R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Wólce Nadbużnej odsłonięto tablice upamiętniające historię wsi z okresu II wojny światowej i zamordowanych mieszkańców
2020-08-04 21:20:48 Artykuł czytany 700 razy


Nazwiska 14 osób, mieszkańców Wólki Nadbużnej w gminie Siemiatycze, którzy w 1941 roku zostali rozstrzelani przez Niemców znalazły się na tablicy, którą odsłonięto w poniedziałek 3 sierpnia obok miejsca, gdzie w czasie wojny złożono ciała kilku ofiar. To efekt projektu „Nasza wieś, nasza historia” zrealizowanego przez nieformalną grupę mieszkańców wsi. Patronem projektu było stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania -Tygiel Doliny Bugu”.


Mieszkańcy przygotowali tablicę informacyjną o historii wsi Wólka Nadbużna w czasie II wojny światowej, zebrali wspomnienia, nagrali film.

W czasie II wojny światowej mieszkańcy Wólki Nadbużnej zostali wypędzeni ze wsi przez Armię Czerwoną, zamieszkali w okolicznych miejscowościach, wiele rodzin osiedliło się w Słochach Annopolskich. Jednak nie dane było im doczekać tam końca wojny. W czerwcu 1941 roku Niemcy rozstrzelali w Słochach około 70 osób, w tym kilkunastu mieszkańców Wólki, wieś została spalona. Wtedy mieszkańcy Wólki Nadbużnej wrócili w swoje rodzinne strony, chociaż ich gospodarstwa i tutaj były zniszczone. Często nie mieli nic, ale wrócili do siebie, tu gdzie było ich miejsce na ziemi.

Ciała osób rozstrzelanych w 1941 roku spoczywają w kilku miejscach - w Słochach, w Wólce, w lesie przy drodze, na cmentarzu w Siemiatyczach. Niektóre nazwiska do tej pory nigdzie nie były wymienione, teraz utrwalono je na pamiątkowej tablicy.

Pomysłodawczynią projektu była Jolanta Sobesiuk. Jak mówi było to spełnienie marzenia, o którym od dawna myślała, by upamiętnić tych ludzi. Realizacja projektu była też zanurzeniem się w historię rodziny. Jolanta wyznaje, że w tym roku zmarli jej oboje rodzice i oddanie czci mieszkańcom rozstrzelanym w czasie wojny potraktowała jako swoją żałobę. Do działania bez trudu przekonała męża Eugeniusza i mieszkanki wsi Barbarę Golonko i Alinę Żabiuk. Kiedy odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami powstała długa lista wolontariuszy gotowych do pomocy. Swoją wiedzą i doświadczeniem wsparł mieszkańców Wólki dr Rafał Dydycz – historyk – regionalista, pochodzący z leżącej po drugiej stronie rzeki Bug miejscowości Serpelice.

To właśnie ten duet – Jolanta Sobesiuk i dr Rafał Dydycz wertowali zbiory w IPN i Archiwum Państwowym, prowadzili wywiady z mieszkańcami wsi. Efektem jest treść informacji, jaka znalazła się na tablicy ustawionej przy drodze nieopodal starego kurhanu, gdzie leżą ciała zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Tablice i pamiątkowe głazy zamontowano w dwóch znanych miejscach pochówku. Kamienie podarował Wiesław Jurczuk, którego wujek i ciocia leżą w grobie na górce, a przywiezione zostały dzięki pomocy Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Siemiatycze. Na kamieniach znajdują się płyty z nazwiskami ofiar.

3 sierpnia podczas podsumowania projektu odsłonięto tablice, odbyła się też prelekcja o historii wsi i premiera filmu, w którym zebrano wspomnienia mieszkańców – pani Niny Czuryło, pani Heleny Pyzowskiej, państwa Niny i Włodzimierza Proszczuk oraz pana Michała Jurczuka. Tablice odsłonili Edward Krasowski, wójt gminy Siemiatycze i Iwona Mudel reprezentującą Instytut Pamięci Narodowej. Złożono kwiaty, zapalono znicze i chwilą ciszy uczczono ofiary.

Na koniec wieczoru przy ognisku można było porozmawiać i powspominać. Na mieszkańców i gości czekał posiłek przygotowany przez właścicielkę Gospodarstwa Ogrodniczego Alinę Paluch i córkę z Klimczyc Kolonii, której pradziadek również jest jedną z ofiar niemieckich rozstrzeliwań. Obsługę techniczną zapewniła firma „Piękny Wschód”, której właścicielem jest Mariusz Stawiecki – mieszkaniec Wólki. Inicjatywę zrealizowano w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Zdaniem wójta gminy Siemiatycze Edwarda Krasowskiego, tablice, które powstały w ramach projektu będą uczyć historii mieszkańców i turystów, to cenna inicjatywa i ważny projekt, mówił wójt.

Jeden z żyjących świadków tragicznych losów mieszkańców Wólki, spytany, czy kiedyś już opowiadał tę historię, odpowiada – nie było okazji, nikt nie pytał.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Abol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • obserwator
  2020-08-05 20:59:17

  arrow

  Święta prawda

 • sąsiad
  2020-08-04 22:04:51

  arrow

  Na taką uroczystość nie wszyscy ubrali się stosownie, niestety.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »
foto

Modowe perełki i najlepsze ceny
2020-09-12 00:09:00 Kategoria: Wybierz kategorie

Powoli do naszych szaf wkraczają już jesienne płaszcze, kamizelki i botki. Wiemy gdzie znajdziecie oryginalne ciuszki i dodatki do jesiennych stylizacji w najlepszych cenach!

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.09

Charytatywny maraton - Zumba i fitness dla Kubusia

więcej »

DROHICZYN, 05.09

Wojownicy Maryi w Drohiczynie – zaproszenie tylko dla mężczyzn

więcej »
6
7 8 9 10 11 12

DROHICZYN, 12.09

Zaczęło się 17 września – inscenizacja wywózek na Syberię

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.09

Fit spotkanie w Siemiatyczach – zdrowa i aktywna kobieta

więcej »
13

DROHICZYN, 13.09

Gmina Drohiczyn: widowiskowa rekonstrukcja walk stoczonych podczas wojny polsko-bolszewickiej

więcej »
14 15 16 17 18

SIEMIATYCZE, 18.09

Akcja #sadziMY las w powiecie siemiatyckim - odbierz darmową sadzonkę od Nadleśnictwa Nurzec

więcej »
19

DROHICZYN, 19.09

W Drohiczynie odbędą się warsztaty „Tata i córka”

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje