R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Półmetek kadencji zarządu województwa podlaskiego: Podlaskie podąża szybką ścieżką wzrostu
2021-06-21 09:41:53 Artykuł czytany 230 razy


2 mld zł dotacji z funduszy europejskich, 1 mld zł na inwestycje transportowe, 218 mln zł na pomoc dla podlaskich firm w czasie pandemii, ponad 160 mln na inwestycje zdrowotne - Zarząd Województwa Podlaskiego podsumował swoją dotychczasową 2,5-letnią kadencję. 17 czerwca w konferencji udział wziął marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałkowie: Marek Olbryś i Stanisław Derehajło.


Marszałek podziękował pozostałym członkom zarządu i radnym sejmiku za dotychczasową współpracę na rzecz rozwoju województwa podlaskiego. Zarówno tym z opozycji, jak i popierającym zarząd.

- Pandemia przykryła różne dobre pomysły i przedsięwzięcia, jakie udało się zrealizować, dlatego zdecydowaliśmy się na posumowanie połowy kadencji - mówił marszałek. - Wychodzimy bowiem z pandemii i możemy dalej podążać szybką ścieżką wzrostu. A mamy się czym pochwalić.

Osiągnięcia województwa podlaskiego wyróżniają się w skali kraju.  Marszałek wymienił kilka obszarów, w których samorząd odnotował duże sukcesy. To m.in. wykonanie programu regionalnego (współfinansowanego z funduszy europejskich), w ramach którego zarząd przyznał 2 mld zł dotacji.

- Mówiliśmy w kampanii wyborczej, że dołożymy wszelkich starań, aby pieniądze z funduszy europejskich jak najszybciej trafiały do beneficjentów i na siebie pracowały. I to nam się udało. W 2019 r. odnotowaliśmy największy przyrost spośród województw, jeśli chodzi o liczbę zawieranych umów o dofinansowanie. Z kolei nasz departament, obsługujący przedsiębiorców, jest na pierwszym miejscu w kraju - wyliczał Artur Kosicki.

Duże środki finansowe samorząd skierował m.in. na odnawialne źródła energii, kulturę i sport.

- Pozyskaliśmy dotację na remont Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, co również obiecaliśmy w kampanii. Jeśli chodzi o sport, wspieramy zarówno małe kluby, jak i te duże. Podczas połowy kadencji naszego zarządu, przeznaczyliśmy na ten obszar blisko 20 mln zł, podczas gdy poprzedni zarząd w ciągu całej - wydał ponad 10 mln zł - przypomniał marszałek.

Artur Kosicki wymienił również instrumenty, które zarząd utworzył do walki z pandemią, dzięki którym województwo łagodnie przeszło przez ten trudny czas. To ponad 60 mln zł dla różnych jednostek służby zdrowia w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego i blisko 220 mln zł na pomoc przedsiębiorcom, których firmy dotknęły gospodarcze skutki COVID-19, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego (PPG).

- Dzięki pracy zarządu i jednostek służby zdrowia: dyrektorów, lekarzy i personelu medycznego udało się nam przejść łagodnie przez pandemię, bez większych turbulencji - zaznaczył.

 Bardzo pozytywnie ocenił również efekty Pułaskiego Pakietu Gospodarczego.

- Naszym priorytetem była ochrona jak największej liczby miejsc prac. Udało się ich ocalić prawie 19 tysięcy. Zareagowaliśmy bowiem jako jedni z pierwszych i uruchomiliśmy pomoc dla przedsiębiorców - stwierdził Artur Kosicki.

Kolejny sukces to powołanie Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, który stanowi narzędzie wparcia dla mniejszych samorządów.

- Jesteśmy dumni, że możemy się dzielić i wspierać naszych „młodszych braci” - powiedział marszałek.
Miliard przeznaczono na transport, o wydatkach tych mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

- Dzięki naszym staraniom udało się uruchomić dużo nowych połączeń kolejowych, np. po raz pierwszy od 27 lat jeździ pociąg z Białegostoku do Hajnówki. Wróciły też połączenia do innych miejscowości, m.in. do Walił - wyliczał wicemarszałek Olbryś.
    
Transport autobusowy także rozwinął połączenia w regionie.

- PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa, dowozi ludzi z odległych miejscowości, do których nie dojeżdżają komercyjni przewoźnicy, bo im się nie opłaca - zaznaczył Marek Olbryś. - My staramy się uwzględniać wszystkie wnioski gmin, zarówno w transporcie kolejowym, jak i autobusowym.
    
Zarząd, podczas swojej połowy kadencji, przyznał też bardzo duże wsparcie (7,6 mln zł) dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), w tym rekordowe w zeszłym roku dla OSP gaszących pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego.

- Jeżdżąc po podlaskich gminach słyszę od mieszkańców, że są zadowoleni z tej pomocy. Dotujemy zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczego, np. kombinezonów, butli tlenowych. Aby strażacy bezpiecznie mogli przeprowadzać akcje i wracać z nich cali i zdrowi - powiedział wicemarszałek Olbryś.

„Aż żałuję, że już nie jestem wójtem” tym zdaniem wicemarszałek Stanisław Derehajło, w przeszłości wieloletni wójt gminy Boćki skomentował szerokie wsparcie, jakie trafia do samorządów.

- 2,5 roku temu, kiedy radni powierzyli nam te zaszczytne funkcje, zakreśliliśmy cele i kierunki, które chcielibyśmy zrealizować. I to się nam udało, nawet jeśli niektóre brzmiały wtedy nierealnie. Województwo traktujemy jako dobro wspólne, po partnersku odnosimy się do organizacji pozarządowych i samorządów pozostałych dwóch szczebli. Aż żałuję, że już nie jestem wójtem - stwierdził wicemarszałek Stanisław Derehajło, w przeszłości wieloletni wójt Bociek. - Teraz otworzyły się ogromne możliwości, których kiedyś nie było. Jeśli gmina nie ma na wkład własny do inwestycji, zwraca się do marszałka, do zarządu i dostaje pomoc.

Wicemarszałek również wskazywał obszary, które samorząd wspierał. To m.in. 27,4 mln zł na realizację różnych przedsięwzięć w rolnictwie: na program odnowy wsi, promocję dziedzictwa kulinarnego, lokalnego przetwórstwa, pszczelarstwo.

- Dużą pomoc skierowaliśmy również na zabytki. W skali, której nie było do tej pory. Dzięki temu pokazujemy, że mieszkańcy Podlaskiego są fajnymi ludźmi z mocnym fundamentem - ocenił Stanisław Derehajło.

Marszałek Artur Kosicki pytany o plany i wyzwania, odpowiedział, że to na pewno nowa perspektywa unijna, do której się przygotowujemy. Program regionalny i programy krajowe, np. Polski Wschodniej. To też Krajowy Plan Odbudowy, który regiony, w tym Podlaskie, chciałyby realizować.

- Pracujemy nad tym, aby jak najwięcej pieniędzy trafiło do naszego województwa. I aby wszystkie działania, które właśnie przedstawiliśmy, udało nam się kontynuować - podsumował marszałek.

Wykaz wybranych inwestycji TUTAJŹródło: Województwo Podlaskie
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Dożynki Prezydenckie 2021 - najpiękniejszy wieniec z...
2021-09-20 11:50:00 Kategoria: Wieści Podlaskie

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Warszawie to wielki sukces Podlaskiego. Wieniec wykonany przez mieszkańców Województwa Podlaskiego został uznany za najładniejszy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

5 cech dobrze dopasowanego materaca
2021-09-17 19:36:01 Kategoria:

Dobry sen to podstawa zdrowego samopoczucia i właściwego funkcjonowania człowieka za dnia. Odpowiednie wyspanie może umożliwić dobrze dobrany materac. Jest wiele kwestii,...

więcej »
foto

TOP 5 męskich butów trekkingowych
2021-09-17 19:26:38 Kategoria:

To, że dobrze dobrane buty trekkingowe to podstawa, jeśli planujemy jakiekolwiek wędrówki po górach, nie ulega wątpliwości. Nawet jeśli planujemy amatorskie wyprawy, nie...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Dyniobranie z Mordolem Witkiem
2021-09-17 15:45:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza na ostatni już we wrześniu weekend.

więcej »
foto

Sklep z meblami online - dobry pomysł dla każdego
2021-09-17 09:19:28 Kategoria:

Każdy kto ma własny dom albo mieszkanie dokłada wszelkich starań, by wnętrza tych lokali wyglądały jak najlepiej. Istotną sprawą jest także ich funkcjonalność, bo...

więcej »
foto

Fotopułapki i kamery leśne – jak działają i kiedy...
2021-09-17 08:31:47 Kategoria:

Fotopułapki wykorzystuje się do nagrywania zdarzeń z ukrycia. Używa się ich w miejscach rzadko uczęszczanych, takich jak lasy, łąki czy tereny zielone wokół posesji....

więcej »
foto

Kuchnia retro – jak ją urządzić?
2021-09-15 19:31:36 Kategoria:

Coraz więcej osób decyduje się na aranżację wnętrz w stylu retro. Ten styl idealnie sprawdzi się przede wszystkim w kuchni. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w klimacie...

więcej »
foto

Jak łatwo i bezbłędnie rozliczyć się z podatku od...
2021-09-15 10:49:55 Kategoria:

Podatek od środków transportowych jest jednym z podatków lokalnych. Muszą opłacać go m.in. właściciele i posiadacze pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej...

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność Pani Dulskiej” w siemiatyckiej bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.09 10:00

Dzień Wspólnoty Oazowej

więcej »
5

DROHICZYN, 05.09 16:00

6. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto

więcej »
6 7 8 9 10 11

DROHICZYN, 11.09

W Ciechanowcu odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »
12
13

SIEMIATYCZE, 13.09

Rocznica bitwy pod Domanowem

więcej »
14

DROHICZYN, 14.09

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

więcej »
15 16 17 18 19

SIEMIATYCZE, 19.09 12:00

Festiwal Dożynkowy w Gminie Perlejewo

więcej »
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje