R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Siemiatyczach odbył się konwent osób z niepełnosprawnościami - Aktywni Obywatele i Obywatelki
2019-09-23 13:13:00 Artykuł czytany 173 razy


O udziale osób niepełnosprawnych w wyborach i życiu społecznym rozmawiano w piątek, 20 września w Siemiatyczach podczas konwentu osób z niepełnosprawnościami. Anna Drobarz, prezeska Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami zwracała uwagę, że była to okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji nad tematami, które są wspólne dla wielu regionów, ale też do pochylenia się nad specyfiką powiatu siemiatyckiego. Jak pokazała dyskusja, jedna z największych trudności zgłaszanych przez mieszkańców Siemiatycz i okolic, to brak transportu publicznego.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miasta i powiatu siemiatyckiego oraz powiatu bielskiego, reprezentanci instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.

Podczas części warsztatowej spotkania wyliczano bariery na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami, szukano też możliwych sposobów zaradzenia tym trudnościom. W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych część spotkania poświęcono omówieniu możliwości udziału w wyborach osób niepełnosprawnych i dostosowaniu lokali wyborczych. Zwracano uwagę, że czasem możliwe są rozwiązania, które nie wiążą się z dużymi kosztami, należą do nich oznakowania krawędzi schodów, czy udostępnienie szkieł powiększających.
   
Znaczna część dyskusji poświęcona była barierom architektonicznym, z którymi na co dzień muszą mierzyć się mieszkańcy Siemiatycz i okolic. Zdaniem uczestników debaty dużo jest do zrobienia w temacie dostępności urzędów i instytucji publicznych, niedostępne dla osób poruszających się na wózkach są też firmy prywatne, czy sklepy. Zwracano też uwagę, że często spełnienie wymogów formalnych w kwestii dostępności danego budynku dla osób na wózkach wcale nie sprawia, że faktycznie osoba niepełnosprawna jest w stanie samodzielnie dostać się do tego miejsca. Pojawił się też temat dobrych praktyk i przykład białostocki, gdzie powstaje internetowa mapa miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, jej szczególną wartością jest to, że każde z miejsc jest jest sprawdzone przez osoby poruszające się na wózkach, wszystko jest zmierzone, sfotografowane, a dzięki temu podawane dane są wiarygodne i można na ich podstawie bez obaw planować wyjście z domu.
   
Bariery, które dotyczą osób niepełnosprawnych podzielić można na trzy grupy: bariery prawne, architektoniczne i mentalne, mówił jeden z prelegentów. Niektóre z nich można zlikwidować natychmiast i bez kosztów, trzeba tylko chcieć, likwidacja innych wymaga i czasu, i pieniędzy. Wiele barier tkwi w ludziach i dotyczy to zarówno osób sprawnych jak i tych z niepełnosprawnościami, każda próba ich likwidacji zasługuje na uwagę.

Jedna z ważnych uwag, jakie można było usłyszeć na spotkaniu, to stwierdzenie, że nie powinno się oddzielać osób z niepełnosprawnościami od reszty społeczeństwa np. organizując jakieś wydarzenia tylko dla niepełnosprawnych. Kierując zaproszenie do ogółu należy brać pod uwagę, że jego częścią są też osoby niepełnosprawne – prawda, że proste?
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJABol/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Na zakupy można wybrać się w godz. 9.00-21.00, choć niektóre sklepy mogą jeszcze mieć przejściowo skrócone godziny otwarcia.

więcej »

Siemiatycze

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
24
25 26

DROHICZYN, 26.05 08:00

Zbiórka krwi dla mieszkańca gminy Drohiczyn

więcej »
27

DROHICZYN, 27.05 08:00

Zbiórka krwi dla mieszkańca gminy Drohiczyn

więcej »
28 29 30

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje