R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Siemiatycki szpital ma nowy kolonoskop
2020-06-04 15:03:53 Artykuł czytany 400 razy


Kolonoskopia, to jedno z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce i terapii schorzeń jelita grubego. Jakość badania zależy od wielu czynników, umiejętności lekarza, zdyscyplinowania pacjenta, prawidłowego przygotowania do badania, oczywiście zależy też od jakości używanego sprzętu. Od dziś szpital w Siemiatyczach ma nowy kolonoskop.


Wysokiej klasy urządzenie zakupiono dzięki dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki wsparciu poseł Aleksandry Szczudło SP ZOZ Siemiatycze znalazł się wśród szpitali, które otrzymały wsparcie Funduszu Sprawiedliwości. 4 czerwca urządzenie oficjalnie przekazano do szpitala. Na zakup kolonoskopu szpital otrzymał 80 tys zł, wkład własny szpitala wyniósł 17 tys zł.

Fundusz Sprawiedliwości którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wspiera szpitale w całej Polsce. Wsparcie to trafiło równie do podlaskich placówek - mówił Jakub Fic z Solidarnej Polski.

W ostatnich miesiącach, kiedy mamy w Polsce pandemię koronowirusa, największe wsparcie finansowe z różnych źródeł kierowane jest do szpitali i innych placówek medycznych – zwracała uwagę poseł Aleksandra Szczudło. Wyjaśniała, że po rozmowach z dyrektorami szpitali w województwie podlaskim i identyfikacji ich najważniejszych potrzeb zwróciła się z prośbą o wsparcie do ministra Ziobro. Środki z FS trafiły do 4 placówek. W całym kraju rozdysponowano około 10 mln zł, podlaskie placówki medyczne otrzymały 260 tys zł. Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymał 50 tys na doposażenie sali operacyjnej, Pogotowie Ratunkowe w Łomży otrzymało 50 tys na środki ochrony osobistej, 80 tys otrzymał Szpital Ogólny w Wysokiem Maz, który zakupił maseczki oraz videogastroskop. Siemiatycki szpital otrzymał 80 tys zł na zakup kolonoskopu. Jak zapewnia Aleksandra Szczudło, cały czas pozostaje w kontakcie ze szpitalami, jeśli będą takie potrzeby i możliwości, będzie zabiegać o kolejne wsparcie finansowe.

To kolejny nowoczesny sprzęt, który dzięki wsparciu zewnętrznemu trafia do siemiatyckiego szpitala, podkreśla Andrzej Szewczuk, dyrektor SP ZOZ Siemiatycze, wskazując, że nowoczesne i potrzebne w skutecznym leczeniu pacjentów wyposażenie placówki kupowane jest m.in. ze środków rządowych czy też przy wsparciu urzędu marszałkowskiego.

Kolonoskopia i gastroskopia wykonywane w poradni siemiatyckiego szpitala to badania, które są bardzo pożądane przez pacjentów. W ubiegłym roku wykonano w Siemiatyczach ponad tysiąc kolonoskopii.

Podczas przekazania sprzętu rozmawiano też o potrzebach szpitala, zarówno dyrektor jak i wicestarosta Marek Bobel podkreślali, że najbardziej oczekiwany jest zakup rezonansu. Wniosek o dofinansowanie złożono w kancelarii premiera w ramach rezerwy budżetowej. Zakup i montaż tego urządzenia to koszt około 4,5 mln zł. Ani szpitala, ani powiatu nie stać na zakup rezonansu ze środków własnych, podkreślał wicestarosta.

Poseł Aleksandra Szczudło potwierdziła, że już wcześniej słyszała o tym zapotrzebowaniu, a mnogość osób, które mówią o tej sprawie i przedstawiane argumenty przekonują, że rezonans jest w Siemiatyczach faktycznie potrzebny. Poseł Szczudło zadeklarowała wsparcie w tej sprawie.

Jeśli uzyskamy dofinansowanie, to jeszcze w tym roku odbędzie się nie tylko otwarcie rozbudowanej części szpitala, ale i oddanie do użytku rezonansu -  optymistycznie podsumował wicestarosta.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

ABol [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Aga
    2020-06-04 16:30:58

    arrow

    A w Losicach, co jest nowego pani dyrektor?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje