R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

#MarszałekWszystkichGmin w Mielniku
2021-09-10 16:32:47 Artykuł czytany 421 razy


Nadbużański Mielnik to kolejna miejscowość, którą odwiedził Artur Kosicki w ramach akcji #MarszałekWszystkichGmin. W spotkaniu, które odbyło się w czwartek 2 września wzięli także udział wicemarszałek Stanisław Derehajło, członek zarządu Marek Malinowski i radny wojewódzki Sebastian Łukaszewicz. Główne punkty wizyty to: spotkanie z mieszkańcami i samorządowcami, a także oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjno-poznawczej.


Celem zainicjowanej w lipcu ubiegłego roku akcji #MarszałekWszystkichGmin, jest odwiedzenie wszystkich 118 gmin województwa podlaskiego.

- W ten sposób chcę poznać opinię różnych środowisk, instytucji. Zobaczyć na miejscu, jakie są potrzeby, wysłuchać propozycji i przedstawić możliwości, z których możecie skorzystać – wyjaśniał Artur Kosicki.
Podkreślił, że ogromne szanse na realizację wielu projektów i rozwój daje nowa unijna perspektywa finansowa.
- Województwo podlaskie będzie miało do wykorzystania ok. 1,2 mld euro,  to o 50 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie. Tylko cztery województwa otrzymały więcej funduszy w stosunku do poprzedniego unijnego budżetu – mówił marszałek.

W ciągu kadencji obecnego zarządu województwa do Gminy Mielnik z funduszy europejskich i budżetu województwa trafiło ponad 5 mln zł. O niektórych z poczynionych inwestycji mówił wójt Marcin Urbański.
- To są miejsca opieki dla maluchów, to pieniądze na montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych i prywatnych domach. To pieniądze na wymianę pokrycia dachowego z azbestu – wymieniał wójt. Dodał, że 118 tys. zł na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania trafiło w ciągu ostatnich 2,5 lat do lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).

Podczas spotkania przekazano też symboliczne czeki: na kwotę 30 tys. zł dla Mielnickiego Klubu Sportowego „Mielnik” i 44 tys. zł wsparcia dla OSP.

Podczas wizyty otwarto też sztandarową inwestycję finansowaną z funduszy europejskich, na którą przeznaczono blisko 1,7 mln zł. To projekt dotyczący budowy ścieżek edukacyjnych i placu widokowego na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego „Głogi”.

- Jak widzimy te piękne widoki, to musimy przyznać, że zarząd województwa miał tylko jedno wyjście - dofinansować tę inwestycję z funduszy unijnych - stwierdził marszałek Artur Kosicki. - Gratuluję pomysłu. To jest „strzał w dziesiątkę”. Mam nadzieję, że powstaną kolejne takie inwestycje. Ukażą w pełni potencjał turystyczny Mielnika, który stanie się znany nie tylko w Polsce - dodał.

Marszałek przypomniał, że hasło zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego brzmi „Ambitne Podlaskie”. - Ta inwestycja doskonale wpisuje się w to hasło - przyznał Artur Kosicki.

- Warto tu przyjechać i zobaczyć to, co my widzimy - ocenił Stanisław Derehajło.
Marcin Urbański wyjaśnił, że w gminie występują jedne z nielicznych siedlisk muraw kserotermicznych w Polsce, które są roślinnością charakterystyczną dla klimatu zwrotnikowego. Teraz będzie można ją podziwiać.

- Chcieliśmy pokazać piękno naszej gminy mieszkańcom i turystom. Udało nam się dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego, za co przesyłam ukłon i podziękowania w stronę zarządu - powiedział wójt i zaprosił wszystkich do zwiedzania gminy.

Ścieżki i platformy widokowe to nowe inwestycje, które warto zobaczyć. Na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Głogi” powstały ścieżki edukacyjno-poznawcze. Mają długość 3500 m i są wyposażone w elementy małej architektury oraz tablice edukacyjne. Z kolei na Górze Rowskiej zostały zbudowane dwie platformy widokowe. Niżej usytuowana jest wyposażona w lunetę, dzięki której można obserwować tereny położone w dolinie Bugu lub kopalnię kredy. Na górze wyznaczono również specjalne miejsce dla większych grup, gdzie odbywać się będą np. lekcje przyrodnicze. Teren otaczający górę wyposażony został w małą architekturę oraz pomoce dydaktyczne (ławki, stoliki, tablice edukacyjne). Koszt tej inwestycji wyniósł blisko 2 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich pokryło 1,7 mln zł.

Spotkanie z mieszkańcami, to stały punkt każdej wizyty w ramach akcji #Marszałek Wszystkich Gmin. W Mielniku spotkanie odbyło się w hali sportowej przy lokalnej szkole. Dopytywano m.in. o możliwości utworzenia uzdrowiska w Mielniku, o rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej i remonty dróg.

Marszałek zachęcał do wykorzystywania funduszy unijnych i wskazywał również na rozwiązania, które daje budżet rządowy.

Natomiast radny Łukaszewicz podkreślał, że sporo przedsięwzięć nie należących do zadań własnych samorządu województwa, otrzymuje wsparcie, choćby w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. O takim wsparciu mówił też Marek Malinowski odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia.
- Chciałbym przypomnieć, że wiosną tego roku podpisaliśmy umowę na 5,650 mln zł na remont Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach i zakup sprzętu medycznego. Ta placówka jest ważna także dla mieszkańców Mielnika – mówił członek zarządu.

Stanisław Derehajło przypomniał, że samorząd województwa dofinansował działanie Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia (członkiem jest m.in. Gmina Mielnik), które nie znalazło się w programie pilotażowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Program ma na celu m.in. stworzenie strategii terytorialnej i zacieśnianie współpracy pomiędzy samorządami. Jak podkreślał wicemarszałek Derehajło stworzenie takiej strategii jest bardzo ważne i zwiększa szanse na uzyskanie środków unijnych.

Dziękując za wizytę w Mielniku, wójt gminy Marcin Urbański podkreślał, że   spotkanie było dawką wielu ważnych informacji dla gminy Mielnik.

Tak marszałek Artur Kosicki relacjonował wydarzenie w mediach społecznościowych. https://twitter.com/artur_kosicki/status/1433398979790770185?fbclid=IwAR1PXg-gXym6l15_XfvgiW-bIDIgGBTD18kjJ-PIuccpedbrJomJXQNuawgZDJĘCIA
ze spotkania

Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Zenek burczy mucha
  2021-09-12 19:30:58

  arrow

  "śmieszne pieniądze..." Śmieszny to jesteś z takimi gadkami, co nie widzi dalej niż pół dnia wczorajszego. A nie łaska przejście się chociażby po ul. Białej, Królewskiej, a i po innych miejscach, może ślepiec coś zobaczy i pomyśli, w co wątpię?, skąd są finanse na te drogi i inne rzeczy, które pomagają gminie w rozwoju.

 • obiecanki cacanki
  2021-09-12 07:41:58

  arrow

  Obiecanki cacanki, a ...... radość. To co dotychczas dostała gmina Mielnik to śmieszne pieniądze, nie dajcie się nabrać drodzy mieszkańcy

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ulicami Białegostoku przeszedł Podlaski Marsz dla Życia
2022-10-03 08:38:15 Kategoria: Wieści Podlaskie

Ulicami Białegostoku przeszedł Podlaski Marsz dla Życia. Marsz wyruszył w tym roku w pierwszą niedzielę października (2 października). Poprzedziła go Msza Święta...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

12. Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina – transmisja
2022-10-02 10:07:59 Kategoria:

„Ojciec – Strażnik Rodziny” to hasło będą rozważać mężczyźni, którzy w najbliższą niedzielę 2 października przybędą do Sanktuarium Błogosławionych...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Jaka pralka ładowana od góry?
2022-10-06 08:21:00 Kategoria:

Zastanawiasz się, jaka pralka ładowana od góry najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Podpowiadamy, czym warto kierować się przy jej wyborze i podpowiadamy, jakie...

więcej »
foto

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na wakacje?
2022-09-29 14:37:34 Kategoria:

Szykując się na urlop, warto poświęcić czas na dokładne jego zaplanowanie, biorąc tym samym pod uwagę różnorakie kwestie. Dobra organizacja i przygotowanie się na...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

DROHICZYN, 02.10 09:00

Z koniem za pan brat. Zaproszenie na festyn w gminie Drohiczyn

więcej »
3 4 5 6

DROHICZYN, 06.10 17:30

24 godziny Męki Pana Jezusa

więcej »
7 8

DROHICZYN, 08.10 09:00

„Ku trzeźwości Narodu – Wezwani do działania”

więcej »
9

BIELSK PODL., 09.10 11:00

Święto Żołnierza Rezerwy

więcej »

DROHICZYN, 09.10 14:00

Migracje ptaków

więcej »
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje