R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spór o zjazd z trasy S19 w gminie Dziadkowice
2022-05-17 12:16:37 Artykuł czytany 1022 razy


Nie wszyscy mieszkańcy gminy Dziadkowice chcą, by na terenie ich gminy powstał dodatkowy zjazd z projektowanej trasy S19. Szczególnie wśród mieszkańców Żurobic, gdzie węzeł mógłby powstać, plany te wywołują wiele emocji.


Od około roku trwa batalia mieszkańców i samorządowców z południowej części województwa podlaskiego, by na projektowanej trasie szybkiego ruchu S19 pojawił się jeszcze jeden węzeł wjazdowo – zjazdowy na terenie gminy Dziadkowice. Do wspólnego działania zawiązano porozumienie 9 samorządów, w tym 7 gmin i 2 powiatów. Liderem grupy jest wójt gminy Dziadkowice Antoni Brzeziński:
- Myślę, że dla większości ten zjazd jest rzeczą dobrą. Przede wszystkim to bezpieczeństwo. Szybciej dojedzie straż, karetka pogotowia czy policja. Nie będzie też wykluczenia społeczno - gospodarczego, bo jeśli infrastruktura drogowa jest lepsza, to jest szansa na rozwój. Jeśli infrastruktury nie ma, jest stagnacja.

Część mieszkańców Żurobic, gdzie miałby powstać zjazd jest przeciwna tym planom. Podkreślają, że nikt z nimi tego nie konsultował.

- Uważam, że zjazd w obrębie wsi Żurobice jest mało potrzebny. Będą zjazdy w Siemiatyczach i koło Bociek. Z gmin, które żądają tego zjazdu, jak Grodzisk czy Perlejewo bliżej mają do zjazdu w Siemiatyczach, a Milejczyce, Hajnówka i okolica mają bliżej do zjazdu w Boćkach.(...) To, że nie będzie zjazdu w Żurobicach, nie będzie dla mnie żadnym wykluczaniem. Ruch jest tu duży, a jeśli będzie zjazd, będzie jeszcze więcej samochodów. Jest tu dużo młodych, jest dużo dzieci. Myśląc o takim zjeździe trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie.

- Jestem przeciwniczką tego zjazdu, bo wiem, czym jest taki zjazd. Ile zabiera gruntu, nieruchomości, jak rośnie natężenie ruchu i zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Uważam, że ten zjazd absolutnie nie jest tu konieczny. Zjazdy, które już zaplanowano w zupełności wystarczą.

- Przyjeżdżam tu, bo mieszkają tu moi rodzice. Chcę, żeby mieszkańcom było jak najlepiej, więc dostosuję się do ich decyzji. Może kiedyś tu zamieszkam, więc chcę by mieszkało się tu dobrze.

Podpisy w sprawie budowy dodatkowego zjazdu z S19 zbierane były kilka lat temu. Od tego czasu w Żurobicach zamieszkały nowe rodziny. Mieszkańcy twierdzą, że o projektowanym zjeździe dowiadują się teraz.

- To było kiedyś. Jeszcze za kadencji poprzedniego wójta. Niczego nie podpisywałam. Pracowałam wtedy za granicą, by zarobić na to co mam, a mam tylko tę nieruchomość, która będzie blisko planowanego zjazdu. To dorobek całego mojego życia.

GDDKiA zgodziła się podjąć rozmowy na temat budowy dodatkowego zjazdu na terenie gminy Dziadkowice, jeśli gmina Dziadkowice przejmie kilka km dróg dojazdowych od zjazdu do pól. Decyzję w tej sprawie ma podjąć rada gminy. Jeśli radni wyrażą zgodę, rozmowy w sprawie zjazdu będę kontynuowane. Jeśli rada nie wyrazi zgody, gmina straci argumenty w negocjacjach z Generalną Dyrekcją.

16 maja w świetlicy wiejskiej w Żurobicach odbyło się spotkanie w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S - 19. By wsłuchać się w głos mieszkańców i wyjaśnić niedopowiedzenia, spotkane zorganizował wójt gminy Dziadkowice Antoni Brzeziński. Jednak atmosfera rozmów była tak gorąca, że trudno było usłyszeć jakiekolwiek argumenty. Jeszcze trudniej było o porozumienie między stronami reprezentującymi przeciwne poglądy.

Pewne decyzje są już ostateczne i nie mogą się zmienić. Nad innymi można jeszcze dyskutować - wyjaśniał wójt Antoni Brzeziński.

-  Nie może się już zmienić pas gruntów przeznaczony pod tę drogę. Ten pas określa decyzja środowiskowa i to się już nie zmieni. Może zmienić się tylko to, że zjazd w gminie Dziadkowice może powstać lub nie. (…) Decyzji w tej sprawie nie ma. Najpierw rada gminy musi podjąć decyzję, czy przyjmie drogi dojazdowe. Dopiero potem jako wójt będę mógł podpisać porozumienie o przejęciu dróg. A to jest  warunkiem GDDKiA, że po przejęciu tych dróg oni rozpoczną negocjacje z wykonawcą drogi S19 co do wykonania zjazdu w Żurobicach w ramach obowiązującej decyzji środowiskowej.

Temat ma pojawić się na najbliższej sesji rady gminy Dziadkowice.

Na spotkaniu w Żurobicach była Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ


Tematem tym zajmowaliśmy się przed rokiem, kiedy do naszej redakcji zgłaszali się mieszkańcy, którzy prowadzą działania o budowę dodatkowego zjazdu z trasy szybkiego ruchu. http://podlasie24.pl//siemiatycze/region/batalia-o-zjazd-z-planowanej-s19-na-terenie-gminy-dziadkowice-i--pierwsze-deklaracje-ze-strony-ministerstwa-infrastruktury-328eb.html

GALERIA ZDJĘĆ

ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

W gminie Mielnik otwarto pierwszy Dzienny Dom Pomocy...
2022-07-04 10:00:50 Kategoria: Wieści Podlaskie

Dzienny Dom Pomocy Senior + w gminie Mielnik będzie to miejsce, w którym pomoc otrzymają osoby z niepełnosprawnościami, potrzebujące rodziny i seniorzy. Planowane są...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

IV Mazowiecki Kongres KGW w Górznie. Relacja KRP
2022-07-04 18:27:00 Kategoria:

2 lipca w Górznie k. Garwolina odbył się IV Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. W programie tego wydarzenia były prelekcje, panele tematyczne oraz występy...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Mostostal Siedlce dołączył do Wschodniej Izby...
2022-07-06 12:55:44 Kategoria:

Mostostal Siedlce jest największym zakładem produkcyjnym w regionie. Niedawno przedsiębiorstwo dołączyło do Wschodniej Izby Gospodarczej. Co może przekazać grupie i...

więcej »
foto

Relacja z III Krajowych Dni Pola Poświętne 2022 –...
2022-07-06 06:55:49 Kategoria:

Zakończyły się III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022 zorganizowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płońsku. Przez weekend odwiedziło nas ponad 150 tys....

więcej »
foto

Humektantowe szampony do włosów - propozycje z...
2022-07-05 14:08:44 Kategoria:

Przeglądasz nowości wśród szamponów i znów nie wiesz, jaki kosmetyk wybrać? Producenci prześcigają się w dostarczaniu na rynek preparatów dedykowanych konkretnym...

więcej »
foto

Wybieramy kołdrę - na co zwrócić uwagę przy jej...
2022-07-04 11:45:17 Kategoria:

Nie tylko to na czym śpimy, ale również to, czym się przykrywamy, ma ogromny wpływ na komfort naszego snu, a to zaś na funkcjonowanie całego organizmu. Obecny rynek...

więcej »
foto

Pomysły na sypialnię dziecięcą - od dekoracji po...
2022-07-01 13:56:54 Kategoria:

Klucz do udanego projektu pokoju dziecięcego? Zachowaj proste podstawy, zaplanuj dużo miejsca do przechowywania i nie bój się odrobiny zabawy. Dzieci zmieniają się w...

więcej »
foto

Jakie firany wybrać do salonu? Firany gotowe
2022-06-30 17:37:15 Kategoria:

Aranżując przestrzeń salonu większość swojej uwagi skupiamy na ładnym umeblowaniu, oraz dopasowaniu dodatków w postaci dywanów, czy kolorowych poduszek. Oczywiście są...

więcej »
foto

Słońce nad Magicznymi Ogrodami
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:

Wakacje są czasem, kiedy wyjeżdżamy do pięknych miejsc. Takich jak Magiczne Ogrody. Ważna także jest pogoda. Jaka zwykle jest nad janowieckim parkiem ? Przeczytacie poniżej.

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4

SIEMIATYCZE, 04.07

Warsztaty poetyckie w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
5 6

SIEMIATYCZE, 06.07 12:30

Teatr Lalek w Siemiatyczach

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.07

Nadbużańska Noc Kabaretowa w Mielniku

więcej »
16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje