R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święto Chleba w Ciechanowcu /RELACJA/
2018-08-12 21:57:54 Artykuł czytany 1408 razy


Rekordowa liczba wystawców, odwiedzających i gości... W niedzielę, 12 sierpnia w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyło się Podlaskie Święto Chleba.


18. edycję tego wielkiego dziękczynienia za plony, pracę rolników, młynarzy, piekarzy, pszczelarzy i cukierników, rozpoczęła uroczysta Msza Święta sprawowana w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu. Eucharystię sprawowali bp drohiczyński Tadeusz Pikus oraz ks. Tomasz Szmurło. Gości witał w świątyni proboszcz parafii ks. Tadeusz Kryński. Lista obecnych na Mszy Świętej, podobnie jak uczestników dalszych uroczystości, była wyjątkowo długa. Parlamentarzystów reprezentowali Krzysztof Jurgiel, Jacek Bogucki, Tadeusz Romańczuk. Obecni byli m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek woj. podlaskiego Jerzy Leszczyński, starostowie wysokomazowiecki – Bogdan Zieliński, siemiatycki – Jan Zalewski i Marek Bobel, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko a także wójtowie i burmistrzowie wielu sąsiednich gmin. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, które były też bardzo zaangażowane w organizację uroczystości i zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom. Szczególne miejsce zajęli przedstawiciele grup obrzędowych, zespołów ludowych i oczywiście rolnicy.

W Eucharystii dziękowano Bogu za zebrane w tym roku plony i proszono o błogosławieństwo na dalszą pracą na roli.Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Z kościoła do muzeum uczestnicy Święta Chleba przejechali w barwnym korowodzie bryczkami, furmankami i innymi pojazdami zaprzężonymi w piękne konie i śliczne kucyki. W muzeum, dyrektor Dorota Łapiak oficjalnie zainaugurowała 18. Podlaskie Święto Chleba. Tradycyjnie zamiast przecięcia wstęgi przełamano chałkę upieczoną przez piekarzy z Ciechanowca.

Widowiskowym punktem była parada zabytkowych ciągników. Dla miłośników mechanizacji jest to prawdziwa uczta, bo muzeum dysponuje największą w kraju kolekcją zabytkowych, sprawnych ciągników, ciągówek i lokomobili.

Wśród pokazów usytuowanych w różnych miejscach skansenu były: pieczenie chleba w plenerowym piecu polowym, obrzęd święcenia zwierząt, pokazy żniwne - wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek, oborywanie przepiórki, pokaz młócenia zboża na polu przy wiatraku - pokaz młócenia cepami, młocarnią szerokomłotną, warmianką napędzaną lokomobilą. Nie zabrakło też przemarszu orszaku dożynkowego i przekazania wieńca dożynkowego starostom.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


W wielu wydarzeniach widzowie mogli brać aktywny udział. Ogromne zainteresowanie wzbudzała m.in. możliwość robienia równianek w zagrodzie szlacheckiej. Piękne, kolorowe równianki można było przekazać do konkursu lub zabrać ze sobą. W wielu miejscach rozbrzmiewała też muzyka w wykonaniu zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Na Świecie Chleba wystąpiły zespoły i kapele: ZPiT Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego, Warszawska Kapela z Targówka, Kapela Batareja. W odtwarzaniu obrzędów zwianych ze żniwami i dożynkami uczestniczyły zespoły: Polne Maki z Dołubowa i Klekociaki z Bociek. W ostatniej muzycznej części w amfiteatrze nad wodą wystąpili: Zdrowa Woda i BRACIA.

Wizyta na Podlaskim Święcie Chleba była też okazją do zakupów wyjątkowych produktów na stoiskach piekarniczych, straganach twórców ludowych, rękodzielniczych, z jadłem regionalnym. Jak na święto chleba przystało, największym zainteresowaniem cieszył się chleb. Furorę robiła też pajda chleba zwykle serwowana ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

Przez cały dzień można było też zwiedzać wystawy i zabytkowe obiekty w skansenie, oraz plenerową wystawę lokomobili, ciągników i silników zakupionych z programów MKiDN.

To pachnące świeżym chlebem święto jest dla wielu mieszkańców i turystów nieodłącznym elementem wakacji i chętnie wracają tu co roku.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Podlaskie Święto Chleba organizowane przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.


ABol/Siemiatycze

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Ania
    2018-08-13 23:10:33

    arrow

    Oj działo się, działo ;-)

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SIEMIATYCZE, 02.02

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpi w Siemiatyczach

więcej »

DROHICZYN, 02.02

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.02

Kino w Siemiatyczach

więcej »
3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 11:00

Biznes przy kawie...

więcej »
5 6

SIEMIATYCZE, 06.02

Kino objazdowe w Milejczycach

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.02 10:00

157. rocznica bitwy pod Siemiatyczami

więcej »
7 8 9
10 11

SIEMIATYCZE, 11.02 16:00

Warsztaty Plastyczne „Walentynkowe serca” w Mielniku

więcej »
12 13 14

SIEMIATYCZE, 14.02

Eliza i Wilhelm – Niezwykła historia miłosna XIX – wiecznej Europy w fotografiach Natalii Kwiek i opowieści Rafała Górnego

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.02

Walentynkowy Event

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.02

Walentynkowy Bal Charytatywny

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.02

Siemiatycka Gala Biznesu

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.02 17:00

Wystawa malarstwa w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.02 19:00

Już 15 lutego – pierwsza Siemiatycka Gala Biznesu

więcej »
16

DROHICZYN, 16.02

Ach ten Brodway! - koncert w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.02 11:30

W Siemiatyczach odbędzie się 7. Zlot Morsów

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.02 19:00

Walentynkowe kino w kościele

więcej »
17 18

SIEMIATYCZE, 18.02

Kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siemiatyczach

więcej »

DROHICZYN, 18.02

Kino w Drohiczynie

więcej »
19 20 21 22

DROHICZYN, 22.02

15-ste urodziny Krajki

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.02

Rajd Pieszy „Śladami Powstania Styczniowego”

więcej »
23
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje