R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co z tą wodą?
2018-08-10 16:50:22 Artykuł czytany 447 razy


Od 8 sierpnia na kąpielisku miejskim w Siemiatyczach obowiązuje zakaz kąpieli. Komunikat w tej sprawie wydał Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Siemiatyczach. Dzień wcześniej zakaz kąpieli wprowadził zarządzający kąpieliskiem MOSiR. Decyzja MOSiR-u miała charakter profilaktyczny i spowodowana była dużą ilością glonów. Dla przywrócenia prawidłowej jakości wody zastosowano siarczan miedzi. Sanepid wydając decyzję o zamknięciu kąpieliska jako przyczynę podał zakwit sinic.


Temat jakości wody w siemiatyckim zalewie pojawił się w okresie największych upałów, w czasie kiedy też rekordowa jest ilość turystów w mieście. Zamknięcie kąpieliska początkowo przyjęto ze zrozumieniem, jednak bardzo szybko zaczęto tę sprawę komentować w mediach społecznościowych, szukając winnych sytuacji. W dyskusjach tych podkreślano, że Sanepid wydał zakaz kąpieli po „wizualnej kontroli urzędowej”. W piątek, 10 sierpnia do nieoficjalnej dyskusji, oficjalnie odniósł się Sanepid zamieszczając na swojej stronie oświadczenie, które poniżej w całości publikujemy.

„WYJAŚNIENIE PSSE W SIEMIATYCZACH W SPRAWIE ZANIECZYSZCZENIA WODY W ZALEWIE NR. 2 W SIEMIATYCZACH

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Siemiatyczach informuje, iż o złym stanie wody w Zalewie nr. 2 dowiedziała się w dniu 7.08.2018 r. (wtorek), w wyniku licznych zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców Siemiatycz. Jeszcze tego samego dnia ok. godz. 14:30, pracownicy PSSE w Siemiatyczach wraz z Inspektorem osobiście udali się na kąpielisko, w celu przeprowadzenia urzędowej kontroli. Stwierdzono smugi, kożuch, pianę, woda miała kolor zielony, mętny, galaretowaty o nieprzyjemnym zapachu. W czasie kontroli, kąpielisko było zamknięte, wywieszono czerwoną flagę i na tablicy zamieszczono napis informujący o zakazie kąpieli. Również ratownicy pilnowali przestrzegania zakazu.

Zgodnie z § 9 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli, podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie kontroli wewnętrznej jakości wody w kąpielisku i obowiązanym do zapewnienia podjęcia szybkich i właściwych środków zarządzania, w przypadku uzyskania informacji o niespodziewanej sytuacji, która wywarła lub zgodnie z uzasadnionymi przypuszczeniami może wywrzeć niekorzystny wpływ na jakość wody w kąpielisku oraz na zdrowie osób kąpiących się, jest Organizator Kąpieliska, w tym przypadku dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Z informacji uzyskanych telefonicznie od Organizatora wynikało, iż już w poniedziałek, tj. 06.08.2018 r. Organizator przeprowadził zabieg oczyszczania wody przy zastosowaniu siarczanu miedzi w związku z pojawieniem się zanieczyszczeń, nie informując jednak o tym niezwłocznie organów Inspekcji Sanitarnej. Pierwsze informacje w tym zakresie PSSE w Siemiatyczach otrzymało od mieszkańców.

Dopiero w dniu 8 sierpnia 2018 roku Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Siemiatyczach została oficjalnie pismem poinformowana przez Organizatora o zaistniałym stanie rzeczy. Niezwłocznie zostało wydane Oświadczenie stwierdzające, że woda w kąpielisku nie jest przydatna do kąpieli. W chwili obecnej kąpielisko pozostaje zamknięte do odwołania, tj. do czasu wyeliminowania zagrożenia.

Jednocześnie informuje się, iż nie było możliwe pobranie wody do badania mikrobiologicznego na obecność Enterokoków i Erscherichii coli, z uwagi na trwające czynności oczyszczające przy użyciu silnych związków chemicznych. W związku z przeprowadzanym zabiegiem oczyszczania wody PSSE w Siemiatyczach odstąpiła zatem od pobierania wody na to badanie, gdyż uzyskany wynik byłby niewiarygodny oraz dlatego że w przypadku stwierdzenia sinic przesuwa się termin badania wody. Badanie to zostanie przeprowadzone po zakończonym procesie oczyszczania.

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Siemiatyczach dziękuje mieszkańcom za przekazane informacje dotyczące jakości wody w kąpielisku przy Zalewie nr  2.”

Źródło: www.pssesiemiatycze.org

O temacie tym pisaliśmy wcześniej:


http://podlasie24.pl/siemiatycze/region/sanepid-wydal-decyzje-o-zakazie-kapieli-w-siemiatyckim-zalewie--26c31.html

http://podlasie24.pl/siemiatycze/region/nie-mozna-kapac-sie-w-siemiatyckim-zalewie-26be5.html


ABol/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • gość
  2018-08-11 08:59:49

  arrow

  A czy ten wsypany siarczan miedzi na niezbędne certyfikaty i dopuszczenia? A może jest nielegalny? Czy może niszcząc sinice zabija wiele innych zwierząt i zmienia ekosystem zalewu?

 • siemiatycki pajacyk
  2018-08-11 08:55:52

  arrow

  A gdzie jak zwykle jest jaśnie pan siemiatycki. Pewnie na faceboku uprawia propagandę. Ludzie ocknijcie się i przejrzyjcie na oczy. 8 lat nic nierobienia wychodzi nam bokiem. Gdzie jest BASEN, gdzie ELEKTOCIEPŁOWNIA, gdzie budowa DRÓG, gdzie rozwój miasta. Likwidator szkół.

 • Pawel
  2018-08-10 21:39:15

  arrow

  Pyza nasypal chemii do wody i mowia ze woda klarowna...siarczan.miedzi zabija nie tylko glony ale rwniez inne organizmy wodne...to yak jak rundupem spryskac ziele i mowic patrzcie zero chwastow...ale ile w tym ekologii???

 • mieszkanka siemiatycz
  2018-08-10 17:40:34

  arrow

  CZY KTOŚ ZADAŁ PYTANIE PO JAKIM CZASIE ZASTOSOWANIA SIARCZANU MIEDZI do oczyszczania MOŻNA KORZYSTAĆ Z WODY NA KĄPIELISKU?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

„Kobieta pracująca w PRL” - wystawa plenerowa w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Malarstwo Danuty Murawskiej w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »
5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Piracka przygoda na siemiatyckiej plaży

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07

Wystawa prac Aleksandry Tobota

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07 14:00

II Zawody sołeckie gminy Siemiatycze - zgłosiło się aż 13 sołectw

więcej »
8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.07

Pierwsza wyprzedaż garażowa w Mielniku

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.07 18:00

Mielnik: IV Nadbużańska Noc Kabaretowa

więcej »
13

DROHICZYN, 13.07

Msza św. dziękczynna za posługę pasterską bpa Tadeusza Pikusa

więcej »

DROHICZYN, 13.07

Potańcówka w Drohiczynie

więcej »

KRAJ, 13.07 12:00 - 14.07 00:00

I Festiwal Smaków Food Trucków w ramach Dni Grajewa

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.07

LOTTO Poland Bike Marathon jedzie na Podlasie

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.07

Piknik „Rodzina jest najważniejsza” w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.07 12:00

XI Zajazd Wysokomazowiecki

więcej »
15 16 17 18 19 20

SIEMIATYCZE, 20.07

7. Plaża party w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.07

Mistrzostwa Siemiatycz w siatkówce plażowej w kategorii mężczyzn

więcej »

DROHICZYN, 20.07

Turniej siatkówki plażowej w Drohiczynie

więcej »
21

SIEMIATYCZE, 21.07

Dni Siemiatycz – Siła muzyki Radia ZET w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Kolorowa Baloniada na siemiatyckiej plaży

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Street Workout – podciąganie na drążku na ilość powtórzeń

więcej »
22 23 24 25 26 27 28

SIEMIATYCZE, 28.07 10:30

Czeremcha: Turniej Szachowy o Puchar św. Krzysztofa

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje