R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Miejsca pamięci Sybiru w powiecie siemiatyckim
2020-09-17 13:16:40 Artykuł czytany 208 razy


17 września w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę obchodzony jest Dzień Sybiraka. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków.


Masowe deportacje Polaków na Syberię zwane oficjalnie „przesiedleniem” odcisnęły niezatarte piętno w historii naszego narodu, w historii każdej rodziny i każdej osoby, której te nieludzkie praktyki dotknęły. Rosjanie wywieźli na Sybir tysiące Polaków. Od 14 kwietnia 1940 roku do 20 czerwca 1941 wagony z „przesiedleńcami” wyjeżdżały też ze stacji kolejowej w Siemiatyczach. Przez długie lata pamięć o wywózkach żyła w ludzkich sercach, ale głośno nie można było mówić o tych tragicznych dla naszego narodu wydarzeniach. Jednak pomimo upływu lat - ci, którzy przeżyli zsyłkę, chcą mówić o prawdziwej historii Polski i Polaków, chcą dzielić się swoimi przeżyciami.

W naszym regionie wiele miejsc przypomina o wywózkach na Syberię, bo jeśli my zapomnimy, to kto będzie pamiętał?

Pomnik Sybiraków wzniesiono w Siemiatyczach przy ul. Wysokiej w pobliżu kościoła pw. Świętego Andrzeja Boboli. Jest on miejscem, gdzie rokrocznie odbywają się uroczystości w Dniu Sybiraka. Ten Pomnik Sybiraków Ziemi Siemiatyckiej został odsłonięty we wrześniu 2002 roku. Mieszkańcy budując pomnik w sposób symboliczny oddali cześć osobom represjonowanym i deportowanym na Wschód na mocy decyzji władz Rosji Carskiej i Sowieckiej. Na tablicy widnieje napis „Pokoleniom Sybiraków cierpiącym i ginącym za polskość w Rosji carskiej i sowieckiej – Związek Sybiraków i społeczeństwo ziemi siemiatyckiej”.

W kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji, 20 czerwca 2011 roku została wmurowana pamiątkowa tablica, na której wygrawerowano napis: „w hołdzie ofiarom Sybiru zesłanym na Nieludzką ziemię w 70 rocznicę deportacji...”. W tej parafii, w społeczeństwie, pamięć o zesłańcach jest wciąż żywa, a zarówno Związek Sybiraków, duchowni, jak i samorządowcy dbają by pielęgnować te wspomnienia i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Świadczy o tym kolejne miejsce pamięci zlokalizowane na terenie parafii. W murze cmentarza parafialnego umieszczono tablice ze spisem nazwisk zesłańców. Tablice z imionami i nazwiskami zesłańców zamontowano w 2011 r. Czytając długi listy - poznajemy imiona i nazwiska zesłańców, odnajdujemy informacje o tych, którzy zmarli na Syberii, tych którzy się tam urodzili, o osobach po których wszelki ślad zaginął, a także o tych którym udało się wrócić do kraju, a po zakończeniu ziemskiej wędrówki ich zwłoki spoczęły na tym cmentarzu parafialnym.

Miejsc, które przypominają o Sybirakach jest znacznie więcej. Wiele nazwisk osób wywiezionych na Syberię znaleźć można na naszych cmentarzach. Wiele jest tam symbolicznych mogił, gdzie tablica mówi o zmarłym, którego prochy zostały gdzie w odległej Syberii i nawet nikt nie zna miejsca prawdziwego pochówku. Idąc aleją cmentarną bez trudu odnajdziemy takie pamiątkowe tablice. Pomniki, które mówią do nas o historii naszego narodu.

Utrwalanie pamięci o Sybirze to nasz patriotyczny obowiązek mówił niejednokrotnie podczas Dnia Sybiraka, Leszek Różański prezes siemiatyckiego Koła Sybiraków. Podkreślał, ze trzeba przebaczyć i wyzbyć się uprzedzeń, ale nie można zapomnieć.

W 2008 roku na antenie Radia Podlasie prezentowana była rozmowa z panią Józefą Pykało, która wraz z rodziną była wywieziona na Sybir. Pani Józefa odeszła już do wieczności, ale jej słowa na zawsze zostaną z nami. - A co chciałaby Pani przekazać kolejnym pokoleniom, powiedzieć młodym Polakom?

Pani Józefa Pykało - Chciałabym powiedzieć młodym ludziom, żeby nie gnali za światem, a patrzyli w przeszłość i o niej nie zapominali. Żeby patrzyli na swoje polskie nazwiska i na swoją narodowość. By jej nie zmieniali.

- Młodzi dziś nie pamiętają o przeszłości, bo jej nie znają. Nie znają tej historii, o której Pani opowiada…

- Tak, młodzież często nie zna historii, a często nie wierzą też w opowieści o Syberii czy Katyniu. Swoje wspomnienia przekazuję dzieciom i wnukom. Chciałabym, żeby oni przekazali te wspomnienia swoim dzieciom, żeby ta pamięć nie umarła. Jeśli my nie będziemy mówić o przeszłości, to skąd nasze dzieci będą znały tę historię?

- Czy da się zapomnieć o tym, co przeszła Wasza rodzina?

- Wszystkiego nie da się zapomnieć, ale wiele trzeba wybaczyć i darować.

Archiwalny wywiad ze śp. Józefą Pykało znaleźć można tutaj: http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/jozefa-pykalo--wspomnienie-638d.html?fbclid=IwAR0oQ2Poj1tPKVELdxXh9e0OIzgHx2MUQtovOuSQ-ZGGrhfU3i18snalNlQWiększe zdjęcia można zobaczyć tutajFoto: ABol / Archiwum

ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • ja
    2020-09-17 14:36:42

    arrow

    Pomnik Sybiraków jest przy ulicy Górnej, nie Wysokiej.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:foto

Jak zostać sportowcem, lekarzem lub dziennikarzem
2020-10-21 17:17:04 Kategoria: Wybierz kategorie

Medycyna to studia długie i ciężkie, lecz uczą wielu aspektów. Jeśli ktoś chce mieć kontakt z ludźmi, nie tylko pomagać, ale też widzieć satysfakcję na twarzy...

więcej »
foto

Buty snowboardowe dla początkujących - Poradnik
2020-10-19 09:24:37 Kategoria:

Snowboard to sport praktycznie dla każdego, przyciągający każdej zimy coraz więcej osób. Wielu z nas chce spróbować jazdy na jednej desce dla odmiany od nart, inni...

więcej »
foto

Jedne z największych transakcji wszechczasów
2020-10-16 08:03:40 Kategoria:

Większość z nas jest po prostu zadowolona z ciągłego zysku, jaki zapewnia handel akcjami i/lub walutami. Istnieją jednak osoby, którym udało się dokonać naprawdę...

więcej »
foto

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?
2020-10-15 14:35:36 Kategoria:

Słuchawki bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób uprawiających sport. Kable mogą tylko przeszkadzać podczas biegania czy innego...

więcej »
foto

Bliżej Unii Europejskiej. Cykl audycji na antenie KRP
2020-10-14 13:21:06 Kategoria:

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprasza na cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Dowiemy się w nich o bieżących sprawach poruszanych w...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Strajk rolników także w powiecie siemiatyckim

więcej »
8 9 10 11
12 13 14 15 16

SIEMIATYCZE, 16.10 16:00

W Siemiatyczach odbędą się Spotkania Akordeonowe

więcej »
17 18
19 20 21 22 23

SIEMIATYCZE, 23.10

Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską autorką książki „Siostry z powstania”

więcej »
24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje