R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ligawki w roli głównej
2022-12-04 18:29:51 Artykuł czytany 576 razy


Po raz 41. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Przed dwa dni grudniowe powietrze niosło w świat dźwięk ligawek, bazunów, trombitów, rogów pasterskich i wielu innych instrumentów pasterskich.


Zaczęło się bardzo skromnie wspominała dyrektor muzeum Dorota Łapiak – w pierwszym konkursie po wielkich namowach ówczesnego dyrektora muzeum i pomysłodawcy wydarzenia Kazimierza Uszyńskiego wzięło udział 7 wykonawców. Po 41. latach są to już setki muzykujących dorosłych, dzieci i seniorów, którzy przyjeżdżają do Ciechanowca. Do tegorocznego konkursu zgłosili się uczestnicy z całej Polski – z Podlasia i Mazowsza, kaszubi i górale – a także goście zza granicy – ze Słowacji, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Zabrakło w tym roku wykonawców z Ukrainy, jednak pamiętano od nich w czasie koncertów dedykując grę tych, którzy mogli przyjechać.

Kategorią, która wzbudza najwięcej emocji są ligawki – tradycyjny instrument pasterski, od którego wszystko się zaczęło – instrument który odchodził w niepamięć, a dzięki konkursowi przetrwał i dziś (nie tylko w czasie konkursu) zwiastuje czas Adwentu.

Pierwszą nagrodę w kategorii ligawki – dorośli (18-64 lata) zdobył Mateusz Zalewski z Dobrego (woj. mazowieckie), drugie miejsce zajął Teodor Niemyjski z Ciechanowca, a trzecią ex aequo przyznano Pawłowi Bondarczukowi z Wieski Wieś (gm. Jabłonna Lacka) i Pawłowi Fiedorukowi z Ciechanowca.

Wśród seniorów pierwszą nagrodę otrzymał Johan Klein Willink z Eibergen (Holandia), spośród dzieci do lat dziesięciu - Kuba Muciński z Łochowa, wśród młodzieży (11-17 lat) - Łukasz Radziszewski z Boguszy Starych.
    
Grę na instrumentach pasterskich w konkursie w Ciechanowcu oceniało Jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Członek Rady Muzeum działającej przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu; dr Artur Gaweł - etnograf, wieloletni członek komisji konkursowej Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich; Przewodniczący Jury - dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; dr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; Andrzej Klejzerowicz - kowal, budowniczy ludowych instrumentów dętych, wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
    
Przesłuchania konkursowe odbyły się w sobotę, 3 grudnia wystąpiło wówczas blisko dwustu wykonawców, z których najmłodszy miał 2 lata, najstarszy niemal 90. przesłuchania konkursowe uzupełniane były występami zaproszonych kapel. Drugiego dnia w niedzielę, 4 grudnia uroczyście ogłoszono wyniki i podsumowano konkurs, finałem był koncert galowy.
  
Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestnicy konkursu wzięli udział w Mszy Św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który mówił do zgromadzonych: - W świecie żyjącym po swojemu, hołdującym pogańskim wartościom mamy oddychać Bożym Słowem i z wiarą czekać na spotkanie z Chrystusem, które nie tyle zabierze nam dobra uzbierane w świecie, co otworzy przed nami prawdziwe skarby wiecznej szczęśliwości. Nawiązując bezpośrednio do powodu spotkania muzyków zwracał uwagę na związek instrumentów pasterskich z Adwentem: - Uczestniczymy dziś w ciechanowieckiej świątyni w konkursie gry na instrumentach pasterskich, chcemy go rozumie nie tylko jako rywalizację muzyków pod względem umiejętności technicznych i talentów muzycznych, ale chcemy to spotkanie traktować jako piękny element adwentowego ceremoniału, a nawet jako narzędzie duszpasterskie, bo ligawki i inne instrumenty pasterskie swoim dźwiękiem dają znak do działania, budzą z uśpienia, zagubionych wzywają do powrotu, budują wspólnotę, odstraszają wrogów.
    


Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego objęty został patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.

GALERIA ZDJĘĆ 1
GALERIA ZDJĘĆ 2
ABol
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ponad 200 mln zł od rządu na inwestycje drogowe w...
2023-02-07 17:30:49 Kategoria: Wieści Podlaskie

Rozpoczną się budowy i przebudowy ponad 60 dróg powiatowych i ponad 100 gminnych. Środki na ten cel zagwarantuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD). W sumie zostanie...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko ma dobry głos do...
2023-02-08 15:44:25 Kategoria:

Wielu rodziców pragnie, by to właśnie ich dziecko posiadało jakiś wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju talent. Często chodzi o talent muzyczny. Tymczasem okazuje się, że...

więcej »
foto

Rozliczenie PIT w 2023 roku
2023-02-07 10:56:58 Kategoria:

Podatek liniowy to jedna ze znanych form opodatkowania, która odnosi się do przedsiębiorców. To dzięki temu dochód będzie opodatkowany stawką 19%. Zbliżające się...

więcej »
foto

Matura z matematyki 2023 – czego się spodziewać na...
2023-02-06 15:33:55 Kategoria:

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, a przed tegorocznymi maturzystami już ostatnia prosta. Na studniówkowych parkietach w całym kraju dogasają już ostatnie...

więcej »
foto

Nasze zeznania podatkowe online - e Deklaracje 2022...
2023-02-06 08:19:40 Kategoria:

Każdy człowiek, który wykonuje pracę, czy też zarabia pieniądze w inny sposób, musi zapłacić podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów wymaga od nas takiej daniny na...

więcej »
foto

Jakie drewno na żaluzje drewniane?
2023-02-06 08:12:21 Kategoria:

Drewniane żaluzje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, chociażby ze względu na ponadczasowość, praktyczność i niezwykłe walory estetyczne. Co więcej,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5

DROHICZYN, 05.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.02 16:30

W Siemiatyczach odbędzie się premiera znaczka IPN z kolekcji o Powstaniu Styczniowym

więcej »
8 9

DROHICZYN, 09.02

Wieczór Wiary w Seminarium w Drohiczynie

więcej »
10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje