R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Mieszkańcy gminy Siemiatycze protestują przeciwko powstaniu zakładu utylizacji podkładów kolejowych
2020-08-12 18:07:08 Artykuł czytany 2392 razy


Mieszkańcy gminy Siemiatycze nie zgadzają się na powstanie zakładu utylizacji podkładów kolejowych w Wiercieniu Małym. Z inicjatywy wójta gminy Siemiatycze Edwarda Krasowskiego spotkanie w tej sprawie odbyło się 12 sierpnia w świetlicy w Wiercieniu. W spotkaniu uczestniczyli: inwestor, mieszkańcy, wójt, radni, sołtysi – wszystkie strony zainteresowane tematem.


Wg założeń firmy Polvita, która w 2017 roku stała się właścicielem jednej z działek przy DK 19 w Wiercieniu Małym, do zakładu miałyby trafiać podkłady kolejowe, które poddawane były procesowi utylizacji metodą pirolizy beztlenowej.

Nie chcemy tu spalarni - mówią zgodnie mieszkańcy. To nie spalarnia, to bezpieczna metoda utylizacji, ekologiczna, ripostował inwestor i jego eksperci.

Wieść o tym, że do Wiercienia mają trafiać stare podkłady kolejowe nasączone szkodliwym olejem kreozotowym, rozniosła się pocztą pantoflową po całej okolicy jeszcze zanim odbyło się oficjalne spotkanie w tej sprawie. Mieszkańcy nie kryli zaniepokojenia i oburzenia, że ktoś chce ich truć. Podobne echa docierały z sąsiedniej gminy Dziadkowice.

Pomimo szczytu sezonu prac żniwnych, rolnicy licznie przyszli by wyrazić swoje zdanie na temat planowanej inwestycji. Już transparent zawieszony na świetlicy „Precz z trucicielem” wyraźnie mówił, jakie nastroje panują wśród mieszkaniowców.

Odbiór społeczny tego planu inwestycyjnego była tak negatywny, że żadne argumenty nie były w stanie przekonać mieszkańców i na nic zapewnienia inwestora i jego ekspertów, że chcą prowadzić działalność przyjazną dla środowiska. Chcemy dać wam szansę mówił Jarosław Zieliński reprezentujący Europejskie Centrum Wodoru z Mińska Mazowieckiego. Nie chcemy tej szansy na śmierć - natychmiast odpowiadali mieszkańcy.

Żadne argumenty nie były w stanie przekonać władz i mieszkańców gminy, że podkłady kolejowe nie będą zatruwać ich i środowiska. Nietrafione okazały się nawet zapewnienia o miejscach pracy, które powstałyby w ramach zakładu. Nie udało się tym zainteresować rolników, którzy mówią, że sami mają problem ze znalezieniem pracowników do pomocy w swoich gospodarstwach.

Firma Polvita od kilku lat działa na terenie Wiercienia Małego. Przedsiębiorca jest właścicielem działki, która została przekształcona z rolnej w przemysłową. Jednak wszystko wskazuje na to, że na dzień dzisiejszy nie ma mowy o rozszerzeniu działalności.

Atmosfera spotkania była bardzo emocjonalna, widać było, że mieszkańcy są zdesperowani i zdeterminowani, by nie dopuścić do powstania zakładu, który ich zdaniem byłby źródłem samych nieszczęść. Kiedy już wielokrotnie powtórzono, że nie ma zgody na inwestycję, mieszkańcy opuścili świetlicę.

Po spotkaniu właściciel firmy Polvita, zapytany przez Radio Podlasie, czy  lokalizując swoją firmę w gminie Siemiatycze planował, że powstanie tam również zakład przetwarzania podkładów kolejowych, przedsiębiorca zapewnia, że to nowy pomysł, innowacyjny, który byłby dobrodziejstwem dla regionu.

Mieszkańcy w dobre intencje nie wierzą, a kiedy firma lokowała się w ich sąsiedztwie jako hurtownia, relacje sąsiedzkie były podobno dobre. Działka, którą kupił inwestor nie była nieuzbrojona, więc sąsiedzi udostępnili swoje pola by poprowadzić przez nie linie energetyczne. Ponieważ firma zajmuje się też hurtową sprzedażą nawozów, więc nawet dziś mieszkańcy zapewniają, że jeśli warunki zakupu będą atrakcyjne, to jako rolnicy są gotowi być klientami Polvity.

Czy pomysł z utworzeniem w Wiercieniu Małym zakładu utylizacji podkładów kolejowych upadnie? Wydaje się, że tak, bo na spotkaniu nie poparł go żaden z mieszkańców. Wg wójta Edwarda Krasowskiego chociaż działka jest odrolniona i przeznaczona na działalność gospodarczą, to nie ma możliwości by dziś utworzyć tam choćby składowisko materiałów niebezpiecznych,

Przedsiębiorca zapewnia, że ma w Polsce trzy inne lokalizacje, gdzie inwestycja jest wprost pożądana, ale on jako mieszkaniec Podlasia, chciał tę nowinkę technologiczną ulokować właśnie tutaj.

Stanowisko gminy jest jasne - jesteśmy przeciwni tej inwestycji, mówił w imieniu swoim i radnych wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJABol [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »
foto

Modowe perełki i najlepsze ceny
2020-09-12 00:09:00 Kategoria: Wybierz kategorie

Powoli do naszych szaf wkraczają już jesienne płaszcze, kamizelki i botki. Wiemy gdzie znajdziecie oryginalne ciuszki i dodatki do jesiennych stylizacji w najlepszych cenach!

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.09

Charytatywny maraton - Zumba i fitness dla Kubusia

więcej »

DROHICZYN, 05.09

Wojownicy Maryi w Drohiczynie – zaproszenie tylko dla mężczyzn

więcej »
6
7 8 9 10 11 12

DROHICZYN, 12.09

Zaczęło się 17 września – inscenizacja wywózek na Syberię

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.09

Fit spotkanie w Siemiatyczach – zdrowa i aktywna kobieta

więcej »
13

DROHICZYN, 13.09

Gmina Drohiczyn: widowiskowa rekonstrukcja walk stoczonych podczas wojny polsko-bolszewickiej

więcej »
14 15 16 17 18

SIEMIATYCZE, 18.09

Akcja #sadziMY las w powiecie siemiatyckim - odbierz darmową sadzonkę od Nadleśnictwa Nurzec

więcej »
19

DROHICZYN, 19.09

W Drohiczynie odbędą się warsztaty „Tata i córka”

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje