R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu ma nową siedzibę
2018-10-15 08:51:35 Artykuł czytany 103 razy


Biblioteka, to najstarsza instytucja kulturalna w Ciechanowcu. Swoją działalność rozpoczęła od 1949 r. Wtedy jej księgozbiór liczył 289 woluminów, a wyposażeniem były szafa, krzesło i stół. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Obecnie w jej zasobach jest blisko 30 tys. pozycji dla dorosłych i dla dzieci. Ma blisko ośmiuset zarejestrowanych czytelników i stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej Ciechanowca. Teraz instytucja będzie mieścić się w rozbudowanym i dostosowanym do jej potrzeb budynku ciechanowieckiego kina. W niedzielę, 14 października odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu.


Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki poprzedziła Msza Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Następnie odbył się przemarsz w asyście Orkiestry Dętej COKiS z kościoła do biblioteki. Nowy budynek został wyświęcony, a oficjalnego otwarcia dokonali m.in. przedstawiciele Instytutu Książki, reprezentanci miast partnerskich, wykonawcy inwestycji, a także dyrektor placówki Iwona Litwińczuk, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko i Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

- Biblioteka to szczególne miejsce, które w dzisiejszych czasach pełni wiele ról. To nie tylko wypożyczalnia i czytelnia książek, jest to także centrum wydarzeń kulturalnych – mówił marszałek Jerzy Leszczyński podczas uroczystości otwarcia biblioteki – Biblioteka Miejska w Ciechanowcu znakomicie spełnia te zadania i mam nadzieję, że ta nowa, piękna siedziba, będzie miejscem spotkań wiele różnych środowisk, będzie służyć mieszkańcom Ciechanowca i okolic.

Jerzy Leszczyński przekazał bibliotece okolicznościowy grawerton, a także egzemplarz niezwykłego albumu, którego współwydawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego „Saga Prastarej puszczy. Opowieść filmowa” Bożeny i Jana Walencików.

Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko podkreślał, że otwarcie nowej siedziby biblioteki miejskiej, to początek nowego rozdziału w życiu tej instytucji.

- Wielu z nas ma przepiękne wspomnienia związane z naszą biblioteką – mówił burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko - To miejsce dla wielu z nas szczególne, dziś rozpoczyna nowa etap swego istnienia.

2 mln złotych to kwota dotacji, jaką otrzymała biblioteka w roku 2016 na realizację zadania „Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku kina na bibliotekę publiczną w Ciechanowcu wraz z wyposażeniem filii w Winnej-Poświętnej” w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. W lipcu 2017 roku na teren budowy wkroczyła, wyłoniona w przetargu, firma Dartom z Białegostoku rozpoczynając prace przygotowawcze: oczyszczanie terenu i prace rozbiórkowe. Z końcem roku doprowadzono do „stanu surowego zamkniętego”: wylano fundamenty, wykonano konstrukcje i pokrycie dachowe, zamontowano częściowo stolarkę zewnętrzną i wewnętrzną, położono część tynków wewnętrznych, izolacje cieplne, ocieplono częściowo ściany budynków, z konstrukcji żelbetowych i betonowych powstały dwie bryły, które będą spełniać funkcję biblioteczną. Prace zakończyły się we wrześniu 2018 roku.

W ramach inwestycji powstała wielofunkcyjna sala widowiskowa i foyer wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi. W istniejącej bryle budynku wprowadzone zostały zmiany m.in. w postaci nowego wejścia głównego wraz z holem wejściowym. Budynek kina został rozbudowany od strony zachodniej i wzbogacony o dwie bryły bezpośrednio z nim połączone. Pierwsza dobudowana część jest przeznaczona na bibliotekę dla dzieci, gabinet dyrektora i komunikację wraz z wyjściem na taras, druga część będzie pełniła funkcję biblioteki głównej. Po rozbudowie powierzchnia użytkowa biblioteki wynosi 749,81 m2.

Nowy adres Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu, to ul. Mostowa 8.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Źródło: www.wrotapodlasie.pl, www.ciechanowiec.pl
Foto: www.wrotapodlasia.pl / Anna Augustynowicz
   

ABol/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • sąsiadka
    2018-10-16 17:38:20

    arrow

    Budynek jest fantastyczny. Tylko pogratulować. Ciechanowiec po raz kolejny pokazał klasę.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

BIELSK PODL., 06.01

Orszak Trzech Króli️ w Brańsku

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:20

Ciechanowiec zaprasza na Orszak Trzech Króli

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 12:00

Ulicami Siemiatycz po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli

więcej »
7 8 9 10 11 12 13

SIEMIATYCZE, 13.01

3. Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Ciechanowcu

więcej »

DROHICZYN, 13.01

Żubr Drohiczyn zagra z KS Grabówka

więcej »
14 15

SIEMIATYCZE, 15.01

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.01

Muzyczny Dzień Babci i Dziadka

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Bezpłatne badania mammograficzne w Siemiatyczach

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.01

Sylwester Domański wystąpi w Ciechanowcu

więcej »
19 20

SIEMIATYCZE, 20.01

Kolędowa niedziela w Rogawce

więcej »
21 22

SIEMIATYCZE, 22.01

We wtorek nie będzie prądu na Kościuszki w Siemiatyczach

więcej »
23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje