R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Brak porozumienia w sprawie przebudowy ulicy Słowiczyńskiej?
2019-09-27 17:46:31 Artykuł czytany 936 razy


Temat od kilku lat podejmowany na sesjach rady powiatu siemiatyckiego, to przebudowa ulicy Słowiczyńskiej. Przebudowa, której na razie nie będzie.


Na sesji rady powiatu siemiatyckiego w piątek, 27 września temat wywołał radny Mikołaj Żabiński wspominając, że do starostwa w 2017 roku Siemiatyckie Porozumienie Wyborcze składało wniosek obywatelski podpisany przez 397 osób mieszkańców miasta i powiatu siemiatyckiego, które popierały inicjatywę remontu tej ulicy.

Ulica Słowiczyńska to ulica powiatowa leżąca na terenie miasta, a częściowo też gminy Siemiatycze. Praktyką często przyjmowaną przez powiaty, także przez powiat siemiatycki jest prowadzenie inwestycji na drogach powiatowych wspólnie z samorządem, na którego terenie leży droga. Wystąpiono do burmistrza Siemiatycz i do wójta gminy Siemiatycze z wnioskami o współfinansowanie zadania. Po dwóch latach dialogu wygląda na to, że strony się nie dogadały.

Gmina deklaruje współpracę, miasto lawiruje w tym temacie, a konflikt interesów pęcznieje, podsumował sytuację radny Żabiński i apelował do zarządu powiatu i radnych o rozsądek i współpracę. Prosił by myśleli też o problemach miasta. Mówił o konieczności spotkania przedstawicieli miasta i powiatu, o zapraszaniu się na sesje.

Przewodniczący rady Henryk Boguszewski poinformował, że zaproszenia na sesję powiatową są przesyłane do miasta i rady miasta. Starosta Jan Zalewski dodał, że rozmawiał na temat ulicy Słowiczyńskiej z burmistrzem Siemiatycz i podały wówczas deklaracje o chęci współpracy, jednak kiedy dochodziło do pisemnych deklaracji, odpowiedź miasta była inna. Starosta odczytał pismo jakie 27 września zostało skierowane do burmistrza Siemiatycz, a także do wiadomości wójta gminy Siemiatycze, w sprawie ulicy Słowiczyńskiej. Pismo to zawierało opis konfliktu i pism, którymi w tej sprawie wymieniały się strony. W piśmie podkreślano, że kroki czynione przez władze miasta są zaskakujące i niestety brak jest jasnej deklaracji dotyczącej współfinansowania inwestycji. Miasto uzależnia ewentualną pomoc od dofinansowania przez powiat budowanego basenu, tymczasem wójt gminy Siemiatycze błyskawicznie i pozytywnie odpowiada na zapytania o dofinansowanie przebudowy ulicy. Jednym z argumentów miasta jest brak wyczerpujących informacji dotyczących kosztorysu przebudowy. Według starostwa możliwy był wgląd w te dokumenty, z czego nie skorzystano. Starostwo przypomniało też, że od 26 miesięcy oczekuje na odpowiedź miasta dotyczącą kosztów budowy basenu. Powiat przypominał w piśmie, że jest w trakcie realizacji wielomilionowej inwestycji, jaką jest rozbudowa szpitala. Szpital będzie służył również mieszkańcom miasta, a powiat nigdy nie oczekiwał od miasta finansowego wsparcia tej inwestycji. Brak porozumienia pomiędzy stornami spowodował, że ulica Słowiczyńska została wykreślona z listy inwestycji starostwa planowanych do realizacji w przyszłym roku.  Powiat zdecydował o budowach dróg na terenie czterech innych gmin, które zadeklarowały gotowość współpracy finansowej.

Nawiązując do tego tematu, radny Mariusz Pyzowski stwierdził, że przeraża go dzielenie mieszkańców, na mieszkańców miasta i powiatu a tym samym dzielenie inwestycji, które powinny służyć wszystkim. W kwestii błyskawicznych lub mniej błyskawicznych odpowiedzi na pisma zwrócił uwagę, że nie zawsze można od razu odpisać na pismo, bo np. czasem może być konieczna wcześniejsza zgoda rady. Średnio wyglądają przepychanki typu wy dajcie nam to, a my damy wam tamto – czasem wystarczy odrobina dobrej woli, by coś zrobić. Radny przypominał, że realizowana przez miasto inwestycja, jaką jest budowa basenu, to inwestycja ogromna, wielomilionowa. Miasto wystąpiło do powiatu o 2 mln zł na to zadanie, co jest tylko niewielkim procentem ogółu kosztów. Warto byłoby się nad tym pochylić i pomyśleć. Tymczasem widać, że w rozmowach jest co innego, w pismach co innego, a w życiu co innego. Mocno ubolewam że ta ulica nie powstanie, chociaż  w radzie powiatu są też mieszkańcy Siemiatycz i korzystają z niej tak jak i inni mieszkańcy. Ubolewam mocno, że to się nie uda.

W odpowiedzi starosta uspokajał – Proszę nie być takim pesymistą. Myślę że ta ulica powstanie, ale najprawdopodobniej, kiedy my zakończymy naszą wielką inwestycje, jaką jest rozbudowa szpitala, pan burmistrz zakończy budowę krytej pływalni i wtedy otworzy się nowa przestrzeń do dyskusji w tym temacie i sposobie współfinansowania.

O innych tematach podejmowanych na sesji opowiemy w kolejnej relacji.Abol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • wojtek
  2019-10-10 17:43:51

  arrow

  Ulica Słowiczyńska to gorszy wstyd aniżeli by Starosta
  biegał bez portek przez centrum miasta. Jeden "buc" buduje szpital, na którego izbie przyjęć umierają ludzie a drugi "buc" basen, na który nie posiada środków, a ludzie dalej nic nie obchodzi.

 • Gościu
  2019-09-29 21:14:22

  arrow

  Ja tam nie wiem kto gdsie lawiruje - ale slowiczynska to droga powiatowa i dlaczego nie jest robiona tak szybko jak do branska do posiadłości rodzinnych ... ? A co z chodnikiem do nowych bloków ? Wiedac dla powiatu miasto się nie liczy. Panowie radni z pisu jak długo wasz kolega z ... będzie wami rządził ? Co do kierowcy - nikt nie mówi o kierowcy a o używaniu samochodu służbowego do celów prywatnych ! Miejmy nadzieje ze ktorys z radnych się odważy i zapyta o rozliczenie i dlaczego samochód nie garazuje pod starostwem.

 • Gosciu
  2019-09-29 21:01:20

  arrow

  Marku jak już się odezwałeś - to miasto ma jeden samochód -Skodę. A powiat w przeciągu roku kupuje dwa z tego toyote w kwocie skody plus wypasiona kia. Marku nie idź ta droga. Trochę powagi.

 • Gosciu
  2019-09-29 11:37:19

  arrow

  Gościu radni moze i wiedza ale mieszkańcy już nie wiedza na co ida ich pieniądze. Tłuku to nie prywatny folwark bobla.

 • Dorota
  2019-09-28 17:06:32

  arrow

  No i bardzo dobrze, niech się budują drogi w terenie, będzie łatwiej wyjechać z miasta.

 • Odpowiedz
  2019-09-28 16:21:34

  arrow

  A przestan ! Nie ma co pytać ! Limuzyna ma rok a tyle już najeździł ze zaraz nowy będzie trzeba kupić. O taki siemiatycki misiewicz :)

 • gość
  2019-09-28 14:36:34

  arrow

  Radni nie muszą tłuku o nic pytać, bo wiedzą ile w budżecie przeznaczyli na zakup samochodu.

 • Maria
  2019-09-28 14:29:33

  arrow

  Proponuje ci mości pytający zapytać też burmistrza o wyjazdy na studia na SGH i MBA, a przy okazji też delegacje, skoro jesteś taki ciekawy

 • gość
  2019-09-28 14:03:34

  arrow

  Pytajniku. Pan burmistrz też sam jeździ służbowym samochodem Skoda Superb, który kosztował 2x tyle co kia i jakoś Ci to nie przeszkadza. Jeżdząc za kierownicą nie trzeba zatrudniac kierowców i jest zdecydowanie taniej. Tak trudno to zrozumieć A może napisz dalczego Pan burmistrz " lawiruje" jak mówił Pan Żabiński w sprawie ulicy Słowiczyńskiej. Rozumiem, trzeba przykryć to lawirowanie tematem zastępczym, oczywiście nie swoim

 • Pytanie
  2019-09-28 12:33:17

  arrow

  A ja poproszę żeby radni obojętnie z której strony politycznej zadali pytanie na sesji : jaki był koszt zakupu kolejnego samochodu służbowego marki KIa ? W jakim celu skoro w poprzednim roku była kupiona nowa toyota ? Jak wszyscy widza służbowym samochodem przemieszcza się vice Bobel ? W jaki sposób rozliczany jest samochód i czy ktoś to kontroluje gdzie i kiedy jeździ ? Dlaczego samochód marki KIA prawie codziennie zaparkowany jest pod domem pana starosty ? Czy na wyjazdy prywatne w tym posiedzenia rad nadzorczych starosta Bobel takze jeździ tym samochodem ? Czy wynagrodzenie pana Bobla jest na tyle małe plus diety z rad nadzorczych ze jeszcze za nasze pieniądze trzeba mu kupować samochód i tankować ?

 • Haha
  2019-09-28 12:14:58

  arrow

  No tak najlepiej vice bob dalej robi co chce i robi w konia mieszkańców Siemiatycz. Sprzedać czsrtajew i robić szpital ale wyczyn manager stulecia. Tylko przez działania boba vice już nic nie zostało do sprzedania w powiecie.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
2

DROHICZYN, 02.08

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.08

Uczta uliczna w Siemiatyczach już w ten weekend

więcej »
3 4 5 6 7 8 9
10 11

DROHICZYN, 11.08

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zaprasza na Wakacje z Wartościami 2020

więcej »
12 13 14 15 16

SIEMIATYCZE, 16.08

Siemiatycka Wieczorna Dycha – nowy termin

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje