R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wielomilionowe wsparcie podlaskich, lokalnych inicjatyw
2021-02-18 15:04:45 Artykuł czytany 249 razy


Boisko, tężnia, fontanna, LED-owe latarnie, świetlica wiejska – dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego w czwartek, 18 lutego, inwestycje te powstaną w gminach: Brańsk, Czyżew, Kolno, Siemiatycze, Dziadkowice, Choroszcz, Łapy, Suraż oraz Sokoły. W Augustowie i powiecie sokólskim ludzie starsi, chorzy, bezrobotni otrzymają pomoc w powrocie na rynek pracy i wsparcie asystentów w codziennych czynnościach.


– To inwestycje bardzo ważne dla lokalnych społeczności, dlatego z taką satysfakcją przyznajemy im dofinansowanie – podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i dodaje, że – Nowe boiska, centra aktywności, świetlice integrują mieszkańców, pozwalają im na rozwijanie pasji, zainteresowań. Zachęcają do aktywności.

Dzięki dotacji gmina Siemiatycze rozbuduje linie elektroenergetyczne, zasilające oświetlenie uliczne na terenie gminy. Ponadto zostaną wymienione 24 lampy sodowe i rtęciowe na lampy LED w miejscowościach: Krasewice Jagiełki, Krasewice Stare i Moczydły. Wartość tej inwestycji to 387 tys. zł, natomiast dofinansowanie stanowi 310 tys. zł. Z kolei gmina Dziadkowice za 742 tys. zł przebuduje Gminny Ośrodek Kultury w Dziadkowicach na Lokalne Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej. Dotacja pokryje blisko 400 tys. zł. Projekty pochodzą ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Tygiel Doliny Bugu”.

Gmina Brańsk kupi i zamontuje 23 instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Otrzyma na to 755 tys. zł, a inwestycja będzie kosztowała ponad 1 mln zł złotych. Po otrzymaniu grantu, przeprowadzi nabór wśród mieszkańców, zainteresowanych montażem instalacji. Z kolei gmina Czyżew zbuduje obiekt sportowy w Rosochatem Kościelnym, co będzie kosztowało prawie 2 mln zł, a dofinansowanie pokryje 1,2 mln zł. Powstaną dwa boiska (wielofunkcyjne i do piłki nożnej), bieżnia, rzutnia do pchnięcia kulą, skocznia do skoku w dal. Oba projekty realizowane są w ramach Stowarzyszenia LGD „Brama na Podlasie”.

Gmina Kolno, w ramach Stowarzyszenia LGD „Kraina Mlekiem Płynąca”, wybuduje świetlicę wiejską w miejscowości Tyszki-Łabno. Koszt tego projektu przekroczy 600 tys. zł, a dotacja pokryje 400 tys. zł.

W ramach LGD Stowarzyszenie N.A.R.E.W – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi dofinansowanie w kwocie 2 mln zł otrzymają aż cztery projekty, warte 3,6 mln zł. Gmina Choroszcz odnowi budynek przy ul. Sienkiewicza 29 w Choroszczy, gmina Łapy zbuduje podświetlaną fontannę na Placu Solidarności w Łapach, gmina Suraż odnowi budynek w Zimnochach-Świechach na potrzeby kulturalne i edukacyjne tej społeczności, a gmina Sokoły uporządkuje teren w centrum miejscowości Sokoły przy ul. Kolejowej 3 – powstanie tam m.in. altana z tężnią solankową.

Kolejne działania zostaną przeprowadzone na obszarze LGD „Kanał Augustowski”. Pierwszy projekt zrealizują dwie organizacje pozarządowe - Stowarzyszenie Wiejskie Po Drabinie oraz Forum Rozwoju Regionalnego Polska-Wschodnia. Przedsięwzięcie będzie prowadzone do końca 2021 roku, a polegać będzie na wsparciu osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, powyżej 50. roku życia w odnalezieniu się na rynku pracy. Dotacja to blisko 100 tys. zł, a wartość 120 tys. zł.

Kolejne dwa projekty przeprowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie. Będzie aktywizować uczestników Centrum Integracji Społecznej w Augustowie w ramach pracowni gastronomicznej oraz pracowni usługowej. Uczestnicy zostaną objęci wsparciem psychologa, doradcy zawodowego, terapeuty ds. uzależnień, instruktora pracowni zawodowych, opiekuna – animatora zajęć CIS. Odbędą się szkolenia i praktyki zawodowe, by po ukończeniu projektu jego uczestnicy znaleźli zatrudnienie na rynku pracy Te dwa projekty kosztują 1,6 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 1,3 mln zł.

 - Dzięki funduszom unijnym możemy pomóc osobom, które z różnych powodów nie odnajdują się na rynku pracy. Są bierne zawodowo albo po prostu nie mogą znaleźć pracy. Przebyte kursy i pomoc ekspertów wzmocni ich wiarę we własne możliwości, a to przełoży się na motywację do podjęcia zatrudnienia - zaznacza marszałek Artur Kosicki.

Z kolei w ramach Stowarzyszenia LGD „Szlak Tatarski” zostanie zrealizowany projekt skierowany do osób z niepełnosprawnościami w powiecie sokólskim, które z uwagi na wiek i stan zdrowia wymagają wsparcia w codziennych czynnościach. Opieką zostaną otoczone 44 osoby. Wartość projektu wynosi 372 tys. zł , dofinansowanie – 328 tys. zł.

Dofinansowanie tych projektów pochodzi z funduszy europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP), projekty składane były poprzez Lokalne Grupy Działania.


Źródło: Wrota Podlasia
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [MSz]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Województwo Podlaskie przewodniczyło pierwszemu w tym...
2021-02-25 11:18:55 Kategoria: Wieści Podlaskie

Województwo Podlaskie od stycznia br. przejęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. W środę, 24 lutego odbyło się pierwsze z posiedzeń, któremu...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowa płyta duetu Kwiat Jabłoni w Radiu Podlasie
2021-02-17 15:15:16 Kategoria:

Duet Kwiat Jabłoni wydał drugi album “Mogło być nic”. Płytę prezentuje w tym tygodniu Radio Podlasie.

więcej »


foto

Zapraszamy do Nazaretu
2021-02-25 09:47:26 Kategoria:

Rodzice dzieci w wieku 3 lat muszą podjąć ważną decyzję. Muszą zdecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie bawić się i uczyć przez najbliższe lata. Takim miejscem...

więcej »
foto

Jak skontaktować się z obsługą klienta...
2021-02-23 11:55:38 Kategoria:

Każdy operator komórkowy w Polsce posiada uruchomioną infolinię. Umożliwia ona kontakt telefoniczny klientów z biurami obsługi. Struktura takiego kanału kontaktu nie...

więcej »
foto

Jakie witaminy ma jabłko - czy znasz je wszystkie?
2021-02-22 11:35:34 Kategoria:

Oprócz tego, że są dobrym źródłem błonnika, jabłka zawierają cenne dla organizmu witaminy i minerały. Jakie witaminy ma jabłko? Dowiedz się o nich oraz o innych...

więcej »
foto

Jak zmotywować się do nauki angielskiego?
2021-02-22 11:30:00 Kategoria:

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach nie tylko przydatna, ale wręcz niezbędna. Jeśli marzysz o awansie zawodowym, rozwoju firmy lub, po prostu lubisz...

więcej »
foto

Rowery trekkingowe dopasowane do długich, wymagających...
2021-02-22 08:31:38 Kategoria:

Wyprawy rowerowe są czymś, o czym marzy wiele osób, zarówno zatwardziałych kolarzy, jak i tych, którzy z jednośladem ostatnią styczność mieli lata temu. Wiele osób...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

DROHICZYN, 07.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
8 9 10 11 12 13 14

SIEMIATYCZE, 14.02

Marszałek województwa podlaskiego zaprasza na wyjątkowy koncert walentynkowy

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje