R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Siemiatyccy radni nie zgadzają się z opinią Wojewody Podlaskiego, który zaskarżył przyjęte przez nich uchwały
2019-09-17 09:05:17 Artykuł czytany 709 razy


W Siemiatyczach trwa spór dotyczący wprowadzonych przez radę miasta zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. W przyjętym dokumentem nie zgadza się siemiatycki szpital i Wojewoda Podlaski, który zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.


Jak informuje biuro Wojewody Podlaskiego - w wyniku kontroli uchwały ustalono, że jej zapisy naruszają przepisy obowiązującego prawa. W ocenie organu nadzoru w przedmiotowej uchwale nie uwzględniono uwarunkowań wynikających z funkcjonowania w sąsiedztwie terenu objętego planem miejscowym lądowiska przyszpitalnego dla śmigłowców „Siemiatycze-Szpital”. Ponieważ upłynął 30 dniowy termin na stwierdzenie nieważności przedmiotowej uchwały, Wojewoda skierował w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, celem wyeliminowania wadliwej uchwały z obrotu prawnego.

Podobną opinie wyraża dyrektor siemiatyckiego szpitala, który wnioskował, że na działkach sąsiadujących z lądowiskiem konieczne jest stworzenie strefy z ograniczoną wysokością budynków, bo bez tych zapisów lądowanie śmigłowców LPR może w przyszłości stanąć pod znakiem zapytania.

Z argumentami wojewody nie zgadzają się radni miasta Siemiatycze i 16 września na nadzwyczajnej sesji przyjęli uchwałę z wnioskiem o oddalenie skargi. Na nadzwyczajnej sesji sprawę referowała Hanna Czmut zajmująca się w Urzędzie Miasta zagospodarowaniem przestrzennym, przedstawiła odpowiedź zredagowaną przez miejskich urzędników wraz z urbanistami i kancelarią prawną – Bezsprzecznie stwierdzone jest, że zarzuty są bezzasadne i w żaden sposób nie mogą stanowić o rażącym naruszeniu prawa i w ogóle naruszeniu prawa. W planie zostały poczynione wszelkie zapisy w zakresie sąsiedztwa lądowiska, które zgodnie z przedstawioną dokumentacją są właściwe i zabezpieczające możliwość dalszego funkcjonowania lądowiska.

Konsekwencje trwającego sporu prawnego mogą ponieść mieszkańcy, którzy będą inwestować na terenach objętych nowym planem zagospodarowania, na co również zwracała uwagę Hanna Czmut - jeśli plan zostanie uchylony, automatycznie uchylone będą wszystkie decyzje wydane na jego podstawie.

Ponieważ wg dyrekcji szpitala na działach sąsiadujących z lądowiskiem konieczne jest stworzenie strefy z ograniczoną wysokością budynków, jedną z propozycji miasta jest, by szpital wykupił przyległe działki i stworzył strefę na własnym terenie.

Z pytaniem o wpływ zmian plany zagospodarowania na funkcjonowanie lądowiska zwróciliśmy się do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jan Paluch Zastępca Dyrektora ds. Operacyjno-Szkoleniowych LPR odpowiada że dla użytkowników lądowiska najważniejsze jest bezpieczeństwo. - Jako główny użytkownik lądowiska, nie odnosimy się do kwestii planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, mamy natomiast na względzie kwestie bezpieczeństwa w kontekście operacji lotniczych wykonywanych w tym miejscu. Lądowisko przyszpitalne w Siemiatyczach położone jest w tzw. zagęszczonym środowisku nieprzyjaznym. (…) Bezpieczna eksploatacja lądowiska zarówno w sytuacjach normalnych oraz awaryjnych, wymaga spełnienia kryteriów dotyczących ograniczania wysokości przeszkód w otoczeniu lądowiska. Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że starania Dyrektora SP ZOZ w Siemiatyczach o zapewnienie bezpiecznej eksploatacji lądowiska przyszpitalnego są ze wszech miar uzasadnione.

O racji w tym sporze rozstrzygać będzie sąd, do którego Wojewoda zaskarżył dwie uchwały dotyczące zmian planu zagospodarowania przestrzennego:

    uchwałę Nr VIII/47/19 Rady Miasta Siemiatycze z dnia 17 maja 2019 r, która obejmuje tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową, o powierzchni ok. 40ha, położone między ulicami: Legionów Piłsudskiego, Szpitalną, 11Listopada, Żeromskiego, Ogrodową i jej przedłużenia do ul. Żeromskiego w Siemiatyczach.
    uchwałę Nr VIII/48/19 Rady Miasta Siemiatycze z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze dla terenów położonych przy ul. Górnej, Armii Krajowej i Obrońców Warszawy.
W obu przypadkach Miasto wnosi o oddalenie skarg w całości i zasądzenie od Skarżącego na rzecz Organu kosztów postępowania.

O sprawie  pisaliśmy już na etapie konsultacji planu zagospodarowania przestrzennego:
http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/burzliwa-dyskusja-o-ladowisku-przy-szpitalu-294af.html


ABol/ Siemiatycze
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ja
  2019-09-17 11:43:28

  arrow

  Winy jest burmistrz i jego ludzie..... a Rada Miasta to nie ma swojego zdania, jednym z radnych jest ratownik i nawet on nie rozumie że szanowny burmistrz wykorzystuje ich do walki politycznej.
  WSTYD i ZENADA.Reszta radnych na usługach sinego..... są uzależnieni od niego......
  A Pan Piotr i jego kumpel Zduniewicz to dopiero robią intersy..... jak tam panowie przetargi publiczne.......

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje