R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jak dojechać na rehabilitację do Bacik i czy pomoże w tym 10 taczek asfaltu?, czyli po sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego
2018-09-14 08:16:01 Artykuł czytany 327 razy


W czwartek, 13 września odbyła się 36 - ta sesja Rady Powiatu Siemiatyckiego w tej kadencji. Rada wyraziła zgodę na dwie inwestycje drogowe: przebudowę drogi powiatowej nr 1725B Kosiarka Stara – Żery – Pobikry i drogę powiatową nr 1716B od drogi wojewódzkiej 693 do miejscowości Nurczyk.


Wprowadzone zmiany w budżecie dotyczyły w dużej mierze zakończonych inwestycji i zadań, więc o kwoty wynikające z tych rozliczeń zwiększano lub zmniejszano odpowiednie paragrafy. Ponadto przeznaczono m.in. 55 tys. zł na zakup systemu konferencyjnego na potrzeby starostwa, to dotyczy wymogu rejestracji sesji i głosowań, który zacznie wkrótce obowiązywać. Wśród dochodów wprowadzono do budżetu m.in. 1.208.159,00 zł - to promesa z budżetu państwa na przebudowę drogi powiatowej nr 1728B od drogi krajowej 62 do Minczewa. Ta droga powiatowa na terenie gminy Drohiczyn została uszkodzona w lipcu 2016 roku w wyniku gwałtownej ulewy. Część drogi już odbudowano. Jak deklaruje powiat, kolejny odcinek zostanie wybudowany jeszcze w tym roku.

Łączenie przyjęto 10 uchwał, wszystkie jednogłośnie, na co zwrócił uwagę starosta siemiatycki Jan Zalewski, mówiąc – Aż szkoda, że się kadencja kończy, skoro rada jest taka zgodna. Podkreślił przy tym, że wyniki głosowania pokazują, że projekty uchwał są bardzo dobrze przygotowane.
Radna Irena Wysocka przeczytała i złożyła na piśmie zapytanie poparte podpisami kilkunastu osób w sprawie drogi Mielnik – Maćkowiecze, ponowiła też prośbę o zamontowanie barierki na trasie do Mielnika. Działania te mają poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatowych na terenie gminy Mielnik. O sprawach tych radna mówiła kilka miesięcy temu, wracając do tematu poprosiła o odpowiedź na piśmie, więc na sesji odpowiedź nie padła.

Kilka pytań miał radny Mikołaj Żabiński. Dziękował za rozpoczęcie prac przygotowujących do przebudowy ulicy Słowiczyńskiej, pytał na jakim etapie jest zadanie i dlaczego nie ma go w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Wyjaśniono, że w połowie sierpnia zlecono wykonanie projektu przebudowy, ma on być gotowy do końca br. Dyrektor Dróg Powiatowych podkreślał, że to duże zadanie, bo obejmuje przebudowę kanału deszczowego, przełożenie linii telekomunikacyjnej i energetycznych, dlatego kosztorys będzie dopiero po ukończeniu projektu. Starosta Jan Zalewski dopowiedział, że w prognozie finansowej nie ma tego zadania, bo nie wpisuje się do tego dokumentu zadań na zapas.
W kwietniu tego roku siemiatycki szpital w swojej placówce w Bacikach Średnich koło Siemiatycz uruchomił ośrodek rehabilitacji dziennej. Ośrodek przeznaczony jest dla pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, po  urazach, wypadkach, zabiegach operacyjnych, w przebiegu schorzeń reumatologicznych i neurologicznych. Możliwość tej formy rehabilitacji pozytywnie ocenił na sesji radny Mikołaj Żabiński, ale zwracał uwagę, że pacjenci, a szczególnie osoby starsze mają problem z dojazdem. Autobusy PKS Nova są dwa na dobę. Chociaż to tylko kilka kilometrów od Siemiatycz,  komunikacja miejska tam nie dojeżdża - zwracał uwagę radny. Proponował, by dogadać się w tej sprawie z PKS Nova lub by autobusy miejskie, które kończą trasę na ul. Słowiczyńskiej i stoją w zatoczce autobusowej 20 minut dojeżdżały do Bacik. Dyskusja wywiązała się wokół tego czyje to kompetencje i kto mógłby i powinien się tym zająć. Wicestarosta Marek Bobel wskazał, że to miasto i gmina Siemiatycze powinny porozumieć się w tej sprawie. Wicestarosta podając termin najbliższej sesji rady gminy Siemiatycze zasugerował, że tam należy udać się w sprawie transportu do Bacik, które leżą na terenie gminy.
Radny Żabiński mówił też o kiepskiej jakości drogi do samego ośrodka. Starosta poinformował, że zarządcą drogi do ośrodka w Bacikach jest gmina Siemiatycze (do mostku), a dalej Nadleśnictwo Nurzec. Informacja ta nie była wystarczająca dla radnego, sugerował że nadleśnictwo może nie być zainteresowane remontem drogi, a zdaniem radnego wystarczyłoby 10 taczek asfaltu, by naprawić sytuacje. Starosta przypomniał, że powiat nie może wchodzić w kompetencje zarządców dróg, a może ich jedynie inspirować do działania.

Kolejne pytanie radnego Żabińskiego dotyczyło szpitala, pytał czy w planach rozbudowy jest uruchomienie dodatkowych poradni, szczególnie tych, o które proszą osoby starsze. Obecny na sesji zastępca dyrektora ds. medycznych - dr Lech Hackiewicz zapewniał, że znane są potrzeby i oczekiwania mieszkańców powiatu w sprawach opieki medycznej. Wyjaśnił, że po przeanalizowaniu lokalnego rynku medycznego stwierdzono, że najbardziej oczekiwane są poradnie endokrynologiczna i urologiczna. Zastrzegł jednak, że ich uruchomienie uzależnione jest od kontraktu z NFZ ale też od znalezienia lekarzy z odpowiednimi kwalifikacjami.

Na koniec sesji przewodniczący rady Krzysztof Andruszkiewicz zwrócił uwagę na prowadzoną zbiórkę na zakup wózka dla 15 letniej Pauli z Narojk w gminie Drohiczyn. Zachęcił do wsparcia tej akcji.ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.11

Porządek Mszy Świętych i procesji 1 i 2 listopada w Siemiatyczach, Drohiczynie i Ostrożanach

więcej »
2

SIEMIATYCZE, 02.11

Porządek Mszy Świętych i procesji 1 i 2 listopada w Siemiatyczach, Drohiczynie i Ostrożanach

więcej »
3 4

DROHICZYN, 04.11

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
5 6 7 8

SIEMIATYCZE, 08.11

27. Siemiatyckie Biegi Niepodległości

więcej »
9 10

DROHICZYN, 10.11

Koła różańcowe będą modlić się w intencji Ojczyzny

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11 18:00

3. Festiwal Pieśni i Tańców Polskich z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Naszej Biało - Czerwonej”

więcej »
11

SIEMIATYCZE, 11.11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mielniku

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

Po raz 6. odbędzie się „Siemiatycka 11-godzinna Sztafeta Niepodległości”

więcej »

DROHICZYN, 11.11

Obchody Święta Niepodległości w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

Gmina Siemiatycze zaprasza na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

11 listopada w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Ciechanowiec

więcej »
12 13 14 15 16

SIEMIATYCZE, 16.11

Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej 2018

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.11

Rekolekcje Kół Żywego Różańca i Wspólnot Maryjnych

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.11

Memoriał Szachowy Władysława Olszewskiego

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.11

Harcerze zapraszają na grę miejską

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.11

Rekolekcje Kół Żywego Różańca i Wspólnot Maryjnych

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.11 15:00

W Mielniku odbędzie się 12. Przegląd Pieśni Religijnej „Cecyliada 2018”

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.11

Rekolekcje Kół Żywego Różańca i Wspólnot Maryjnych

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.11

Wystawa poplenerowa w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.11

100 Morsów na 100-lecie Niepodległości – Ciechanowiec zaprasza

więcej »
19 20

SIEMIATYCZE, 20.11

Konferencja w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie

więcej »
21

SIEMIATYCZE, 21.11

Mobilna Akademia Młodych Orłów po raz kolejny zagości w Siemiatyczach

więcej »
22 23

SIEMIATYCZE, 23.11

Jesienne Trele za tydzień – trwa rejestracja uczestników

więcej »

DROHICZYN, 23.11

KSM zaprasza na rekolekcje dla młodzieży

więcej »
24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje