R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jak dojechać na rehabilitację do Bacik i czy pomoże w tym 10 taczek asfaltu?, czyli po sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego
2018-09-14 08:16:01 Artykuł czytany 317 razy


W czwartek, 13 września odbyła się 36 - ta sesja Rady Powiatu Siemiatyckiego w tej kadencji. Rada wyraziła zgodę na dwie inwestycje drogowe: przebudowę drogi powiatowej nr 1725B Kosiarka Stara – Żery – Pobikry i drogę powiatową nr 1716B od drogi wojewódzkiej 693 do miejscowości Nurczyk.


Wprowadzone zmiany w budżecie dotyczyły w dużej mierze zakończonych inwestycji i zadań, więc o kwoty wynikające z tych rozliczeń zwiększano lub zmniejszano odpowiednie paragrafy. Ponadto przeznaczono m.in. 55 tys. zł na zakup systemu konferencyjnego na potrzeby starostwa, to dotyczy wymogu rejestracji sesji i głosowań, który zacznie wkrótce obowiązywać. Wśród dochodów wprowadzono do budżetu m.in. 1.208.159,00 zł - to promesa z budżetu państwa na przebudowę drogi powiatowej nr 1728B od drogi krajowej 62 do Minczewa. Ta droga powiatowa na terenie gminy Drohiczyn została uszkodzona w lipcu 2016 roku w wyniku gwałtownej ulewy. Część drogi już odbudowano. Jak deklaruje powiat, kolejny odcinek zostanie wybudowany jeszcze w tym roku.

Łączenie przyjęto 10 uchwał, wszystkie jednogłośnie, na co zwrócił uwagę starosta siemiatycki Jan Zalewski, mówiąc – Aż szkoda, że się kadencja kończy, skoro rada jest taka zgodna. Podkreślił przy tym, że wyniki głosowania pokazują, że projekty uchwał są bardzo dobrze przygotowane.
Radna Irena Wysocka przeczytała i złożyła na piśmie zapytanie poparte podpisami kilkunastu osób w sprawie drogi Mielnik – Maćkowiecze, ponowiła też prośbę o zamontowanie barierki na trasie do Mielnika. Działania te mają poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatowych na terenie gminy Mielnik. O sprawach tych radna mówiła kilka miesięcy temu, wracając do tematu poprosiła o odpowiedź na piśmie, więc na sesji odpowiedź nie padła.

Kilka pytań miał radny Mikołaj Żabiński. Dziękował za rozpoczęcie prac przygotowujących do przebudowy ulicy Słowiczyńskiej, pytał na jakim etapie jest zadanie i dlaczego nie ma go w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Wyjaśniono, że w połowie sierpnia zlecono wykonanie projektu przebudowy, ma on być gotowy do końca br. Dyrektor Dróg Powiatowych podkreślał, że to duże zadanie, bo obejmuje przebudowę kanału deszczowego, przełożenie linii telekomunikacyjnej i energetycznych, dlatego kosztorys będzie dopiero po ukończeniu projektu. Starosta Jan Zalewski dopowiedział, że w prognozie finansowej nie ma tego zadania, bo nie wpisuje się do tego dokumentu zadań na zapas.
W kwietniu tego roku siemiatycki szpital w swojej placówce w Bacikach Średnich koło Siemiatycz uruchomił ośrodek rehabilitacji dziennej. Ośrodek przeznaczony jest dla pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, po  urazach, wypadkach, zabiegach operacyjnych, w przebiegu schorzeń reumatologicznych i neurologicznych. Możliwość tej formy rehabilitacji pozytywnie ocenił na sesji radny Mikołaj Żabiński, ale zwracał uwagę, że pacjenci, a szczególnie osoby starsze mają problem z dojazdem. Autobusy PKS Nova są dwa na dobę. Chociaż to tylko kilka kilometrów od Siemiatycz,  komunikacja miejska tam nie dojeżdża - zwracał uwagę radny. Proponował, by dogadać się w tej sprawie z PKS Nova lub by autobusy miejskie, które kończą trasę na ul. Słowiczyńskiej i stoją w zatoczce autobusowej 20 minut dojeżdżały do Bacik. Dyskusja wywiązała się wokół tego czyje to kompetencje i kto mógłby i powinien się tym zająć. Wicestarosta Marek Bobel wskazał, że to miasto i gmina Siemiatycze powinny porozumieć się w tej sprawie. Wicestarosta podając termin najbliższej sesji rady gminy Siemiatycze zasugerował, że tam należy udać się w sprawie transportu do Bacik, które leżą na terenie gminy.
Radny Żabiński mówił też o kiepskiej jakości drogi do samego ośrodka. Starosta poinformował, że zarządcą drogi do ośrodka w Bacikach jest gmina Siemiatycze (do mostku), a dalej Nadleśnictwo Nurzec. Informacja ta nie była wystarczająca dla radnego, sugerował że nadleśnictwo może nie być zainteresowane remontem drogi, a zdaniem radnego wystarczyłoby 10 taczek asfaltu, by naprawić sytuacje. Starosta przypomniał, że powiat nie może wchodzić w kompetencje zarządców dróg, a może ich jedynie inspirować do działania.

Kolejne pytanie radnego Żabińskiego dotyczyło szpitala, pytał czy w planach rozbudowy jest uruchomienie dodatkowych poradni, szczególnie tych, o które proszą osoby starsze. Obecny na sesji zastępca dyrektora ds. medycznych - dr Lech Hackiewicz zapewniał, że znane są potrzeby i oczekiwania mieszkańców powiatu w sprawach opieki medycznej. Wyjaśnił, że po przeanalizowaniu lokalnego rynku medycznego stwierdzono, że najbardziej oczekiwane są poradnie endokrynologiczna i urologiczna. Zastrzegł jednak, że ich uruchomienie uzależnione jest od kontraktu z NFZ ale też od znalezienia lekarzy z odpowiednimi kwalifikacjami.

Na koniec sesji przewodniczący rady Krzysztof Andruszkiewicz zwrócił uwagę na prowadzoną zbiórkę na zakup wózka dla 15 letniej Pauli z Narojk w gminie Drohiczyn. Zachęcił do wsparcia tej akcji.ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
REKLAMA
joachimianna.pl

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.09

9. Biesiada Mielnicka już w sobotę

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.09

Obrazy w bibliotece

więcej »
2

DROHICZYN, 02.09 16:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.09 10:00

Wojewódzka i Diecezjalna Inauguracja Nowego Roku Szkolnego odbędzie się w gminie Siemiatycze

więcej »
4 5 6

SIEMIATYCZE, 06.09 13:00

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej biblioteki w Siemiatyczach

więcej »
7 8

SIEMIATYCZE, 08.09

Narodowe Czytanie w Ciechanowcu

więcej »
9

DROHICZYN, 09.09

Dożynki Gminy Drohiczyn

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.09 14:00

Narodowe Czytanie i Piknik NGO w Siemiatyczach

więcej »
10 11

SIEMIATYCZE, 11.09

Sybiracy – wystawa w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.09 10:00

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych

więcej »
13 14

SIEMIATYCZE, 14.09

Mistrzostwa Siemiatycz w Biegach Krótkich 2018

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.09

W Siemiatyczach odbędzie się sympozjum - Wolność w trzeźwości

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.09

Pielgrzymka rowerowa Drohiczyn - Ostrożany

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.09

Muzeum w terenie - 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Siemiatyczach

więcej »
16

DROHICZYN, 16.09

Zaproszenie na Powakacyjny Dzień Wspólnoty Oazowej

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.09 09:20

Diecezjalne obchody Dnia Sybiraka w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.09 12:00

Z Ciechanowca wyruszy Rajd Rowerowy „Szlakiem Pamięci”

więcej »
17 18 19 20 21 22

SIEMIATYCZE, 22.09 16:00

Dzień bez samochodu i sprzątanie świata – jesienne inicjatywy w Siemiatyczach

więcej »
23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje