R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Będzie na nas patrzył cały świat”. Podlaskie przygotowania do Expo 2020 w Dubaju
2021-08-19 11:41:10 Artykuł czytany 275 razy


Zajmuje niemal 46 metrów kw. powierzchni i jest największym dziełem prof. Leona Tarasewicza, które kiedykolwiek namalował na płótnie. W środę, 18 sierpnia w fabryce firmy Unihouse S.A. w Bielsku Podlaskim zaprezentowano po raz pierwszy powstałą tam abstrakcję, która będzie zdobić Pawilon Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. W spotkaniu wziął udział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, autor dzieła oraz Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej i współpracy z uczelniami i Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Firmy Unibep S.A.


Skąd dzieło artysty związanego z Podlasie w Pawilonie Polskim? To właśnie podlaska wystawa pod nazwą Xylopolis będzie inaugurować obecność naszego kraju na Wystawie Światowej Expo w Dubaju. O genezie pomysłu na prezentację obrazu profesora podczas wystawy w Dubaju opowiedział marszałek Artur Kosicki.

- To wielkie wyzwanie, będzie na nas patrzył cały świat. W kulminacyjnym dniu otwarcia wystawy będzie nas odwiedzać wielu kontrahentów, ludzi, którzy mają duże znaczenie jeśli chodzi o światową gospodarkę i rozwój regionów – mówił marszałek. - Chcieliśmy zaprezentować coś nadzwyczajnego, unikalnego, pokazać, że jesteśmy ambitni. Tak, by w efekcie zainteresować osoby odwiedzające pawilon naszym województwem, zaprosić do dalszego poznawania go. Stąd osoba nadzwyczajna, jedyna w swoim rodzaju – pan profesor Leon Tarasewicz.

Artysta przez ostatnie dwa tygodnie pracował nad abstrakcją o imponujących rozmiarach: 13,5 na 3,4 metra. Dzieło zaskakuje i inspiruje, jest naładowane emocjami.

- To jest część pawilonu i w takim wypadku, jak się projektuje do tego pracę, to z jednej strony powinna być ona samodzielna, a z drugiej wiadomo, że będzie tłem do innych obiektów i gablot, które tam są zaprojektowane - wyjaśniał Leon Tarasewicz.

- Zostało mi zrobienie syntezy czterech pór roku, lasu współgrającego w różny sposób z energią światła, aby mogło to funkcjonować jako część całej tej ekspozycji.

Niecodziennie dzieło, by powstać, wymagało obszernego miejsca. Zapewniła je w firma Unihouse z Bielska Podlaskiego. Niemal codziennie mistrz spędzał w hali przedsiębiorstwa kilka godzin, realizując swoją wizję. Za pomoc bielskiej firmie dziękował marszałek Kosicki.

- Bez was nigdy byśmy tego nie zrobili. Sięgnęliśmy po partnerów, który zna cały świat. Unihouse jest firmą znaną na zagranicznym rynku. I mimo tego, że nie musi się już promować, chce nadal promować województwo podlaskie – podkreślił marszałek.

Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A., zaznaczył, że uczestnictwo naszego regionu w światowej wystawie Expo 2020 to szansa na zaprezentowanie się lokalnego biznesu.

- Chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie, że to wydarzenie ma miejsce u nas. To fantastyczna rzecz – mówił. Odnosząc się do zamysłu podlaskiej prezentacji Xylopolis, podkreślił, że Bielsk Podlaski to matecznik budownictwa drewnianego w Polsce. Zlokalizowane są tam największe w kraju firmy z branży, znajdujące się też w czołówce europejskiej.

O będących na ostatniej prostej przygotowaniach Polski do EXPO 2020 mówiła Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej oraz współpracy z uczelniami. Zaznaczyła też, że to był najlepszy wybór, by to właśnie podlaska prezentacja inaugurowała funkcjonowanie Pawilonu Polskiego na wystawie światowej.

- Bardzo cieszy nas, że z tak wielką świadomością Podlaskie wzięło na swoje barki plany, co do tej prezentacji i, że w ramach tego programu znalazło się też dzieło, które jest za nami – mówiła. – Decyzja o tym, że Podlaskie rozpoczyna program obecności Polski na Expo, że inauguruje również program regionalny na Expo i wreszcie fakt, że Podlaskie będzie obecne przez ponad trzy tygodnie od rozpoczęcia wystawy do 24 października, z jednej strony jest zobowiązujące, ale mamy wielkie nadzieje, że rzeczywiście region przyjmie to i jako zobowiązanie, i jako nasze ogromne zaufanie.

Wielkie dzieło prof. Tarasewicza świat po raz pierwszy zobaczy za ponad 40 dni – 1 października podczas otwarcia Światowej Wystawy Expo Dubai 2020.

Wspólna prezentacja Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska pod hasłem Xylopolis będzie częścią Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Region zaprezentuje ją w trakcie Tygodnia Podlaskiego, 15-24 października 2021 r.

Celem podlaskiej prezentacji podczas Tygodnia Podlaskiego w Dubaju będzie promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Jej głównym akcentem będzie wystawa Xylopolis (czyli miasto z drewna). W przedsięwzięcie włączyło się wielu partnerów. Województwo i ministerstwo realizują je w partnerstwie z Instytutem Ochrony Środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy Unibep Unitalent, która była pomysłodawcą wykorzystania drewna jako głównego motywu wystawy.

Xylopolis to opowieść o mariażu natury z nowoczesną technologią. Historia głęboko osadzona w rzeczywistości podlaskiego regionu, w którym lasy są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym. Wystawa połączy wiedzę o podlaskiej naturze z przykładami potencjału, kreatywności i osiągnięć mieszkańców w obszarze badań, nowych technologii, rozwojowych branż gospodarki czy sztuki. Będzie prezentowana w Pawilonie Polskim jako pierwsza wystawa regionalna.

Wystawie towarzyszyć będą występy artystyczne znanej grupy Fair Play Crew ze specjalnym programem „Komedia zasilana naturą” oraz pokaz elektromobilnych rowerów przyszłości, przygotowany przez Adama Zdanowicza, twórcę największej w Polsce pracowni rowerów customowych. Odwiedzający Pawilon Polski w Tygodniu Podlaskim będą mieli okazję uczestniczyć również w rodzinnych warsztatach, prowadzonych przez studentów Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki podlaskim uczelniom, region zaprezentuje przykłady nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak łaziki marsjańskie, które zamiast eksploatacji odległych planet mogą w przyszłości służyć zachowaniu pierwotnej natury. Zwiedzający nauczą się również budowania z naturalnych materiałów domków dla owadów, co przyczyni się do upowszechniania postaw proekologicznych.Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski  / UMWP


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Uwaga, dobre wiadomości - podlaskie szpitale z większym...
2021-09-22 09:23:54 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wyższy ryczałt dla 22 placówek zdrowotnych z regionu i brak limitowania w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej to tematy poniedziałkowej (20 września) konferencji z...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

Święto kukurydzy w Jartyporach
2021-09-25 14:12:11 Kategoria: Wybierz kategorie

Sołtys wsi Jartypory, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna i Rada Sołecka serdecznie zapraszają wszystkich na Święto Kukurydzy,które odbędzie się...

więcej »
foto

Jesteś wysoki i szczupły? Sprawdź, czym się kierować...
2021-09-22 07:18:56 Kategoria:

Dobry sklep z odzieżą dla mężczyzn pozwala na dobranie stylizacji do każdej sylwetki. Jednak czy budowa ciała to jedyny wyznacznik, jakim powinniśmy się kierować przy...

więcej »
foto

5 cech dobrze dopasowanego materaca
2021-09-17 19:36:01 Kategoria:

Dobry sen to podstawa zdrowego samopoczucia i właściwego funkcjonowania człowieka za dnia. Odpowiednie wyspanie może umożliwić dobrze dobrany materac. Jest wiele kwestii,...

więcej »
foto

TOP 5 męskich butów trekkingowych
2021-09-17 19:26:38 Kategoria:

To, że dobrze dobrane buty trekkingowe to podstawa, jeśli planujemy jakiekolwiek wędrówki po górach, nie ulega wątpliwości. Nawet jeśli planujemy amatorskie wyprawy, nie...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Dyniobranie z Mordolem Witkiem
2021-09-17 15:45:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza na ostatni już we wrześniu weekend.

więcej »
foto

Sklep z meblami online - dobry pomysł dla każdego
2021-09-17 09:19:28 Kategoria:

Każdy kto ma własny dom albo mieszkanie dokłada wszelkich starań, by wnętrza tych lokali wyglądały jak najlepiej. Istotną sprawą jest także ich funkcjonalność, bo...

więcej »
foto

Fotopułapki i kamery leśne – jak działają i kiedy...
2021-09-17 08:31:47 Kategoria:

Fotopułapki wykorzystuje się do nagrywania zdarzeń z ukrycia. Używa się ich w miejscach rzadko uczęszczanych, takich jak lasy, łąki czy tereny zielone wokół posesji....

więcej »
foto

Zaszczep się na Mazowszu
2021-09-01 07:08:57 Kategoria:

Do 30 września na terenie województwa mazowieckiego działać będą objazdowe punkty szczepień. Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców. Na dziś w...

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność Pani Dulskiej” w siemiatyckiej bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.09 10:00

Dzień Wspólnoty Oazowej

więcej »
5

DROHICZYN, 05.09 16:00

6. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto

więcej »
6 7 8 9 10 11

DROHICZYN, 11.09

W Ciechanowcu odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »
12
13

SIEMIATYCZE, 13.09

Rocznica bitwy pod Domanowem

więcej »
14

DROHICZYN, 14.09

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

więcej »
15 16 17 18 19

SIEMIATYCZE, 19.09 12:00

Festiwal Dożynkowy w Gminie Perlejewo

więcej »
20 21 22 23

WŁODAWA, 23.09

Koncert ukraińskiego chóru w Muzeum Rolnictwa

więcej »
24

SIEMIATYCZE, 24.09

Oaza w Siemiatyczach już ruszyła

więcej »
25

SIEMIATYCZE, 25.09

Grzybobranie w Milejczycach

więcej »
26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje