R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury
2018-09-13 13:25:28 Artykuł czytany 108 razy


„Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury” to nazwa projektu, którego celem jest wzbogacenie oferty kulturalnej i edukacyjnej dla mieszkańców miasta i regionu. Projekt zakłada efektywne wykorzystanie opuszczonego budynku po dawnym dworcu PKP w Hajnówce i stworzenie w nim tętniącego życiem kulturalnym i społecznym miejsca.


W sobotę, 15 września w Hajnówce, w budynku dawnego dworca PKP zostaną zaprezentowane założenia i cele  projektu „Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury”. Idea tego projektu jest bardzo prosta w formule, ale jej sukces zależy od tego, jak bardzo w ten projekt zaangażują się sami mieszkańcy Hajnówki.

Pomysłodawcami „Hajnówki Centralnej” jest Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, czyli Dariusz Skibiński (twórca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep). Jak sam przyznaje, już od dłuższego czasu zastanawiał się, jak efektywnie i z korzyścią dla lokalnej społeczności wykorzystać opuszczony budynek po dawnym dworcu PKP w Hajnówce. Pierwsze rozmowy na ten temat z władzami miasta zaczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Rozmowy udane, bo jeszcze przed tegorocznymi wakacjami burmistrz i radni na sesji podjęli decyzję o bezpłatnym przekazaniu gmachu na okres 20 lat.
„Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury” korespondują z projektem Miasta Hajnówka „Hajnówka OdNova” realizowanego wspólnie z OWOP.

Budynek ma służyć lokalnej społeczności, a będą w nim realizowane zadania artystyczne, społeczne, kulturalne. W sobotę, 15 września będzie pierwsza możliwość , by przyjrzeć się bliżej tej koncepcji. Wprawdzie sam gmach dawnego dworca nie jest jeszcze przystosowany do użytkowania, ale już stanowi miejsce inspiracji – o czym będą mogli się przekonać wszyscy ci, którzy zechcą tego dnia zajrzeć do Hajnówki Centralnej.

I tak już o godz. 17:00 w sobotę, 15 września, w jurcie obok budynku dworca zostanie zaprezentowany spektakl „Syn Księżyca” (spektakl dla dorosłych), a o godzinie 18:00 Dariusz Skibiński zaprezentuje we foyer budynku założenia projektu „Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury”. Będzie też możliwość obejrzenia wernisażu „Historie utkane z nici”. Wieczór zakończy potańcówka „Aksamitny letni wieczór” w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej „Szczyty”, które jako pierwsze zgłosiło swoją propozycję do „Hajnówki Centralnej”.

- Naszym celem jest wzbogacenie oferty kulturalnej i edukacyjnej dla mieszkańców miasta i regionu – mówi Agata Rychcik-Skibińska. – Chcemy, by Hajnówka Centralna miała naprawdę szeroki zakres działalności: od warsztatów, wystaw, przez organizowanie imprez kulturalnych, czy choćby oferując miejsce rezydencji artystycznych. Ma to tworzyć coś w rodzaju hajnowskiego klastra edukacyjno-kulturalnego i ekonomii społecznej, co z kolei idealnie wpisuje się w ideę projektu realizowanego przez miasto „Hajnówka OdNova”.

Dariusz Skibiński, który poza organizowaniem festiwalu teatralnego Wertep, zajmuje się także działalnością edukacyjna, ale przede wszystkim prowadzi Teatr A3 zaznacza: - Nie chcemy sami jako Teatr, animatorzy kultury, monopolizować tego miejsca. Wręcz przeciwnie naszym celem jest, aby wszyscy mieli do niego swobodny dostęp. Każda inicjatywa będzie mile widziana.
- Ciągle powtarzam, że u nas nie ma złych pomysłów. Na Dworcu każdy jest u siebie – kończy Agata Rychcik-Skibiński.

15.09 SOBOTA
17.00 – „SYN KSIĘŻYCA” A3TEATR. Spektakl powstał z inspiracji hiszpańskiej Piosenki "Hijo de la Luna”. Drewniane pudełko ozdobione magicznymi i malowanymi motywami zawiera więcej niż małą scenę i lalki. Opowieść snuta w cygańskiej atmosferze jest metaforą, że rzeczywistość nie zawsze jest tym, co jest w zasięgu wzroku. Dlatego marionetki -  cygański bard wraz ze skrzypkiem i tancerzem opowiadają starożytną legendę pełną magii i fascynacji. 
18.00 – „HAJNÓWKA CENTRALNA” Prezentacja projektu 
18.30 – „HISTORIE UTKANE Z NICI” – WERNISAŻ /rotacyjnie do 20.00/
19.00 – „AKSAMITNY LETNI WIECZÓR” potańcówka

GDZIE :
„Hajnówka Centralna”,
W i  przy budynku dworca
ul. Kolejowa 1Inf. pras.


Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

BIELSK PODL., 06.01

Orszak Trzech Króli️ w Brańsku

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:20

Ciechanowiec zaprasza na Orszak Trzech Króli

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 12:00

Ulicami Siemiatycz po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli

więcej »
7 8 9 10 11 12 13

SIEMIATYCZE, 13.01

3. Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Ciechanowcu

więcej »

DROHICZYN, 13.01

Żubr Drohiczyn zagra z KS Grabówka

więcej »
14 15

SIEMIATYCZE, 15.01

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.01

Muzyczny Dzień Babci i Dziadka

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Bezpłatne badania mammograficzne w Siemiatyczach

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.01

Sylwester Domański wystąpi w Ciechanowcu

więcej »
19 20

SIEMIATYCZE, 20.01

Kolędowa niedziela w Rogawce

więcej »
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje