwania, przypominał biskup drohiczyński Piotr Sawczuk podczas Mszy Św. w Ciechanowcu
2019-12-02 16:43:42 Artykuł czytany 158 razy


Adwent przypomina nam, że to co najważniejsze jest dopiero przed nami - mówił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk podczas Mszy Świętej, na której w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej spotkali się uczestnicy 39. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.


Bóg wychodzi do nas z przyszłości, mówił JE i wyjaśniał – tam gdzie my zmierzamy, On już jest i czeka na nas. Czuwajmy, by nie przegapić, opuszczajmy miejsca zamętu, idźmy ku Bogu, który jest naszą nadzieją i radością.

Biskup Piotr Sawczuk po raz pierwszy przewodniczył Mszy Św. dla uczestników konkursu. Podkreślał, że wydarzenie to jest ważnym spotkaniem podtrzymującym tradycję ludową ściśle złączoną z tradycją chrześcijańską.

W sobotę, 30 listopada na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się przesłuchania konkursowe. W niedzielę, 1 grudnia ogłoszono wyniki. Nieodłącznym elementem tych muzycznych spotkań u progu Adwentu jest wspólna modlitwa i Msza Święta.

Dźwięk ligawek słychać tylko w Adwencie. Zgodnie z tradycją na Podlasiu i Mazowszu, ligawki zapowiadają nadejście Zbawiciela. Andrzej Klejzerowicz - członek jury przypomina, że ludzie nie znali kiedyś nut, więc żeby przekazać melodię układali tak zwane zaśpiewy,  a ponieważ dawnej dźwięk ligawek wzywał też na roraty, więc popularny zaśpiew przypominał – wstawajcie psubraty, już czas na roraty.
Ligawki, to bardzo stary instrument, ale zwyczaj adwentowego grania z czasem zanikał. Dla ratowania ginącej tradycji przed laty w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zorganizowano lokalny konkurs gry na ligawkach, który dziś  jest konkursem międzynarodowym i z kraju i zagranicy przyciąga miłośników gry na instrumentach pasterskich. Ale to coś więcej niż konkurs, można było usłyszeć podczas Mszy Świętej, gdy muzycy witali biskupa drohiczyńskiego Piotr Sawczuka. Mówiono – cieszymy się, że możemy być na Mszy Świętej celebrowanej przez JE w intencji uczestników tego pięknego konkursu. Dodaje nam to sił i upewnia w przekonaniu, że to nasze granie jest czymś więcej niż rywalizacją konkursową. Traktujemy je na początku Adwentu, jako hołd w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela.

Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa do podziękowań za sprawowaną Mszę Świętą dołączyła upominek i zaproszenie. Biskup Piotr Sawczuk otrzymał piękną ligawkę i zachętę, by może kiedyś zechciał na niej zagrać w Ciechanowcu.

Konkursowi towarzyszyły koncerty zaproszonych gości i otwarcie wystawy. W konkursie uczestniczyło 160 wykonawców, którzy grali na ligawkach, bazunach, trombitach, rogach pasterskich i innych instrumentach pasterskich. Grze na ligawkach z zainteresowaniem przysłuchiwał się Stanisław Derehajło - Wicemarszałek województwa podlaskiego, nie kryjąc, że jest to dla niego nowe doświadczenie. Zadeklarował, że po powrocie z konkursu zaopatrzy się w ligawkę i również spróbuje nauczyć się na niej grać.

Relację z konkursu przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. Audycję znaleźć można w internetowym Archiwum Dźwięków KRP. POSŁUCHAJ
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJKatolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły te wydarzenia patronatem medialnym.


ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje