Graffiti wykonało Stowarzyszenie Bioregion (wówczas nosiło nazwę Na Wschodzie), archiwalna fotografia graffiti pochodzi ze zbiorów internetowych stowarzyszenia.
Przez lata graffiti mocno ucierpiało na jakości, farba odpadała, postacie zanikały, nie było chętnych by naprawić obraz. Teraz już go nie ma. Na murku gdzie namalowano panoramę dawnych Siemiatycz, dziś znajduje się współczesne graffiti, które w całości zakryło reprodukcję obrazu Charytona.
Józef Charyton urodził się 8 listopada 1909 roku we wsi Krupice. W latach sześćdziesiątych przeprowadził się do Siemiatycz, zmarł w roku 1975. Pozostawił po sobie niezliczoną ilość obrazów, które znaleźć można w wielu domach w okolicy, w Urzędzie Miasta Siemiatycze, w Siemiatyckim Ośrodku Kultury.
Historyk sztuki ks. Norbert Mojżyn w pracy „Symboliczna wartość obrazowania zagłady w malarstwie Józefa Charytona” tak pisał o odejściu i spuściźnie malarza: „Charyton zmarł w wyniku nałogowego palenia papierosów i zaawansowanej choroby nowotworowej płuc w nocy z 8 na 9 lutego 1975 roku, stając się w pewnym sensie ofiarą swojej własnej pasji twórczej. Zaniedbał troskę o stan zdrowia, próbując sprostać dziesiątkom zamówień, jakie w ostatnich latach jego życia obficie do niego spływały. W ten sposób śmierć stała się poniekąd częścią świadectwa dawanego przeszłości, która choć bezpowrotnie minęła, pozostaje na jego obrazach.”
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
ABol/DW