R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rządowe wsparcie dla budowy mostu na Bugu w powiecie siemiatyckim
2019-05-23 10:11:42 Artykuł czytany 1265 razy


1,2 mln zł rządowego dofinansowania dla dokumentacji mostu Perlejewo-Jabłonna Lacka – minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pozytywnie ocenił rekomendowaną w ramach programu Mosty dla Regionów inwestycję. Szef resortu inwestycji i rozwoju poinformował o tym na czwartkowym briefingu prasowym w powiecie siemiatyckim . Na miejscu planowanej przeprawy przez Bug spotkał się z samorządowcami, którzy wspólnie wnioskowali o jej dofinansowanie.


Wsparcie dla przygotowania przeprawy w powiecie siemiatyckim zostanie udzielone w porozumieniu z powiatem sokołowskim, gminą Jabłonna Lacka oraz gminą Perlejewo. Samorządowcy wnioskowali o 1,2 mln zł dofinansowania, a całkowity koszt przygotowania dokumentacji (z kosztami niekwalifikowalnymi) wyniesie 1,6 mln zł. Blisko 91,5 mln zł ma kosztować sama budowa mostu Perlejewo-Jabłonna Lacka. O te środki wnioskodawcy będą się ubiegać w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Informacja przekazana przez szefa Resortu Inwestycji i Rozwoju jest odpowiedzą na wniosek 6 samorządów, których liderem jest powiat siemiatycki. Zabiegi samorządowców trwają od miesięcy, w marcu list intencyjny zawiązujący współpracę w celu budowy mostu drogowego wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi na rzece Bug podpisali przedstawiciele urzędów marszałkowskich z województwa podlaskiego i mazowieckiego: Marek Olbryś i Janina Ewa Orzełowska, powiatów siemiatyckiego i sokołowskiego: Jan Zalewski i Elżbieta Sadowska oraz wójtowie Perlejewa i Jabłonny Lackiej: Jakub Wierzbicki i Wiesław Michalczuk.

Samorządowcy i mieszkańcy powiatu uczestniczyli w spotkaniu z ministrem Kwiecińskim w Grannem nad Bugiem, w miejscu, gdzie ma postać most. W spotkaniu uczestniczyli: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Poseł Krzysztof Jurgiel, deputowany do Parlamentu Europejskiego prof. Karol Karski, starostowie siemiatyccy Jan Zalewski i Marek Bobel, wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk i wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

W ramach działania „Mosty dla regionów” na samorządy otrzymają 1,2 mln zł rządowego dofinansowania na przygotowanie dokumentacji mostu Perlejewo-Jabłonna Lacka.

"Czekamy na ten most" - mówili mieszkańcy, mamy pola po drugiej stronie rzeki, niektórzy przestali już je uprawiać, bo do mostu mamy 30-40 km."Czasem przepływamy na drugą stronę łodziami, mamy tam rodziny. Jak będzie most, pojadę do Warszawy, odwiedzę stolicę" - mówił jeden z mieszkańców, a inny dopowiadał, że do rodziny, która jest za granicą, też będzie bliżej.

- Ten most ma scalać ludzi i regiony - mówił z kolei minister Jerzy Kwieciński.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

-----------------------------------------------
Most Perlejewo-Jabłonna Lacka: Łączymy Podlasie i Mazowsze
- Oba brzegi Bugu łączą ciągle istniejące, silne powiązania rodzinne, społeczne i gospodarcze. Czas na powstanie połączenia komunikacyjnego, które ułatwi życie mieszkańcom – mówił minister Jerzy Kwieciński podczas spotkania na miejscu planowanej inwestycji.

- Program Mosty dla Regionów to kolejny projekt, który realizuje rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Budowa przeprawy Perlejewo-Jabłonna Lacka to ważna inwestycja wspierająca zrównoważony rozwój gospodarki i turystyki na Podlasiu. W ośrodkach powiatowych, takich jak m.in. gmina Siemiatycze, mosty są w szczególności potrzebne. Sprawniejsze połączenia komunikacyjne to także szansa dla nadbużańskiej turystyki. Bug jest wielką atrakcją dla miłośników wędkarstwa i jedną z najpiękniejszych rzek do spływów kajakowych  – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Szlak przez rzekę Bug połączy powiat siemiatycki w województwie podlaskim z powiatem sokołowskim w województwie mazowieckim. Przeprawa pomiędzy miejscowościami Granne i Krzemień Wieś istniała niegdyś jako element Wielkiego Gościńca Litewskiego, głównej drogi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, łączącej obie stolice, Warszawę i Wilno. Ostatni most istniejący w tym miejscu został zniszczony około 1920 r.

Budowa mostu przez rzekę Bug wraz z drogami dojazdowymi połączy drogę gminną nr 390303W w miejscowości Krzemień Wieś (gmina Jabłonna Lacka, powiat sokołowski, województwo mazowieckie) z drogą powiatową nr 1728B w miejscowości Granne (gmina Perlejewo, powiat siemiatycki, województwo podlaskie). Most zostanie zaprojektowany zgodnie ze wszystkimi wytycznymi programu Mosty dla Regionów.

2,3 mld zł na Mosty dla Regionów – ocena wniosków
Program Mosty dla Regionów cieszy się dużym zainteresowaniem. 75 samorządów wnioskowało o dofinansowanie przygotowania dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 mld zł. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80% wartości inwestycji.

Szacowany przez wnioskodawców późniejszy koszt budowy przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Zgodnie z zapisami Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, inwestycje przygotowane w ramach programu Mosty dla Regionów będą mogły uzyskać dofinansowanie na etap budowy ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, którymi dysponuje minister infrastruktury.

7 mostów z rekomendowanej listy
Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji budowy mostów znajduje się 7 miejsc rekomendowanych w programie. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław). Wnioski na przygotowanie tych inwestycji są oceniane w pierwszej kolejności. Pozytywną ocenę mają już rekomendowane połączenia na rzekach: Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) i Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka).

Inf. pras.
fot. ABol
[MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Bieda z Maciejowic
  2019-05-24 07:30:46

  arrow

  Miasto Kozienice to ....wpływowy gracz. Elektrownia Kozienice (ENEA) to strategiczny wytwórca prądu.

 • Kierowca
  2019-05-23 15:36:15

  arrow

  @dziwne: Na Bugu będzie pontonowy, zwijany na zimę ;)

 • dziwne
  2019-05-23 10:59:30

  arrow

  Na dokumentację mostu na Wiśle 31,8 mln zł a na Bugu 1,6 mln? Skąd taka różnica?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.10

II Extremalna Piątka w gminie Siemiatycze

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.10

26. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2019

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.10

Wręczenie nagród w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

więcej »
7 8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.10 16:00

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.10 17:00

Ostatnie w tym roku procesje fatimskie w Siemiatyczach

więcej »
14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10

Rusza rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

więcej »

DROHICZYN, 17.10 20:00

Zaproszenie na Seminaryjny Wieczór Wiary

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.10

Poplenerowa wystawa fotografii w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.10

18. edycja Pucharu Podlasia w Piłce Ręcznej Dziewcząt

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.10

18. edycja Pucharu Podlasia w Piłce Ręcznej Dziewcząt

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.10

Pokaz Ogniowy na Skwerze

więcej »

DROHICZYN, 19.10

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie diecezji drohiczyńskiej

więcej »

DROHICZYN, 19.10

Drohiczyn zaprasza na Dzień Seniora

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.10 16:00

DKF Kameleon - Dyskusyjny Klub Filmowy

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.10

18. edycja Pucharu Podlasia w Piłce Ręcznej Dziewcząt

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.10

12. Spotkania Kresowa – zawody wędkarskie nad Bugiem

więcej »
21 22

SIEMIATYCZE, 22.10

Grupa Full Power Spirit wystąpi w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.10

Malarstwo Mariusza Żebrowskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
23 24 25 26 27

SIEMIATYCZE, 27.10

Malarstwo Sylwia Lenart-Kalinowska

więcej »
28 29

SIEMIATYCZE, 29.10 17:30

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach

więcej »
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje