R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

II Gala Wolontariatu była okazją do docenienia osób, które bezinteresownie pomagają innym
2020-10-20 14:15:34 Artykuł czytany 318 razy


W poniedziałek, 19 października w Siemiatyczach odbyła się II Gala Wolontariatu organizowana przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Stowarzyszenie Centrum na Wschodzie.


Podczas gali najaktywniejsi wolontariusze zostali uhonorowani nagrodami in. Łukasza Glinko, laureatami zostali:

- Irena Dmitruk, reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Orli. Pani Irena aktywnie uczestniczy we wszelkich akcjach organizowanych przez GOK, jak mówią o niej – jest serdeczna, podejmuje inicjatywę, organizuje akcje, spotkania, wystawy, daje przykład innym „Anioł orlański” bez którego nie obejdzie się żadna impreza, zebranie, warsztaty, spotkanie integracyjne i kulturalne.

- Sławomir Kobus, uczestnik WTZ W Dołubowie. PełnoAktywny wolontariusz, angażuje się w wolontariat akcyjny,  pomaga w malowaniu ścian, tworzeniu rękodzieła, uczestniczy w zbieraniu karmy dla zwierząt m.in. w akcjach  Człowieku podaj łapę wsparcie dla podopiecznych PSIEmiatycze i schroniska Ciapek.

- Andrzej Krasowski, Dekanalny Oddział Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS W Bielsku Podlaskim. Koordynuje 3 zbiórki żywności w roku, poszukuje wolontariuszy, organizuje ich pracę i pracuje razem z nimi, założyciel i administrator grupy Młodzi dla Filipa Łukaszuka, wymyśla i koordynuje akcje pomocowe.

Nagrody przyznano po raz drugi, a ich patronem jest Łukasz, młody chłopak z gminy Dziadkowice, który zmarł po długiej i ciężkiej walce z nowotworem. Łukasz gonił swoje marzenia, realizował pasję, zdał wzorowo maturę i dostał się na wymarzone studia – do Wojskowej Akademii Technicznej po ukończeniu której miał zostać oficerem Wojska Polskiego. Chciał wyjeżdżać na misje, angażować się w pomoc humanitarną i dzięki temu też pomagać innym. W 2012 roku zachorował na  ostrą białaczkę limfoblastyczną. W jego walkę o życie zaangażowali się znajomi, rodzina i wiele, wiele osób, których nigdy wcześniej nie spotkał. W mediach społecznościowych jego walkę o marzenia obserwowało prawie 20 tys. ludzi, wszyscy z nadzieją, że będzie to walka zwycięska. 29 listopada 2017 roku, po 5 latach zmagań z chorobą, Łukasz odszedł. Organizatorzy gali za zgodą rodziny śp. Łukasza Glinko, jego imieniem nazwali nagrody przyznawane wolontariuszom.

Kilkoro wolontariuszy zostało wyróżnionych: Angelika Boruc - Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Siemiatyczach, Magdalena Iwaniuk - Klub Wolontariusza „W Jedną stronę” SP 5 Bielsk Podlaski, Ruszkiewicz Anna uczestnik WTZ W Dołubowie, Anna Niesteruk liderka wolontariatu MFT Wertep, Wiktoria Rakowska - Klub Wolontariusza „W Jedną stronę” SP 5 Bielsk Podlaski, Krystyna Szymańska - Stowarzyszenie „Nasza Tradycja”, Damian Zyrczuk-Żar- uczeń Szkoły Podstawowej z DJB w Orli.

Podczas gali wręczono też certyfikaty „Miejsc Dostępnych dla Wszystkich”, zwracano uwagę na dostępność różnorodnych miejsc i wydarzeń dla osób ze szczególnymi potrzebami, dla osób z niepełnosprawnościami, dla seniorów, czy kobiet w ciąży. Podkreślano, że liczy się zarówno dostosowanie przestrzeni do szczególnych potrzeb różnych osób, jak i życzliwość w ich traktowaniu.

Statuetki „Miejsc Dostępnych dla Wszystkich” otrzymali:

- Gminny Ośrodek Kultury w Orli uzasadniając, że jest to dobry przykład, że także w gminie wiejskiej można zadbać, aby wszyscy mieszkańcy mieli nieograniczony dostęp do kultury. Doceniono też przygotowanie kadry placówki do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, z seniorami, za otwartość i zainteresowanie potrzebami różnych grup mieszkańców.

- Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie nagrodzono za szczególną dbałość o to, aby z atrakcji Centrum mogły także skorzystać osoby poruszające się na wózku, w tym z odpowiednio zaprojektowanego symulatora pływania kajakiem. Uznano, że to dobry kierunek, aby turystyka kajakowa stała się także dostępna dla wszystkich.

- Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim została doceniona za to, że jej budynek jest nie tylko otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale także sensorycznymi, zwłaszcza osób niewidomych i słaboowidzących. Placówka ma też szeroką i stale rozwijaną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Kandydatura ta została zgłoszona przez użytkowniczkę, która pochwaliła podejście pracowników Biblioteki: „Wykazują się oni dużą elastycznością i zrozumieniem dla trudnych zachowań osób z zaburzeniami. Wychodzą z inicjatywą i sercem na przeciw potrzebom osób niepełnosprawnych”.

- Wyróżniono: Pustelnię Sękalik; Samochodowo-Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny i Bielski Dom Kultury.

Gala była podsumowaniem projektu „Pełnoaktywni wolontariusze”. Odbyła się dyskusja pod hasłem „A co ja mogę”, którą prowadziły Jolanta Sobesiuk i Katarzyna Kamecka-Lach, wraz z zaproszonymi gośćmi.

W debacie wzięli udział zaproszeni eksperci, którzy dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi aktywności społecznej i działań wolontariackich, wśród gości gali byli: pani Agata Rychcik-Skibińska reprezentująca działające w Hajnówce, Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” oraz A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń, pomysłodawców i realizatorów Festiwalu Wertep, zajmująca się wolontariatem międzynarodowym z programu Erasmus +; pani Justyna Zalewska vice manager Regionu Białystok działająca w Szlachetnej Paczce; pani Karina Jaroszewicz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Orli, prowadząca zajęcia wielopokoleniowe, m.in. jedyną w Polsce grupę seniorów kodujących; ksiądz Sławomir Jarocewicz dyrektor Dekanalnego Ośrodka Pomocy ELEOS z Bielska Podlaskiego i pani Beata Małkińska pomysłodawczyni i założycielka grupy nieformalnej „Bielskie Babeczki szyją Maseczki”.

II Gala Wolontariatu została objęta patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajABol/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Talerz zdrowego żywienia - trzy kroki do zdrowia
2020-11-26 11:59:00 Kategoria:

W październiku 2020 roku na Narodowym Kongresie Żywieniowym ogłoszono nowe "Zalecenia zdrowego żywienia" w formie graficznej talerza zamiast piramidy. Grafice talerza...

więcej »


foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »
foto

Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
2020-11-26 20:03:00 Kategoria:

Szukasz dobrego i sprawdzonego miejsca do naprawy swoich czterech kółek? Bialskie pogotowie ma w swojej ofercie auto serwis, misja pozostaje jednak ta sama: troska o...

więcej »
foto

O czym powinieneś wiedzieć przed kupnem patelni stalowej?
2020-11-26 13:10:39 Kategoria:

Stal nierdzewna jest wszędzie: w naczyniach kuchennych, sztućcach, urządzeniach, konstrukcjach budowlanych, implantach, broni… lista jest długa. Ale jeśli szukasz patelni...

więcej »
foto

Gdzie przechowywać chleb? - wybieramy nowoczesny chlebak
2020-11-24 10:41:56 Kategoria:

Pieczywo wymaga odpowiedniego przechowywania, by mogło utrzymać świeżość i smak. Dowiedz się, jak dobrać najlepszy chlebak do współczesnego wnętrza.

więcej »
foto

Siły natury w walce z trądzikiem
2020-11-24 10:32:42 Kategoria:

Problem trądziku nęka większość nastolatków, ale też sporą część dorosłych. Jednak wciąż niewiele z osób zmagających się z tą nieprzyjemną przypadłością...

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-11-23 12:49:11 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jaki drapak warto wybrać?
2020-11-21 08:11:42 Kategoria:

Kocie meble służą nie tylko rozładowaniu nadmiaru energii u zwierzaków, ale również stanowią pewnego rodzaju ostoję. W końcu drapaki dla kotów to przedmioty...

więcej »

Siemiatycze

w lewoListopad 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.11

Biblioteka zaprasza na spotkanie on line

więcej »
6 7 8
9 10 11

SIEMIATYCZE, 11.11

Ciechanowiec – Święto Niepodległości online

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

11 Listopada w Mielniku

więcej »

DROHICZYN, 11.11 10:00

Drohiczyn uczci 102. rocznicę odzyskania niepodległości

więcej »
12 13 14

DROHICZYN, 14.11 21:00

Spotkanie Wojowników Maryi online

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.11

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach znów otwarty

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje