R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wieniec wykonany przez gminę Boćki będzie reprezentował Województwo Podlaskie na Dożynkach Prezydenckich
2021-09-01 09:45:21 Artykuł czytany 532 razy


Powstał ze zbóż, owoców, kłosów, warzyw i ziół. W konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego wzięło udział siedem gmin. Zwyciężyły Boćki. Wyniki poznaliśmy 30 sierpnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).


- Wieńce przygotowane są w ten sposób, że nowoczesność przeplata się z tradycją. Apeluję, żeby o tradycji nie zapominać i budować przyszłość na mocnych fundamentach dziedzictwa narodowego – podkreślał Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego.
    
Z kolei dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł podkreślił, jak olbrzymią pracę w wykonanie wieńców musieli włożyć uczestnicy konkursu.
  
 - Wieńce są godne pracy i serca, które państwo włożyli. Komisja miała trudny orzech do zgryzienia, żeby wybrać wieniec, który będzie reprezentował Podlaskie na dożynkach prezydenckich – powiedział.
    
Komisja, oceniając wieńce, wzięła pod uwagę m.in.: różnorodność i jakość użytych materiałów, architekturę bryły, zgodność z tradycją w zakresie kompozycji czy precyzję wykonania i pracochłonność oraz walory estetyczne i sposób prezentacji.
    
Do konkursu stanęło siedem gmin: Wyszki, Szudziałowo, Łapy (Roszki-Wodźki), Boćki (Kolonia Boćki), Dobrzyniewo Duże, Janów (m. Kwasówka) i Puńsk. Wygrały Boćki. Na podium uplasowało się też Szudziałowo z drugą lokatą oraz gmina Puńsk, która zdobyła trzecie miejsce.
    
Zwycięski wieniec, to efekt pracy trzech pokoleń mieszkańców. Zwycięzcy z Kolonii Boćki wykonali wieniec dożynkowy w kształcie korony, uwity z czterech podstawowych zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta. Na zwieńczeniu znajduje się mała korona stworzona z lnu oraz jarzębiny, którą wieńczy malutki drewniany krzyżyk.
    - Zboża zaczęliśmy zbierać w czerwcu, gdy wyglądały ładnie na polach i nie padało. Wieniec wiliśmy przez dwa tygodnie. Były to dwa tygodnie ciężkiej pracy całej kolonii. Chciałbym zaznaczyć, że kolonia to 14 domów, kilkunastu mieszkańców, którzy przychodzili każdego dnia tworzyć wieniec. Przy jego powstawaniu pracowały trzy pokolenia mieszkańców – opowiadał Wojciech Ofman, nie kryjąc dumy, satysfakcji i radości, że praca przy powstaniu wieńca zintegrowała lokalną społeczność, a dzieło zostanie zaprezentowane na prezydenckich dożynkach.
    
Z kolei Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwo Podlaskiego, w imieniu komisji konkursowej podziękował wszystkim uczestnikom za pracę i czas włożony w przygotowywane wieńce.
    
Celem konkursu ogłoszonego przez samorząd województwa jest kultywowanie tradycji regionalnych, prezentacja bogactwa plonów, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców Województwa Podlaskiego związanej z uroczystym podziękowaniem za zebrane plony i płody rolne. Koordynatorem konkursu jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. W konkursie mogły uczestniczyć społeczności lokalne z gmin wiejskich i miejsko wiejskich z terenu całego Województwa Podlaskiego.
    
Wieniec dożynkowy reprezentujący województwo podlaskie weźmie udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa podczas Dożynek Prezydenckich. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 18-19 września w Warszawie w Pałacu Prezydenckim.


WIĘCEJ ZDJĘĆ /TUTAJ/


Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Anna Augustynowicz  / UMWP

ABol/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ulicami Białegostoku przeszedł Podlaski Marsz dla Życia
2022-10-03 08:38:15 Kategoria: Wieści Podlaskie

Ulicami Białegostoku przeszedł Podlaski Marsz dla Życia. Marsz wyruszył w tym roku w pierwszą niedzielę października (2 października). Poprzedziła go Msza Święta...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

12. Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina – transmisja
2022-10-02 10:07:59 Kategoria:

„Ojciec – Strażnik Rodziny” to hasło będą rozważać mężczyźni, którzy w najbliższą niedzielę 2 października przybędą do Sanktuarium Błogosławionych...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Jaka pralka ładowana od góry?
2022-10-06 08:21:00 Kategoria:

Zastanawiasz się, jaka pralka ładowana od góry najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Podpowiadamy, czym warto kierować się przy jej wyborze i podpowiadamy, jakie...

więcej »
foto

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na wakacje?
2022-09-29 14:37:34 Kategoria:

Szykując się na urlop, warto poświęcić czas na dokładne jego zaplanowanie, biorąc tym samym pod uwagę różnorakie kwestie. Dobra organizacja i przygotowanie się na...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

DROHICZYN, 02.10 09:00

Z koniem za pan brat. Zaproszenie na festyn w gminie Drohiczyn

więcej »
3 4 5 6

DROHICZYN, 06.10 17:30

24 godziny Męki Pana Jezusa

więcej »
7 8

DROHICZYN, 08.10 09:00

„Ku trzeźwości Narodu – Wezwani do działania”

więcej »
9

BIELSK PODL., 09.10 11:00

Święto Żołnierza Rezerwy

więcej »

DROHICZYN, 09.10 14:00

Migracje ptaków

więcej »
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje